- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Zorbalık lll

Zorbalık lll sitemize 22 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OKULLARDA ÖĞRENCİLERİN BİRBİRLERİNE KARŞI SERGİLEDİKLERİ, İNCİTİCİ, ZARAR VERİCİ DAVRANIŞLARLA BAŞETME PROGRAMLARIYLA İLGİLİ UYGULAMALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Uygulama Yazısı

Zaman zaman zorbalığa maruz kalmak, tanık olmak, hatta isteyerek ya da istemeyerek zorbanın kendisi olmak yaşamın olağan resimlerinden. Ancak, insan ilişkilerinde, iletişim kurma becerilerinin öğrenilebileceği gerçeği bizi, dolayısıyla öğrencilerimizi, velilerimizi ve toplumu aydınlatarak gelecek kuşakları bir anlamda garanti altına alacaktır. Çünkü o zaman sürekli şikayet etmek ya da suçu hep ötekine atmak yerine iyi niyetin, samimiyetin ve birlikteliğin önemini kavrayarak “aman sende”ci bir düşünce tarzından kurtulmuş olacağız. Öyle görüyorum ve inanıyorum ki, okullarda öğrencilerin birbirlerine karşı sergiledikleri sistematik, tekrarlı incitici davranışlarla başaçıkmanın, ayrıca öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin bu konuda bilinçlenmesinin barışçıl bir geleceği gerçekleştirmek için atılmış büyük bir adım olacaktır.

Öğrencilerimizin gelişim dönemlerine özgü çeşitli nedenlerle birbirlerine karşı incitici, zarar verici davranışlar sergilediklerini gözlemlemek bizleri düşündürmeye ve bir çözüm üretmeye yöneltti. Eğitim-öğretim süreci içerisinde bu davranışları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi (RPDM) ile paylaşmaya başladık. Bu davranışların nasıl engellenebileceği konusunda görüş alış-verişinde bulunduk. Bu görüşmelerde öğrencilerin birbirlerine karşı sergiledikleri bazı davranışların gelişim dönemine özgü davranışlar olmadıklarını ve üzerine eğilmemiz, müdahale etmemiz gerektiğini gördük. Belirli bir süre RPDM ve öğretmenler olarak öğrencilerimizi çeşitli ortamlarda daha bilinçli bir biçimde gözlemlemeye başladık.

Karşılaştığımız sorunlar, kimi zaman bir öğrenciye isim takılmasından, bir özelliğiyle alay edilmesine, kimi zaman eşyalarına zarar verilmesine, dışlanmasına ya da vurma, itme vb. davranışlara maruz kalmasına kadar farklı bir dağılım göstermekteydi. Bu sorunlar ders içerisinde de ders dışında da net bir biçimde gözlenebiliyordu. Öğrencilerin birbirleriyle iletişimini bozmakla kalmıyor akademik başarılarının da düşmesine neden oluyordu. Üstelik, yalnızca zorba ya da hedef seçtiği kişi değil, sessiz izleyiciler de zorbanın hedefi olmamak için yaşananlara müdahale edemiyor ve aynı ortamı paylaştıkları için bu davranışlardan olumsuz etkileniyorlardı. Çoğu zaman hedef seçilen öğrenci durumuyla ilgili konuşmayı reddediyor ya da bir sorunun olmadığına bizi inandırmaya çalışıyordu.

Bu sıkıntıları yakından takip eden RPDM Uzmanlarımız “Zorbaca Davranışlarla Başedebilme Programı”nı başlatarak, gruplar halinde öğrencilerimizle çalışmalarını yürüttüler. Bu oturumlar sonucunda, öğrencilerin zorbalık konusunda bilinçlendiklerini, iletişim becerilerini gözden geçirdiklerini, zorbalık kapsamına giren davranışları tanımladıklarını görmek mutluluk vericiydi. Eğitim programının uygulanmasından sonraki süreçte, zaman zaman zorbalık eğilimi gösteren öğrenciler olmuştur; ve olacaktır da, ancak artık biz ve öğrencilerimiz bu tür davranışlara okulumuzda geçit verilmeyeceğini ve etkili bir biçimde ele alınacağını biliyoruz.

 Öğretmenler, yönetim ve aileler de zorbaca davranışların engellenmesi konusunda üzerlerine düşen görevi yaparak bizlerle işbirliğine girmektedirler.

Örneğin; İngilizce zümresi öğretmenleri olarak derslerimizde öğrencilerden zorbalık ve başedebilme yolları konusunda kompozisyon yazmalarını istedik. Ayrıca “Zorbalıkla başedilebilir mi, edilemez mi?” konulu bir İngilizce münazara hazırlayarak tüm öğrencilerimize sunarak önemli bir tartışmayı ve sorgulamayı başlattık. Bu etkinliklerimizi sürdürmek üzere karar alarak gelecekteki çalışmalarımızı planlamaya başladık. Hem öğrencilerimizin hem de öğretmen arkadaşlarımızın böyle anlamlı bir çalışmanın içerisinde etkin olarak yer almaktan son derece memnun olduklarını ifade edebilirim.

  1. Nehir CEYHAN

Özel Arı Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :