- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Yaz Tatilini Değerlendirin

Yaz Tatilini Değerlendirin sitemize 22 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sevgili  Öğrenciler,

     İnsanların eşit  olarak sahip olduğu tek şey zamandır. Sorun, ne kadar zamanımız  olduğunda değil, sahip olduğumuz  zamanı nasıl kullandığımızdadır. Zaman, eşsiz bir kaynaktır. Biriktiremeyiz;harcamak zorundayız. Onu istediğimiz zaman durduramayız. Zaman tekrar ele geçmeyen tek şeydir.

Bir eğitim-öğretim yılınızı daha geride bırakmaktasınız. Yaklaşan yaz tatilinin heyecanı içinde  olan sizler şimdiden tatilde  yapacaklarınızla ilgili planlar kurmaya başladınız bile.

Yaz tatili dinlenmeniz , eğlenmeniz, hobilere zaman ayırmanız  için kaçınılmaz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirirken ileriye dönük amaçlarınızı gözden geçirmeniz büyük önem taşımaktadır. Yaz tatilinizde dinlenme, eğlenme, çalışma zamanlarını düzenli bir programa bağlamanız amacınıza ulaşmayı kolaylaştıracağı düşüncesindeyiz.

Bildiğiniz gibi, ÖSS’ye  hazırlık  bir çok şeyi kapsar. Gerekli  bilgileri öğrenmek, sınav tekniğini geliştirmek, zamanı iyi kullanmak, soruları önce iyi anlamak, sonra doğru çözmek gibi…  Yaz tatiliniz  üniversite giriş sınavına  hazırlık çalışmalarına başlamak için iyi bir başlangıçtır. Başarıya ulaşmak isteyen sizler derslerle ilgili  eksiklerinizi hızla tamamlamak durumundasınız. Sizlerden istediğimiz kendi durumunuzu bir kez daha yeniden değerlendirmeniz,kendinize önce  “Ben neyi amaçlıyorum?”  sonra da “Amacıma uygun bir çalışma içinde miyim?” diye sormanızdır. Bu konuda yaşadığınız tüm güçlüklerde  Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezine başvurabilirsiniz.

Yaz  aylarında  amacınıza uygun  hedefler  belirlemeniz  program yapmanızı kolaylaştıracaktır. Gün  boyunca  en  az  2 saatlik  bir zaman diliminizi  ders  çalışmaya, kitap okumaya ayırma  sizin gelişiminize katkıda bulunur.

         Kaygıdan uzak, rahat bir  çevrede edindiğiniz her bilgi  sizin bir basamak daha ilerlemenizi sağlayacaktır.  Bir başka deyişle, ÖSS’ ye  hazırlanmak için  zamanın daralması, sizden beklentilerin artması ve bütün bunların altından kalkacağınızı bilmemeniz, üzerinizde bir yük oluşturarak sizi bıkkınlık ve karamsarlık noktasına  getirmeden  göstereceğiniz her  çabanız  amacınıza yaklaşmanızı sağlar.

Yaz tatilinde  yapacağınız  programı öncelikle aylara göre, daha sonra günlere göre ayarlayabilirsiniz. Aşağıda  örnek  yaz  tatili programı sunulmuştur.

  1. AŞAMA : Her ay için yapmanız gerekenleri planlayarak bir sıraya koyun. Örneğin; Temmuz ayında Matematikten A-B-C-D vs. gibi konuları tamamlama gibi…..

III.  AŞAMA : Çalışmanız  gereken dersleri ve konuları, haftanın günlerine bölerek yerleştiriniz. Bu aşamada  en  az  bir saatlik bir zaman diliminizi  belirlediğiniz  konuları çalışmaya ayırabilirsiniz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :