- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Yalnız Uyuyamayan Çocuklar

Yalnız Uyuyamayan Çocuklar sitemize 21 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Tevfik Fikret Anaokulu Rehberlik Servisi Bülteni (5)                                                   31.01.2005

            YALNIZ UYUYAMAYAN ÇOCUKLAR

            Çocuklarından, uykusu geldiği halde “Hayır uykum yok, yatmayacağım” veya “Anne sen de benimle yat, korkuyorum!” sözlerini duymayan, gece yarısı anne-babasının yatağında kendisine yer açmaya çalışan çocuklarıyla karşılaşmayan anne ve baba hemen hemen hiç yoktur kuşkusuz. Bu ve benzeri yaşantılar karşısında, bir yandan onunla birlikte yatan bir yandan da “Acaba doğru mu yapıyoruz?” diye düşünen ve uykusuzluktan perişan olan anne ve babalar…

            Biçimi nasıl olursa olsun çocuğun bu tür davranışlarının altında birçok neden olabilir. Çocuğun duygusal durumu uykuyu etkileyen önemli bir faktördür. Doğuştan itibaren anne-babadan ayrı yatmaya alışkın olan bir çocuk, anne ya da baba kaybı, boşanma, anne veya babadan uzun süre ayrı kalma gibi özel durumlarda anne-babasının yatağını paylaşmak isteyebilir. Çocukların kabuslar görüp korkuyla uyanmaları, karanlıkta uyumak istememeleri ya da yalnız kalmaktan korkmaları da bu davranışlarının nedenleri olabilir. Bunlarla birlikte davranışlarının nedeni alışkanlık da olabilir. Özel durumlar söz konusu olmadığı sürece çocuğun uyku düzeni ve kendi yatağında yatma alışkanlığını kazanması için anne-babanın kararlı ve tutarlı olması gerekmektedir. Çocuklar, yetişkinlerin kendilerine ait özel bir hayatları olduğunu ve her an kendileri için var olmadıklarını anlayabilirler.

            Çocuğun uyku düzeni kazanması için ;

 • Çocuğun uyuması için günlük yaşamın sürdürüldüğü mekanın dışında, sakin bir ortamın sağlanabileceği, anne-babaya ait olmayan ve çocuğa ayrılmış bir odanın seçilmesi gerekir.
 • Çocuklar, uykuda dış uyaranlardan kolaylıkla etkilenebildikleri için çocuk odasının evin en sessiz bölümünde bulunmasına özen gösterin.
 • Belirli bir uyku saati belirleyin ve buna kesinlikle uyun. Genellikle yeterli kabul edilen uyku süresi 2-5 yaş çocukları için ortalama günde 13-15 saattir. Çocuğun günlük ritmine uygun saatleri uyku için kullanın. Belirlediğiniz saatte çocuk uyumakta problem yaşıyorsa uyku saatinde değişiklik yapın ya da gündüz uyku süresini azaltın.
 • Uyku öncesi güreş, koşmaca gibi hareketli oyunlara, şiddet ve korku içeren filmler izlemesine izin vermeyin.
 • Uyku öncesi çocuğun yediği besinler de önemlidir. Çikolata, dondurma gibi enerji veren besinler çocuğun uykuya geçişini zorlaştırır.
 • Çocuğu uykuya psikolojik ve zihinsel olarak hazırlayın. Yatma zamanını önceden hatırlatın.
 • Yatağa gitmeden belirli bir süre önce çocuğun çevresindeki uyaranları azaltmaya başlayın. Televizyonu kapatın, ışıkları azaltın, daha durağan oyunlara yönelin.
 • Uyku öncesi temizliğini yapmasına fırsat verin(diş fırçalaması, el-yüz-ayak yıkaması, ılık banyo yapması, pijamalarını giymesi vb.).
 • Bir bardak ılık süt veya ballı süt verin. Süt ve bal uykuya geçişe yardımcı olur.
 • Bu davranışlar, uyku ile olumlu çağrışımların kurulmasını sağlar. Uykuya geçiş mizanseni olarak her gece tekrarlandığında uykuya koşullanma sağlanmış olur.
 • Ona uykuya dalmadan önce yatakta yapabileceği seçenekler sunun. Örneğin, kitaplara bakmak, masal anlatmak, hafif bir müzik dinlemek.

Çocuğunuz kendi yatağında yatmak istemiyorsa, sizinle yatmak istiyorsa;

 • Çocuğunuza yaşına uygun bir dille, sizin de geceleri huzurlu bir uykuya ihtiyacınız olduğunu ve yetişkinlerin kendilerine ait özel yaşantıları olduğunu anlatın.
 • Çocuk kendi yatağında yatarken, ona birer koltukta oturarak eşlik edin. Örneğin, baba gazetesini okurken, anne masal anlatsın.
 • Çocuğun odasında ya da koridorda loş bir ışık yanabilir. Çocuğun yatağını dışarıdan gelebilecek garip ışık-gölge oyunlarını göremeyeceği bir yere koyun.
 • Hem çocuk odasının hem de kendi yatak odanızın kapısını açık bırakın. Sizin ulaşılabilir olmanız ona huzur verir.
 • Eğer kendini yalnız hissediyorsa, sarılıp yatması için ona yumuşak bir oyuncak verin.
 • Gece sizin yanınıza geldiğinde, sabırla, konuşmadan, kızmadan ya da ceza vermeden onu kendi yatağına götürün. Uyuyuncaya kadar koltukta oturun.
 • Bu konuyu sabahleyin konuşun ve gece uyandığında tekrar uyuyabilmesi için neyin yardımcı olabileceğini sorun. Onunla bir plan yapın.
 • Ona sizin yatağınıza ne zaman gelebileceğini söyleyin.
 • Gece korkuları ve kabusları ile ilgi konuşması için cesaretlendirin.

Çocuğunuzun uyku düzenini kazanması ve tek başına yatmaya alışması için kendinize ve çocuğa yeterli zaman tanıyıp, sabırlı olmalısınız. Özel durumlar olmadığı sürece, tavrınızda kararlı, kesin ama yumuşak olmalısınız. Unutmayalım ki, çocuklar bahaneler bulma konusunda son derece yaratıcıdırlar. Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzun uyku ile ilgili davranışları devam ediyorsa, bu durumda profesyonel bir yardıma başvurmanız yararlı olacaktır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :