- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ll

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ll sitemize 21 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Ders çalışırken daha verimli olabilmeniz için aşağıdaki kurallara uyabilirsiniz.

1. Kural: Dikkat et. Belirli bir zamanda zihinsel olarak işleyeceğimiz bilgi miktarı son derece sınırlı olduğundan, dikkatimizi öğrenmemiz gereken bilgiye vermemiz çok önemlidir. Şu anda bu satırları okurken , aynı zamanda çevrenizde olup biten olayları gözlemeye, başkalarının konuşmalarını anlamaya çalışın. Dikkatiniz dağılacağından okuduğunuzu anlamakta güçlük çekeceksiniz. Neye dikkat edeceğinize karar verip, seçici olarak algılamaya başlarsanız başarılı olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Okurken hangi cümlenin önemli, hangi cümlenin önemsiz olduğuna karar verip, dikkatinizi seçici bir şekilde öğrenmek istediğiniz konuya vermek, okulda başarılı olma yolunda atacağınız önemli bir adımı oluşturur.

2. Kural: Tekrar et. Dikkat etmek kendi başına başarıyı garantilemez. Yeni öğrenilen bilginin bellekte iyice yerleşmesi ve kolaylıkla hatırlanabilmesi için tekrar edilmesi gerekir. Tekrar ederken de seçici olmak gerekir. Çünkü öğrenilen her şeyi tekrar etmek zihin kapasitesini gereksiz yere işgal eder. İstenen öğrenilmesi gereken temel bilgilerin tekrar edilmesidir. Böylece bu bilgiler daha kolaylıkla bellekte tutulur ve hatırlanır. Seçici olmanın yolu, okunan konunun anlaşılarak hangi bilginin teml kavram, hangisinin ayrıntı olduğunu bilmektir. Seçici dikkat, anlamlı gelen ve birbiriyle ilişkisi olan bilgilere verildiğinde, tekrar etme ve öğrenme daha verimli olur.

3. Kural: Organize et. Dikkat ederek seçici bir biçimde okudunuz ve yine seçici olarak tekrar ettiniz. İyi öğrenmenin diğer bir kuralı da organize etmektir. Organize ederek okuduğunuz dersin hangi kitapta, kitabın hangi bölümünde ve hangi alt başlık altında bulunduğunu bilmektir gerekir. Organizasyon okuduğunuz konuya anlam ve seçicilik getirir. Organizasyon, öğrenmeye çalıştığınız kavramlar arasında ilişki kurmanıza yardımcı olur ve her bir kavrama anlam verir. Bize anlam ifade eden bilgi daha çabuk öğrenilir ve daha iyi bellekte kalır.

4. Kural: Uygun bellek teknikleri kullan. Bazı bellek teknikleri, öğrendiğimiz konuları daha iyi hatırlamanızda size yardımcı olabilir.Bellek tekniklerinden ‘bölgeye çağrışım kurma’ yöntemini örnek olarak alalım. Elinizdeki bir kitabın temel kavramlarını öğrenmek istediğinizi ve kitabın bölümlerindeki bilgileri belleğinize yerleştirerek istediğiniz zaman hatırlayabilmeyi amaçladığınızı varsayalım.

a) Çok iyi bildiğiniz bir bölgeyi, örneğin içinde büyümüş olduğunuz evi, bilginizi organize edeceğiniz temel bölge olarak seçin.

b) Kitabın her konusunu, bu bölgenin bir kısmıyla çağrışım içine sokun. Örneğin , kitabın bir bölümü evin mutfağı ile ilişki içine sokulabilir.

Konunun bölümleri ile bölgenin belirli bir kısmını düzenli bir biçimde ilişki içine sokun. Örneğin, kitabın ilk giriş bölümünü mutfaktaki buz dolabı ile ilişki haline getirin ve o bölümün konularını buz dolabının bir bölgesiyle (buzdolabının dış kapısı, iç kapısı, rafları, v.b. gibi ) ilişki haline getirin. Daha sonra hatırlamak istediğiniz zaman evinizin mutfağını düşünün, buz dolabını gözünüzün önüne getirin ve zihninizde buz dolabının bölgelerini gözden geçirerek bu bölgelerle ilişki içine soktuğunuz kavramları hatırlayın. Bellek tekniklerinin temelinde yatan ana fikir, sizce iyi bilinen bir düzeni ( bu düzen bir bölge, bir şiir, bir resim ya da bir nesne olabilir ) temel alıp yeni öğrenilen bu bilgiyi bu düzenle ilişki içine sokmaktır

5. Kural: Yeni deyişler uydur. Bazen yeni deyişler uydurarak öğrendiğimiz bilgileri hatırlamayı kolaylaştırabiliriz. Örneğin, dilin gelişmesindeki beş aşamayı kolaylıkla hatırlamak için bu aşamaları size hatırlatacak bir deyiş uydurmak istiyorsunuz. Öğrenmek istediğiniz aşamalar şunlar:

1. Cavıldama Devresi, 2. Tek Kelime ve Tümcel Söz, 3. İki Kelimeden oluşan cümleler, 4. Telegrafik Söz, 5. Uzun Cümleler. Bu aşamaları hatırlatacak şöyle bir deyiş uydurabilirsiniz: Cıvıldaşan tek söz, iki kelimelik telgrafla uzunlaşır. Bu deyiş içindeki kelimeler, öğrenmek istediğiniz aşamaların başlıklarını size hatırlatır. Bu deyişi belleğinizde tuttuğunuz sürece dil gelişiminin aşamalarını hatırlayabilirsiniz.

6. Kural: Birbirleriyle etkileşen imgeler oluştur. Öğrenmek istenilen kavramlar belirli görsel imgeler biçimine sokulup birbirleriyle ilişki içine sokulursa ortaya çıkan yeni imge bellekte uzun süre kalır ve hatırlanmak istendiğinde kolaylıkla akla gelir.Örneğin burun, kutu, gözlük, doktor, kuş, gazete gibi kelimelerden oluşan belirli bir kelime listesini öğrenmek durumundasınız. Kelime dizisini tekrar ede ede öğrenmek olanağınız var. Fakat bu tür öğrenmenin pek aklınızda kalmayacağını düşünüyorsunuz. Kelimelerin imgelerini birbirleriyle ilişki içine sokarak öğrenirseniz daha uzun süre hatırlayabilirsiniz.Hayalinizde şu imgeyi canlandırın: Bir doktor, burnunun üstüne koyduğu gözlükle önündeki gazeteye bakıyor; doktorun başının üstünde bir kutu var ve kutunun üstüne bir kuş konmuş.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :