- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri sitemize 21 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

        Okula başlamayla birlikte çocukların verimli ders çalışma yöntemleri konusundaki becerilerinin geliştirilmesi önem kazanmaya başlar.Ders çalışmayla ilgili olarak çocukların olduğu kadar ailelerin de aklı karışık olabilir..Çocuklar “ NASIL ÇALIŞMALIYIM?”NEDEN İSTEDİĞİM NOTU ALAMIYORUM?” sorularını kendilerine sorarken, anne babalar da ÇOCUĞUMA DERS ÇALIŞIRKEN NASIL VE NE ÖLÇÜDE YARDIMCI OLMALIYIM?” ,ÇOCUĞUM YALNIZ MI ÇALIŞMALI?”  gibi sorulara yanıt arayabilirler.

ANNE-BABALAR NELER YAPABİLİR?

 

         Çocukların verimli ders çalışma tekniklerini öğrenerek, öğrendiklerini uygulamaya geçirecek beceri ve alışkanlıkları kazanmaları belli bir sürecin yaşanmasına bağlıdır.Okullardaki uzmanların, öğrencilere ve ailelere yapacakları doğru yönlendirmeyle bu sürecin etkililiği ve hızı artırılabilir.Verimli ders çalışma ortamının yaratılmasında, ailelere düşen sorumluluklar şöyle özetlenebilir:

 • İlk olarak, uygun bir çalışma ortamı için fiziksel koşulların ( sessiz ve iyi havalandırılmış bir çalışma odası, çalışma masası, uygun bir aydınlatma, gerekli araç gerecin hazırlanması vb. gibi.) ayarlanması konusunda çocuğunuzu yönlendirin.
 • Hazırladığı çalışma programı üzerinde çocuğunuzla konuşarak, amaçlarını belirlemesine, bu amaçlara ulaşmak için neler yapması gerektiğine ve çalışılacak konulara karar vermesine, yapılacakları önem ve zorluk sırasına göre sıralamasına, her ders ve konu için gerekli zamanı tahmin etmesine yardımcı olun.
 • Çocuğunuza uzun ödevleri kısa parçalara ayırarak çalışması, ödevleri yapmaya başlarken en kolay ya da en çok zevk aldığıyla başlaması; böylece yoğun bir sürece zevkli bir başlangıç yapabilmesi, eğer bir konu üzerinde çok zaman harcıyor, ancak bitiremiyorsa bir başka konuya geçmesi ve sonra tekrar o konuya dönmesi için destekleyin.
 • Çocuğunuzun çalışmayı sürdürememesine ya da zihninin dağılmasına yol açan nedenlerden biri de endişeleri olabilir.Bu durumda çocuğunuzu başarabileceği konusunda yüreklendirin ve bunu yaparken de öncelikle onun iyi yapabildiklerinden yola çıkın.
 • Her zaman çocuğunuzu destekleyici bir tutum içinde olmaya çalışın.Okuldan geldiğinde onunla sıcak, yakın bir iletişime girerek , ona dokunarak sevginizi iletmeye çalışın.Bu davranışınız ona ödevler öncesinde moral verecektir.
 • Çocuğunuzun tüm derslerde aynı başarıyı göstermesinin olanaksız olduğunu, her çocuğun ilgi ve yeteneklerinin farklı olduğunu, farklı konulara ve aanlara yönelebileceğini ona anımsatın.
 • Ödevlerini ona sormak, ödevlerin bir yük gibi görülmesine neden olacaktır.Onunla konuşarak ödevlerini zamanında ve düzeni yapmanın yararlarını birlikte bulmaya çalışın.Ödevin ilk bir iki adımında onun yanında olmaya, ona yol göstermeye çalışın.Ancak ödevin tamamını birlikte yapmamaya özen gösterin.
 • Çocukların dikkat sürelerinin gelişm dönemlerine göre farklılıklar gösterdiğini; küçük çocukların dikkatlerini ancak kısa bir süre aynı noktada toplayabilirken, büyüdükçe bu sürenin arttığını unutmayın.Bu nedenle ilköğretimin ilk sınıflarında ders çalışma sürelerinin kısa olmasına dikkat edin.
 • Çocuğunuzun ödevinin düzenli ve doğru yapılıp yapılmadığını gözden geçirirken onu, kendi başına eksiklerini, yanlışlarını görmesi, kontrol etmesi için yüreklenderin.Çocuğunuz bunu yapacak durumda değilse; yanlışlarını onu kırmayacak, incitmeyecek biçimde ifade edin ve “ Bir bak bakalım, yazım hataları nerede?” gibi cümlelerle yönlendirin.
 • Çocuğunuzun yorucu bir gün sonunda eve döndüğü gerçeğini akılda tutarak, ona bir dinlenme zamanı tanıyın.Daha sonra ona olan güveninizi ve ödevin başında oturmasını takdir ettiğinizi ifade ederek, ödev sorumluluğununu kazanmasına yardımcı olun.Çocuklarınızın yapamadıklarından ve başarısızlıklarından çok, yapabildiklerine ve başarılarına dikkatinizi yoğunlaştırmayı unutmayın.
 • Çocuğunuzun aldığı iyi notlar sizi sevindirecektir.Sadece iyi notları ödüllendirmek yerine, çabasını ve düzenli çalışmasını da destekleyerek çocuğunuzu daha fazla güdülemeyi unutmayın.Amacınızın, çocuğunuzdan eksiksiz bir ödev istemek değil, eksiklerini tamamlaması ve bunun için çocuğunuzun yüreklendirilmesi olduğunu unutmayın.
 • Çocuklarınız ödevlerini,çalışmalarını tamamladığında sizce de birkaç güzel ve güdüleyici sözü hak etmiyor mu?Bu sözler, onların kendi kendilerine bir işi başarmanın mutluluğunu yaşayabilmeleri için en uygun olanaktır.

ÖĞRENCİLER NELER YAPABİLİR?

 

        Verimli ders çalışma tekniklerinin öğrenilmesinde, ailelerin ve öğretmenlerin çabaları tek başına yeterli değildir.Başarı duygusunu yaşayan öğrenciler, bu konuda istekli olan ve çaba harcayan öğrencilerdir.Öğrencilerin, verimli ders çalışma alışkanlıklarını kazanabilmeleri için yapabilecekleri birkaç basit ama etkili öneri şöyle özetlenebilir:

 • Okulda öğrendiklerinizi tekrar etmeniz çok önemlidir.
 • Öğrenmekte güçlük çektiğiniz konuları yüksek sesle okumak anlamanıza yardımcı olabilir.
 • Ödevinizi yaparken ne kadar hızlı yaptığınız değil, ne kadar hızlı öğrendiğiniz önemlidir.
 • Başarılı olabilmeniz için okuma becerilerinin gelişmesi temeldir.Sizin de ilginizi çekecek bir kitap vardır.Ders kitaplarının dışında gazete, dergi vb. gibi okuyup arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
 • Ödevlerinizi küçük ve sevimli bir deftere not etmeye ne dersiniz?
 • Ödevlerinizi istediğiniz gibi tamamladığınızda kendinizi güçlü, yeterli ve rahat hissediyor musunuz?

KAYNAK:  

 • AKKÖK, F. , “ Etkili Anne-Baba Olmak İçin Bilmek İstedikleriniz” , Özel Arı Okulları Yayınları, Ankara, 2002.
 • JONES, K. , “ Zamanı Kullanma” , Doğan Ofset A.Ş.,İstanbul, 2000.
 • ÖNER, U. , “ Öğretmen El Kitabı” , Özel Arı Okulları Yayınları, Ankara, 2003.

ÇORUM

REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

Telefon: ( 0364) 225-48-22

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :