- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Verimli Çalışma -3

Verimli Çalışma -3 sitemize 21 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Verimli ders çalışma
Bir tane ineği olan köylünün birine bir gün sormuşlar:
– İneğin ne kadar süt veriyor?
Köylü cevap vermiş:
– İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.
Yine, ilim adamlarından biri, insanın maddi ve manevi her konuda başarılı olmasını çalışmaya bağlar ve şöyle dermiş:
-Su düşünmek, susuzluğunuzu gidermez.
Odun düşünmek, sizi ısıtmaz.
Bu örneklerde olduğu gibi insanın bir şeyi sadece düşünmesi ve istemesi de onu hedefine ulaştırmaz.
Gerçek başarı için:
-Çok gayret
-Çok çalışmak
-Uyulması gereken tüm şartlara da uymak gerekir.
Bu kıssalarda da anlatıldığı gibi, mutluluk ve başarıyı durup dururken gökten zenbille indirip hayat size bahşetmez. Gayret ve çabanızla o mutluluk ve başarıyı hayattan sizin almanız gerekiyor. Tabi ki bunu yaparken de şartları ne ise onlara da uymanız gerekecektir.
21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır.
Bir çiftlikte ;ekiş vaktinde eğlenip , hasat vakti yaklaşınca da kısa yoldan mahsul kaldırmanın yolunu araştırmak ne kadar mantıklı olabilir ?
Hayatınız kimin elinde
Çalışmaya başlamak ve sürdürmek konusunda temel faktörlerden birisi kişinin hayatıyla ilgili sorumluluk ve kararları alma istekliliğidir.
Eğer hayatınızla ilgili sorumluluğu dış şartlara ve olaylara bırakırsanız, çalışmanızı ve başarınızı engelleyecek bir çok sebebiniz olacaktır.
Bir gün anne-babanız duymak istemediğiniz bir söz söyledi diye, bir gün hocanızla aranızda istenmeyen bir diyalog geçti diye, bir başka gün kötü hava içinizi kararttı diye, bir diğer gün arkadaşlar bir yere gitmeyi teklif etti diye….vesaire vesaire. Bu listeyi sayfalarca uzatmak mümkün.Eğer hayatınızla ilgili sorumluluğun size ait olduğunu kabul ederseniz bu sebeplerden hiçbiri sizi başarıdan alıkoyamaz.
1.BÖLÜM: NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZDAN ÖNCE -NİÇİN DERS ÇALIŞMALIYIZ
SİZ ; YOLA ÇIKARKEN NEREYE GİDECEĞİNİ BİLMEYEN ADAM GÖRDÜNÜZ MÜ HİÇ…
AMAÇLARIN VE ÖNCELİKLERİN BELİRLENMESİ

Başarının 3 kuralı:
1.Makul bir hedef belirleme:Hedefler düşüncelerin netleşmesine, zamanın ve fırsatların etkili biçimde kullanılmasına yardımcı olur.Hedef belirlenmesi dikkatimizin dağılmamasına ,daha az hayal kurmamıza,planlı ve programlı çalışmamıza yardım eder.Gideceği limanı bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzğar yardım edemez.Potansiyelinizin farkına varın! Mevlana “gayesi olmayanın varlığından şüphe ederim” demiştir.
Umutsuzluğun , bezginliğin , yılgınlığın en önemli sebebi hayata bir mana verememe ve hiçbir ideal taşımamadır
 10 sene sonra nerede olmak istiyorum.
 5 sene sonra nerede olmak istiyorum.
 1 sene sonra nerede olmak istiyorum.
 1 ay sonra nerede olmak istiyorum.
 1 gün sonra nerede olmak istiyorum.
Sorularını sormalı ve zamanı daha da yakınlaştırıp
uzun zaman dilimi ve kısa zaman dilimi için hedef seçmelisiniz.
Hedefiniz sizi çalışmaya motive edecektir.
2.Başarıya inanma:Bilinçaltı söylenene inanır. Kendinize ne söylerseniz o olursunuz. Yapamamlardan kurtulun!
Hiç kimse sizden suyun üzerinde yürümenizi, kuruşunu altına dönüştürmenizi veya bir gecede zengin olmanızı beklemiyor. Hiç kimse imkansızı yapmanızı istemiyor.
Bizi engelleyen çevremiz değildir. Kendimize olan inançsızlığımızdır. Kendi kendimizden şüphelerimiz, potansiyelimizin kapılarında bekleyip, önümüzde uzanan güzel bir geleceğe doğru adım atmaktan bizi alıkoyar

3.Sistemli çalışma:Kolay olan hiçbir şey yoktur.
Verimli çalışmanın 3 esası:
1.Sağlık.
2.Çalışmayı sevmek.
3.Çalışmanın usulünü bilmek.
2.BÖLÜM:ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ
Verimli ders çalışmanın ilk şartlarından birisi ortamla ilgili düzenlemeleri içerir. Uygun bir çalışma ortamınız yoksa veriminiz azalacaktır. Ortamla ilgili ilk iş ortamda çalışmayı başlatacak düzenlemeleri yapmaktır. Çalışmak için oturan insanın dikkatinin dağılmaması için ortamın belli özellikler taşıması gerekir. Biliyoruz ki, herkese tam uyacak standart bir çalışma ortamı belirlemek imkansızdır
Çalışmaya başlamak
Değişik yerlerde çalışmaya çalışmayın. NEDEN? Derseniz, bu bir şartlanma işidir. Aynı zamanlarda aynı mekanlarda ders çalışmak, daha sonra bu işe daha kolay adapte olmanızı sağlar. O masaya sadece çalışmak için oturduğunuzu hissetmelisiniz.
*Sıcacık bir oda, sizi engin hayal denizlerine götürecek rengarenk posterlerle süslü duvarlar, kulağında wolkman, yumuşak bir koltuk yada uzanarak çalışabileceğin bir divan, sağında solunda yumuşacık minderler ve elinde çalışman gereken ders notları; varsa ‘ne mutlu sana’ diyemeyeceğim.
Açık konuşalım; bu ortam ve şartlarda güzelce uyumak ve dinlenmekten başka bir şey yapılmaz. Amacınız ders çalışmak ve sonucunda başarılı olmaksa bundan daha farklı bir ortama ihtiyacınız var.
Verimli bir çalışmaya başlamak için ortamla ilgili size gerekenler bunlar. Çalışmaya başlamak için şimdi bir şeye daha ihtiyacınız var. O da İSTEK.
Diyelim ki isteğinizi de bir yerlerden temin ettiniz ve çalışmaya başladınız. Her şey bu kadar mı? Hayır. Asıl mesele bundan sonra. Bin bir zorlukla başladığınız çalışmayı sürdürmek daha zor. Kendimden de biliyorum ki; çalışmaya başladıktan bir süre sonra zihniniz dağılacak ve derse ara vereceksiniz. Peki bunun sebepleri nelerdir.
Çalışmayı sürdürmek
Dikkatin dağılması sebebiyle çalışma veriminin düşmesi, hem ders başında geçen sürenin uzamasına hem de diğer zevkli etkinliklere daha az zaman ayırmaya yol açar. Dikkatin dağılmasına ve zihnin başka şeylerle uğraşmasına yol açan sebepler içten veya dıştan kaynaklanır.
İç sebepler:
1- İç sebeplerden ilki hayal kurmaktır. Çalışmayı engelleyen ve dikkati dağıtan en önemli etkenlerden biridir. Çalışmaya başladığınızda hayalleriniz sizi sarıyor ve çalışmanıza engel oluyorsa ki oluyordur, size iki yol önereceğim.
A)Size o anda başarıdan ve gelecekteki mutluluğunuzdan daha cazip gelerek çalışmanızı engelleyen hayalinizi kendinize ödül olarak saklayın. ‘Çalışmam gereken bu bölümü bitirince tam 10 dakika hayal kuracağım.’ Deyin ve çalışmanıza devam edin. Disiplinli bir öğrenci iseniz bir taşla iki kuş vuracak hem dersinizi çalışacak hem de hiçbir işinizi aksatmadan hayalinizi kuracaksınız.
B) Ancak hayali erteleyip sonraya bırakmak o kadar kolay değildir. Eğer kurduğunuz hayali erteleyemiyorsanız hayal dünyasına dalın onu bitirin ve sonra derse dönün. Ancak hayal dünyasının renkli cazibesinden dönüp derse devam etmek de çok zordur. Baktınız ki daldığınız hayalden bir türlü çıkamıyorsunuz, masadan kalkın biraz dolaşın, zihninizi ve havanızı değiştirin.
2-Dikkati dağıtan ve zihnini başka şeylerle meşgul eden ikinci sebep dersle ve gelecekle ilgili endişelere kapılmaktır. ‘Bu derste başarılı olabilecek miyim’ ‘Ya başaramazsam annemin babamın yüzüne nasıl bakarım’ mahvoldum, ben hapı yuttum.’ Hayatınızın belli dönemlerinde bu ve buna benzer düşünceler sizinde zihninizi meşgul etmiş ve sizi endişelendirmiştir. Bunun için kendinize şu soruları sorun:
‘Bu düşünceler benim çalışmamı kolaylaştırıyor mu?’
‘Bu düşünceler amacıma hizmet ediyor mu?
‘Bu düşünceler bana yardımcı olacak mı?’
Bu sorulara verdiğiniz cevaplar eminim ki HAYIR olacaktır. Göreceksiniz bu endişelerden uzaklaşıp derse dönmeniz ne kadar kolay ol

Dış sebepler:
Dikkati dağıtan ve zihni başka şeylerle meşgul eden iç sebeplerin haricinde ama onlardan bağımsız olmayan bir de dış sebepler vardır ki, verimli bir çalışma için odanızı bunlardan arındırmalısınız. Nedir bunlar? derseniz onlar şunlardır:
1-POSTERLER: zihin dağıtma ordusunun en önemli askerlerindendir. Çalışma masanızın tam karşısına tuttuğunuz takımın posterini asmışsınız. Tam kendinizi kaptırmış ders çalışırken birden gözünüz postere kaydı. ‘Bu haftaki maç çok önemli. Ya bu maçı kazanamazsak. Peşimizdeki takımının nefesi zaten ensemizde. En önemli golcümüzün sakatlığı vardı. Acaba iyileşti mi? Ya oynayamazsa! Bu maçı almamız imkansızlaşır.’ Ne oldu hayal dünyasına daldınız. Üstelikte endişeli bir hayal. Peki ya ders ne oldu. Geri dönüp de ders çalışabilir misiniz?
2-YATARAK ÇALIŞMAK: Ya da uyumak için zemin hazırlamak. Ne kadar iyi niyetle olursa olsun ‘ders kitabını eline alıp şöyle uzanarak’ çalışmak istemenin tek sonucu vardır. Uykuya dalmak ya da çalışamayacak kadar gevşeyip mayışmak.
Yan gelip yatarak ders çalışırsanız, başarıda sizin için yan gelip yatacaktır.
3- MÜZİK DİNLEYEREK ÇALIŞMAK: Bilimsel araştırmalara göre beyin, aynı anda bir çok uyaranı alabilir. Ancak dikkatini sadece bir tek noktaya odaklayabilir. Bu sebeple insanın hem müzik dinlemesi hem de ders çalışması mümkün değildir. İnsan ya müzik dinler ya da ders çalışır. Üstelik işin bir başka yönü var. Ders çalışmaya çalışırken müzik dinlemek, zevkle müzik dinlemenizi engeller.
Bir çok kişi ‘ben ders çalışmaya başlayınca müziği duymuyorum’ der. O zaman hiç açmayın ki müziği; geri planda kalan müzik sizde gerginlik ve yorgunluk yaratmasın. Çalışma veriminizi düşürmesin. Bütün bunlardan dolayı; ya müzik dinlemeye ya da ders çalışmaya karar verin, birini yapın.’ Siz en iyisi müzik dinlemeyi ödül olarak kullanın .
4- TELEVİZYON: Müzik dinleyerek ders çalışılmadığı gibi hem ders çalışmak hem de televizyona kulak kabartmak mümkün değil. Televizyon ders çalışırken engel oluşturan ve zaman kaybına neden olanların başında gelir.Başarılı olmak istiyorsanız çalışma sırasında televizyondan uzak olun. Bunların ikisi azılı birer düşmandır. İkisi bir arada duramaz. Biri mutlaka diğerini yok eder. Müziği ödül olarak kullanabilirsiniz. Ancak televizyonu asla.
5- TELEFON: Soru sormak, bir şey danışmak ve sohbet etmek için bir arkadaşınızı aradığınızda ya da onlardan biri sizi aradığında zamanın nasıl geçtiğini anlayamaz, dersten kopar gidersiniz. Telefon konuşmalarınızı dinlenme aralarınıza erteleyin. Hem sizin için ödül olmuş olur.
ŞİŞŞŞT ARKADAŞLAR…
Geleceğim için ben bile, bazı alışkanlıklarımdan vazgeçmişsem, SİZ de rahatlıkla yanlış alışkanlıklarınızdan vazgeçebilirsiniz.
ETKİLİ DERS ÇALIŞMAK
ZAMANI,
BELİRLENEN AMAÇLAR VE ÖNCELİKLER İÇİN;
PROGRAMLI ve VERİMLİ
OLARAK KULLANMAKTIR.
Plansızlık
BİR ÇALIŞMA PROGRAMINDA
• Ne zaman?
• Nasıl?
• Ne kadar sürede?
• Neleri hemen yapmalıyım?
• Beklentilerim nelerdir?
ETKİLİ BİR ÖĞRENME İÇİN
• Dersi dikkatle dinlemek, not almak,
• Tekrar etmek,
• İlaç Kullanmak (Test Kitapları vb.)
• Yeterli egzersiz yapmak (Deneme&soru)
Bilgilerin zihinde kalıcılığını artırır
ve unutmayı azaltır.
• İSOAT
DERSLERİ EN İYİ ŞEKİLDE KAVARAYABİLMEK İÇİN
 Gözler ; tahtaya,öğretmene ve deftere yönelir.
 Kulaklar ; öğretmenin ağzından çıkanlara yönelir.
 El ; dersin önemli noktalarını not eder.
 Zihin bütün ders süresince durmadan çalışır.Anlatılan konuyu anlamaya ve yorumlamaya gayret eder.
Kısacası bütün beden derse aktif olarak katılır.
İYİ NOT TUTMANIN ÖN ŞARTI
 Not tutmadan önce öğretmenin anlattıkları iyice dinlenmeli öğretmen söyledikten sonra not tutulmalı.

 Öğretmenin üzerinde durduğu ve önemli olduğunu söylediği yerlerin sınav sorusu olabileceği dikkatli öğrenciler tarafından kolayca anlaşılabilir.

ÖĞRENİLENLERİ PEKİŞTİRME UNUTKANLIĞI YENME
Okuduklarımızın % 10 ‘ unu,
İşittiklerimizin % 20 ‘ sini,
Gördüklerimizin % 30 ‘ unu,
Hem görüp hem işittiklerimizin % 50 ‘ sini,
Söylediklerimizin % 80 ‘ ini,
Yaşayarak söylediklerimizin % 90 ‘ ını hatırlarız.
Not tutmanın iki önemli yararı vardır.
Bunlarda birincisi eğitimin temel şartı olan “Aktif katılımı“
sağlar
İkinci önemli yararı ise unutmayı engellemesidir.
• Yapılan araştırmalarda;
• İnsan öğrendiğinin konunun yaklaşık %70’ini 1 saatte
• %80’ini 1günde unutur
• Öğrenci okuduğunu yaklaşık %20’sini
• Önce okuyup sonra dinlediğinin % 40’ını
• Okuduktan sonra dinleyip sonrada yazdığını %70’ini ancak hatırlaya bilmektedir.
MATEMATİK DERSİ
 Ders dikkatle ve önemle dinlenmeli.
 Tahtaya yazılan soruların çözümü için gayret gösterilmeli.
 Sınıfta çözülen örnekler evde tekrar çözülmeli sonra o konu ile ilgili başka sorulara geçilmeli.
 Çözülemeyen veya çözümü anlaşılamayan sorular öğretmene tekrar sorulmalı.
 Konuların anlaşılması için mümkün oldukça çok soru çözülmeli.
 Konuyu tam anlayamadım diye tahtaya kalkmamazlık yapmamalı.
 Derste anlaşılmayan yer anında öğretmene sorulmalı.
 Bütün konular birbiriyle bağlantılı olduğu için bir önceki konu çok iyi öğrenilmeli.
 Bütün öğrenim hayatı boyunca görülecek matematik konularının temeli İlköğretim 6-7. Sınıflarda atıldığı için bu senelerin konuları çok iyi öğrenilmeli .
FEN BİLGİSİ
Derslere önceden konulara çalışarak hazırlanmalı.
Konularla ilgili şema ve şekiller çizilmeli.
Konu öğrenildikten sonra yeterli soru çözülmeli konu anlatılmada soru çözme yoluna gidilmemeli.
Ev ödevleri mutlaka yapılmalı.
SOSYAL BİLGİLER
 Konu önceden evde çalışılarak gelinmeli konuyla ilgili kavramlar araştırılmalı.
 Sözel ders olduğu için ders dikkatli takip edilmeli
 Konuları ezberlemeye değil yorumlamaya ve düşünülmeye çalışılmalı
 Olayların sebepleri ve sonuçları bir biriyle bağlantılı olduğu için konular bir bütün içersinde öğrenilmeli.
 Konulara çalışırken atlas ve harita gibi yardımcı araçlar kullanılmalı
 Konular evde tekrar edilmeli.
 Daha çok yazarak veya özet çıkararak çalışılmalı.
TÜRKÇE DERSİ
 Derse önceden hazırlanılarak gelinmeli.

 Konuyla ilgili olarak not tutulmalı.

 Genel kültür ve kelime haznesini genişletmek için Çoooook…. KİTAP okunmalı.
Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol; fakat oradaki en iyi küçük çalı sen olmalısın. Bir yola güzellik ve neşe ver… Bir misk çiçeği olamazsan, bir saz ol; fakat gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Hepimiz kaptan olamayız, tayfa da gerekiyor; kaptan olamıyorsan öyleyse en iyi tayfa ol. Dünyada herkes için mutlaka bir şeyler var. Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Kazanmak veya kaybetmek ölçü değildir. Sen her neysen onun en iyisi olmalısın.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :