- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Travma Örnek Olay

Travma Örnek Olay sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ

OLAY ANALİZİ

GENÇLİK PSİKOLOJİSİ

Yrd.Doc.Dr. Musa ŞAHİN

Sibel ERMAN

200212151029

KÜTAHYA – 2005

 

 

 

1.TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU

TECAVÜZ    TRAVMASI

  

                   Jocelyn Rowley , 20 yaşında bir orta-batı üniversitesinde ikinci sınıf öğrencisi ,bekar bir genç kız . Her zaman başalı bir öğrenci olmuştu. Ancak son zamanlarda notlarında düşme görülmüştü ve çalışmada sorunları vardı. Bu sorunlara ilişkilerinde yaşadığı sorunlar ve uyku sorunları eklenmişti. Hem yalnız olmaktan korkuyor hemde çevresindeki arkadaşlarıyla ilgilenmek istemiyordu. Kitap okuma gibi günlük işleri yaparken , bazen bir haydudun saldırısı yada saldırıya uğrama olayını kurbanı olduğuyla ilgili düşüncelere kapılıyordu. Bu belirtiler çok ani başlamış ve Jocelyn’i aklını kaybedeceği korkusuna sürüklüyordu.

                    Jocelyn hemen her gece tanımadığı bazı koyu giysili erkeklerin ona zarar vermeye çalışmalarıyla ilgili kabuslar görüyordu. Gün içinde arkasından yürüyen biri beklenmedik bir şekilde omuzuna dokunduğunda aşırı derecede ürküyordu. Çalışırken , özellikle ingilizce ders kitabını okurken dikkati dağılıyordu. Jocelyn’in kişiler arası ilişkilerinde de sorunlar vardı. Son zamanlarda erkek arkadaşına çok kızmaktaydı. Bu sorunlar jocelyn’den uzaklaştırmaktaydı ve Jocelyn ‘in kendisini terkedilmiş hissetmesine neden olmuştu. Tek başına bir yerlere gitmekten korkuyordu ama birilerinin kendisiyle gelmesini istemiyordu. Çünkü birisinin yanında kendisinin güvende olup olmadığını bilmiyordu. Jocelyn ‘in oda arkadaşları sık sık ve olmadık zamanlarda ağladığını fark etmişlerdi.

                Bütün bu sorunlar karşısında gittikleri boğulan Jocelyn ilk kez de olsa bir terapistle görüşmeye karar veriyor. Terapist Jocelyn’de yaşanan sorunlar ani başladığı bunlara neden olabilecek olayları araştırmaya başladığında Jocelyn İngiliz edebiyatı dersini veren asistan tarafından tecavüze uğradığını söylüyor.

                Tecavüz terapiye başlamadan iki ay önce olmuş. Terapist olayla ilgilendikçe Jocelyn “Tamam bu olay kapandı, beni gerçekten etkilemedi” diyordu. Zamanla tecavüz öyküsüne yavaş yavaş anlatmaya başladı. Olay bir gün İngilizce ödevi için kendisine yardım edecek olan asistanın evine gittiğinde olmuştu. Asistan Jocelyn’i kimseye bir şey söylememesi için uyarmıştı. Oda eğer kimseye anlatmazsa belki olayı daha çabuk unutacağını ve yaşamında olumsuz sonuçlar doğurmaması için o aşamada kimseye bir şey söylememeye razı oldu. Terapistine bütün bunları titreyerek ve boğuk bir sesle anlatıyordu. Ve kendisine inanıp inanmadığını soruyordu.

                Önceleri günlük yaşamında bu olayın kendisini etkilemesini önlediğine inandı. Ancak, bunu düşünmemeye çalıştıkça olay daha da aklına geliyordu. Olayı nasıl tahmin edemediği için suçluluk duymaya başlamıştı. Olayı yada olumsuz sonuçlarını engellemediği için suçluluk duyuyordu.

  1. ÖZGEÇMİŞİ

 

           Jocelyn küçük bir kasabada büyümüştü. Üç çocuğun en büyüğüydü. İlkokulda başarılı bir öğrenciydi. Lisede arkadaşlık kurmada biraz sıkıntı çekti. Çünkü utangaçtı, birde iyi bir öğrenci olmak için kapanıp çok çalışıyor diye değerlendiriliyordu. Arkadaşlık ilişkisi üniversitede değişmişti. Üniversiteye uyum süreci sorunlu değildi. Birkaç arkadaşı vardı ve notları çok iyiydi. Ailesi gece dışarı çıkma ve erkeklerle arkadaşlık yapması konusunda katıydı. Bu olaydan önce hiçbir zaman psikolojik yardıma ihtiyaç duymamıştı.

 

  1. OLAYIN NİTELİĞİ

            Olay hem bireysel hemde toplumsal bir nitelik taşır. Bir genç kızın saldırıya uğraması ve bunun sonucunda görülen bir takım sorunların ortaya çıkması söz konusudur. Burada genç kız önceleri kendi başına sorunu çözmeye çalışmıştı. Ancak durum zamanla genç kızda hem psikolojik hemde sosyolojik sorun oluşturmuştur. Ve bu sorunların altından kalkamayan genç kız giderek daha da kötü olmaya başlayınca bir terapistten yardım almayı düşünmüştür.

  1. SONUÇ

            Jocelyn kaygısını ifade etmeye başlamasıyla birlikte, diğer kişilerin tecavüz olayına gösterdikleri tepkilerle ilgili ilave sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu zorluklar tedavinin odağını başlangıçtaki kaygılardan uzaklaşmışlardır. Zamanla çevresindeki kişilerde bu olayı duymuştu. Oda arkadaşları ona olanlarla ilgili korku içindeydiler. Bir kısmı onu yalan söylemekle suçlarken, bir kısmıda: “ Ben asla o eve gitmezdim” yada “ Sen hiç yeterince mücadele etmemiş olmalısın” gibi şeyler söylüyorlardı. Olayla ilgili dedikodular giderek şiddetlenmişti. Jocelyn’in  arkadaşlarından yeterince destek görememesi zamanla onun daha fazla içine kapanmasına neden olmuştur. İngilizce profesörü de olayı duyunca bunu uygun birimlere bildirmeyi önermiştir. Jocelyn bunu kabul etmemiştir. Çünkü buna hazır değildi. Profesör diğer profesörlere Jocelyn’e daha şefkatli davranmalarını söylemiş. Ve bunu duyan Jocelyn’de olayla ilgili dedikoduları kontrol edememesi konusundaki duyduğu üzüntünün daha da artmasına neden olmuştur. Jocelyn, ayrıca kendisini olaya karşı koyamadığı için suçlu hissediyordur. Ayrıca arkadaşlarına karşı tavrında da kendisini suçlu hissediyordu.

              Jocelyn’le oluşan korku ve aklına gelen kötü şeylerde hemen bir azalma görülmemiştir. Gördüğü kabusların şiddeti her geçen gün daha da artmaktadır.

 

  1. ÇÖZÜM

Jocelyn’in yaşadığı olay günümüzde artık bireysel değil, toplumsal bir sorundur. Genç kızın yaşadığı olayın şokunu üzerinden atması zaman gerektirmektedir. Burada genç kızda başlangıçta olumsuz bakışını sürdüren düşünceler belirlenip bunlardan kurtulması için yardım edilebilir. Kendini gözlemesini, bir takım şeylerin üstüne gitmesini önerebiliriz. Örnek: tek başına dışarı çıkmada korkmaması için bunu birkaç defa tekrarlamasını sağlayıp görev uygulamaları yapılabilir. Bazı olumsuz düşüncelerini değiştirmesini de sağlayabiliriz. Örnek: suçluluk ve kendini sorumlu tutma gibi. Burada olaydan kaçmak yerine olayın üstüne giderek bir takım sonuçlarda alınabilir. Ayrıca genç kızın hoşuna giden ortamlarda bulunması, sevdiği, ilgisini çeken birtakım işlerle uğraşması da tedavide önemlidir.

Çevresindeki insanlarında ona desteği son derece önemlidir. Onu dışlamak yerine, bir toplum olarak bu olayın herkesin başına gelebileceği bilincine varılması gerekir. Çünkü genç kız çevresindeki insanların kendisini anlayamadığını ve ona kötü baktığını düşünmektedir. Ayrıca genç kızın ailesinin başlangıçta haberi yoktur. Bunu ailesine söylemeye Jocelyn hazır değildir. Yaz tatilinde eve gittiğinde ailesi öğrenmiştir ve kızlarına Jocelyn’in tahmin ettiğinden daha fazla destekleyici davranmışlardır. Ailesinin bu şekilde davranması onu korkularını yenmesine yardımcı olmuştur. Eğer ailesi de diğer çevresindeki insanlar gibi destek olmayıp jocelyn’de suçluluk duygusu uyandırsalardı, genç kızın tedavisi olumlu sonuç vermezdi. Aksine daha da kötü sonuçlar doğurabilirdi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :