- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Test ve Testlerde Kullanılan Soru Tipleri Nelerdir ?

Test ve Testlerde Kullanılan Soru Tipleri Nelerdir ? sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

TEST NEDİR? TESTLERDE KULLANILAN SORU TİPLERİ NELERDİR?

Öncelikle testlerdeki soruları cevaplandırırken soru tiplerinin farklı kategorilerde olduğunu bilmeliyiz. Sınavlarda sürekli olarak karşılaştığımız bu soruların çeşitlerini öğrenmek bundan sonra artık soruları daha iyi anlamamıza ve irdelememize yardımcı olacaktır. Böylece sorular bize sürekli olarak zorluk çıkarmayacak tersine bize ne yapmamız gerektiğini söyleyen ipuçları olacaktır.

Sınavlarda çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılmaktadır. Çoktan seçmeli sorularda; öğrenciye bir soru yöneltilir, daha sonra da sorunun cevabı olan ifade yanlış olan diğer ifadelerle birlikte karışık bir düzende öğrenciye yöneltilir.

Testlerdeki soruların ‘?’ olan kısmına kadarına kök denir. Kök kısmından sonra cevap olarak verilmiş ifadelerin tümüne birden seçenekler denir. Seçeneklerden bir tanesi doğru cevaptır diğer yanlış seçeneklere çeldiricilerdir. Çoktan seçmeli sorulardaki çeldiricilerin görevi öğrencilere sorunun doğru cevabıymış gibi gözükerek onları doğru cevaptan uzaklaştırmaktır.

Testlerdeki soruların doğru cevapları ile ilgili olarak üç farklı durum söz konusudur:

Birincisi, tek ve kesin doğru cevap içeren sorulardır. Sorudaki kökün sadece ve sadece tek bir doğru cevabı vardır.

İkincisi, seçeneklerden hangisinin en doğru olduğu sorulan sorulardır. Bu tip sorularda seçeneklerin ikisi veya ikiden fazlası doğru cevap olabilir ve bu cevaplar kendi içinde bir doğruluk sırasına konabilir. O yüzden bu tip sorularda hataya düşmemek için özellikle sözel derslerde seçeneklerin hepsi mutlaka okunmalıdır. Çünkü soru kökünde doğru cevap değilde en doğru cevap istenmektedir. A seçeneği doğru olarak işaretlendiğinde ve vakit kaybetmemek için diğer seçenekler okunmadığında yanlış işaretleme yapılmış olacaktır. Çünkü bu tip sorularda bütün seçenekler bir dereceye kadar doğrudur ancak bunlar arasında en doğru olan seçilmelidir.

Üçüncüsü, “aşağıdakilerden hangisi veya hangileri doğrudur” şeklindeki soru köklerini içeren soru tipleridir. Bu tip sorularda soru kökü içerisindeki ifadelerden hangisinin veya hangilerinin cevap olduğu araştırılır. Diğer soru tiplerine göre biraz zordur ve öğrencinin hata yapmaması için konuya çok iyi hakim olması gerekir. Fizik ve matematikte daha çok kullanılan bir soru şeklidir. Özellikle fizik testlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. İki farklı şekilde soru kökü vardır. “Aşağıdaki ifadelerden kaç tanesi doğrudur” şeklinde olanlar en zor olanlarıdır ve öğrenci seçeneklerde eleme yapamaz. Seçeneklerin Yalnız I, Yalnız III, I ve III, I,II ve III şeklinde geldiği sorularda ise eğer ifadelerden bir tanesinin doğru olduğu biliniyorsa bile eleme yapılabilir. Bazen iki şıkka bile indirgenebilir ki o zaman yüzde 50 gibi doğru cevabı tutturma şansı doğar.

Dördüncüsü, kökte sorulan sorunun cevabı olan değilde cevap olamayacak ifadenin verildiği seçeneklerin bulunduğu soru tipleridir. Bu sorular olumsuz cevap isteyen sorulardır. Olumsuz cevap istendiğinden dolayı öğrencinin zorlanabileceği en zor soru tipleridir. Bu tip soruların yanlış yapılmasının nedenlerinden biri, soru kökünün dikkatli okunmamasından dolayı doğru cevabı bulmaya çalışmaktır. Neticede doğru cevap bulunmuş olunacak fakat hangisi yanlıştır şeklinde sorulduğundan dolayı yanlış seçenek işaretlenecektir. Diğer bir ihtimal ise testlerdeki olumsuz ifadelerin altı çiziliyor olsa bile öğrencinin soruyu hızlı cevaplandırmak istemesinden dolayı sorunun en sonuna kadar bitirmeden seçeneklere geçmesidir. Böylece yine yanlış seçenek işaretlenmiş olacaktır. Diğeri de genel eğilim olarak test sorularının büyük çoğunluğu doğru cevabı buldurmaya yönelik olmaktadır. Genel eğilime ters düşen bu durum öğrencilerin bu tip sorularda hata yapmasına neden olmaktadır.

Kaynak: Rehber Hoca

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :