- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Tepkisel Bağlanma Bozukluğu

Tepkisel Bağlanma Bozukluğu sitemize 08 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

TEPKİSEL BAĞLANMA BOZUKLUĞU

Tepkisel bağlanma bozukluğu, özellikle otizmle sıkça karıştırılan bir rahatsızlık olarak son yıllarda karşımıza çıkmaktadır.

DSM IV ölçeği ile teşhis edilen otizmden ayrıldığı nokta tedaviye çok net cevap vermesi ve hemen hemen hiçbir otistik belirti kalmadan  iyleşmesidir.

Son günlerde tedavi edilen otistiklerden kasıt da Tepkisel Bağlanma Bozukluğu gösteren çocuklardır.

Tepkisel Bağlanma Bozukluğunu Ortaya Çıkartan Unsurlar Nelerdir?

Çocuk doğduğu andan itibaren içsel uyaranlarla tepkiseldir ,  karnı acıkınca ve altı ıslanınca ağlar, dış uyaranlara hemen hemen hiç tepki vermez,(Bebeklik otizmi)  zamanla özellikle ihtiyaçları giderilirken kurulan ilişki, çocuğa yönelik konuşmalar, ihtiyaç gidermeye yönelik olmayan dokunuşlar, ihtyaçları gideren kişinin mimikleri çocuğun sosyalleşme , ilişki kurma becerisini kazanmasını sağlar. Eğer çocuğun ihtiyaçları mekanik olarak giderilmekte ise çocukta bu becerilerin gelişmesi sözkonusu olmayabilmektedir. Aslında tepkisel bağlanma bozukluğu bu aşamada gerçekleşmektedir.

“Tepkisel Bağlanma Bozukluğu” : Mekanik olarak giderilen ve bunun dışında ilişki kurulmaması sonucu primer sosyal-duygusal gelişim alanında  görülen gelişim geriliği şeklinde tanımlanabilinir.

Tepkisel Bağlanma  Bozukluğu yaşayan çocuk DSM IV ölçeğine göre tipik otistik davranışlar sergileyen bir durum ortaya koyar. Bu dönemde otizm teşhisi konmadan çocuğun otistik belirtilerle takibi en doğru olan davranış biçimidir.

Tedavi

Genellilkle 18-24 aylarda konulan teşhis sonucunda tedavi mümkün olmaktadır .Gecikmis teşhisle rahatsızlığın tipik otizmden hiçbir farkı kalmamaktadır.  Tedaviye hızlı cevap vermesi Tepkisel Bağlanma Bozukluğunun en tipik özelliğidir. İlaçla tedavisi sözkonusu değildir. Teşhis konulduğu ana kadar yapılan ilişki yanlışlarının ortadan kaldırılması aile ile çocuğun ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi ve gelişiminin uzmanlarca takibi,  ilişki kurma becerisini artırıcı özel eğitim çalışmaları ile çocukta hızlı gelişmeler görüle bilmektedeir. Günümüzde başka ayırıcı tanısı olmaması nedeniyle ancak tedaviye cevap verme neticesinde tepkisel bağlanma bozukluğu ile otizim bir birinden ayırt edile  bilmektedir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :