- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Televizyonun Çocuk Üzerindeki Etkileri

Televizyonun Çocuk Üzerindeki Etkileri sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

TELEVİZYONUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Televizyon, çocukların doğdukları ilk aylardan itibaren ilgisini çeken bir araçtır. Birkaç aylık bebekler bile bu renkli, hareketli ve sesli görüntüyle ilgilenirler, görme alanları içinde takip edebilirler. Bebekler büyüyüp özellikle müziğe ilgi duymaya başladıkça müzik eşliğinde verilen görüntüler onları daha fazla ilgilendirir. Televizyonda ses ve görüntü bir arada verildiği için çocuklar çok kolay etkilenirler. Müzik kanalları, çocuk için, müzik-ritm ve renkli görüntülerin eşlik ettiği klipler nedeniyle ilgi çekici olmaktadır. Bu dönemde çocukların televizyon izleme alışkanlıkları gelişmeye başlar. Özellikle yemek yemesi ya da sessizce oturması sağlanmak amacı ile televizyon seyretmeye teşvik edilen çocuklarda okul yıllarında da sürdürecekleri bir televizyon izleme alışkanlığı gelişmektedir. Ayrıca anne-babası çok fazla televizyon izleyen çocukların da yine model alma yoluyla zaman geçirme ve eğlenme aracı olarak televizyonu tercih etmelerine sıklıkla rastlanmaktadır.

Küçük yaşlardan itibaren televizyon izleme saatleri sınırlandırılmayan çocukların okul yıllarında televizyon bağımlısı olma olasılıkları fazladır. Kontrolsüz biçimde televizyon izlettirilen çocukların yorum yapma, olaylara farklı açılardan bakma gibi yeteneklerinin olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Çünkü televizyon izlemek tek yönlü, edilgen bir etkinliktir, en etkin öğrenme yolu deneyerek yaşayarak öğrenmedir. Çok fazla televizyon izleyen çocuk hazır bilgi almaya alışır ve etkileşim içine giremez. Özellikle dil gelişiminin ve sosyal gelişimin temellerinin atıldığı en önemli dönem olan ilk üç yılda televizyon karşısında fazla zaman geçiren çocukların geç konuşmaları olasılığı artabilmekte ve dış dünya ile iletişim kurmak konusunda sorunlar yaşayabilmektedirler. Ayrıca renk, ses, ritm ve hareketin bir arada sunulduğu reklam ve müzik klibi gibi programlar çocukların ilgisini çok fazla çekebilmektedir. Reklam ve klipleri kontrolsüzce izleyen çocuklar verilen her tür mesajı kalıcı olarak alabilmekte, korku, kaygı, öfke gibi duyguları yoğun yaşayabilmekte, zaman zaman da şiddet eğilimleri artabilmekte ve sosyal ilişkilerde zorlanabilmektedirler.

Çocuk gelişiminde televizyonun yukarıda bahsedilen bazı olumsuz etkileri olmakla birlikte, sınırlı ve seçilmiş programların izlenmesiyle televizyondan olumlu yönde yararlanılabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bazı eğitim programlarının özellikle, yetersiz çevresel koşullarda yaşayan çocuklar için, yararlı olduğu gözlenmektedir. Çocuklar gerçek yaşamda karşılaşma olanağı bulamadıkları doğa ve çevre ile ilgili bazı görüntüleri belgesel programlarda izleyebilmektedirler. Böylece, okul bilgisini görsel bir malzemeyle eşleştirebilmekte ve edinilen bilgi kalıcı olmaktadır. Belgesel programlar hem çocukların ilgisini çekmekte hem de yeni bilgiler öğrenmek konusunda merak uyandırıcı olmaktadır.

Televizyon yoğun işitsel uyaran içerdiği için bebeğin bulunduğu ortamda açık olmasının sakıncası yoktur. Ancak bu durum çocuğun televizyon karşısına oturtulup başka uyaran verilmemesi anlamına gelmemelidir. Çocukların, iki yaşından itibaren, kısa çizgi filmler ya da eğitim içerikli çocuk programlarını izlemeleri uygundur. Okul öncesi dönemdeki çocuklar çizgi filmler, çocuk filmleri ve eğitim programlarını, bir saat boyunca izleyebilecek dikkat ve sabrı gösterebilirler. Çünkü bu dönemdeki çocuklar çevreleriyle çok fazla ilgilidirler ve bilişsel gelişimleri için gerekli olan başka birçok etkinlikle de ilgilenirler. Öğrenmenin en yoğun olduğu bu dönemde çocuk zamanını tek yönlü bir etkinlik olan televizyon ile doldurmamalıdır. Bazen çocuklar için hazırlanan programlar ve çizgi filmler de şiddet ve uygun olmayan görüntüler içerebilmektedir. Bu nedenle aile, çocuklarının izleyeceği programlar konusunda yönlendirici olmalıdır. Çocuğun gün içinde televizyona ve diğer etkinliklere ayıracağı zaman uygun bir biçimde ayarlanmalıdır. Örneğin okul ve günlük gereksinimlerinin karşılanması dışında çocuğun kalan zamanının büyük bir bölümünü televizyon izleyerek geçirmesi uygun değildir. Çünkü çocuğun oyuna, paylaşıma, hobilerini geliştirecek zamana da gereksinimi vardır. Eğer aile çocuğun boş zamanlarında onunla sohbet eder, oyun oynar ya da onu başka etkinliklere yönlendirirse, çocuk TV izlemek yerine ailesi ile zaman geçirmeyi ya da hobiler geliştirmeyi tercih edebilir.

Anne-babanın, çocuğuna, televizyon izleme konusunda sınır koyması oldukça önemlidir. Anne-baba çocuğunun hangi programları izlediğini bilmeli ona rehberlik etmeli ve bu programların çocuğu için yararını ve gerekliliğini değerlendirmelidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :