- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Televizyon, Şiddet ve Çocuk

Televizyon, Şiddet ve Çocuk sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Tevfik Fikret Anaokulu Rehberlik Servisi Bülteni (3)                                                     29.11.2005

Televizyon Şiddet Ve Çocuk

Sevgili Anne ve Babalar,

Kitle iletişim araçlarında, özellikle televizyonda yer alan saldırganlık ve şiddet içeren programların çocuklar üzerindeki etkisi, güncelliğini yitirmeyen ve birçok araştırmacının, eğitimcinin, psikoloğun ve ebeveynin ilgisini çeken bir konudur.

Araştırmalar, şiddete ve saldırganlığa yönelik davranışların yaşamın erken dönemlerinde öğrenildiğini göstermektedir.

Bu öğrenmede kitle iletişim araçlarının, özellikle de televizyonun etkisini gözardı edemeyiz.

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri ile ilgili araştırmaların büyük çoğunluğu “gözleme dayalı öğrenme” üzerinde yoğunlaşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, bir çocuk başkalarını gözleyerek yalnızca yeni davranışlar öğrenmekle kalmaz, ayrıca saldırgan davranışlara başvurmanın ya da böyle davranışlardan kaçınmanın uygun olduğu zaman ve ortamları da öğrenir. Televizyonda saldırganlığı gözleme, çocuklarda saldırganlıkla ilgili düşüncelerin uyarılmasına yol açar. Bu düşünceler duygu ve davranışları etkiler ve çocukları saldırgan eyleme daha bir hazır hale getirir.

Araştırmalar, çocuklarda daha fazla saldırgan davranışın görülme olasılığını en çok etkileyen üç faktör belirlemişlerdir. Bunlardan birincisi, çocuğun televizyon programlarındaki şiddeti ne derece gerçekçi bulduğu, ikincisi oyuncu ile özdeşimi, üçüncüsü ise toplumda saldırgan davranışın ne derecede onay gördüğüdür.

Ülkemizde ebeveynlerin çoğu çocuklarının televizyon izleme faaliyetine karışmamakta, onları bu konuda yönlendirmemekte ve çocukların televizyon izleme davranışlarına ilişkin fazla bir bilgi sahibi olmamaktadırlar. Halbuki, çocukların duygularını şiddet kullanmadan ifade edebilmelerinde anne ve babaların rolü büyüktür.

İster televizyonda olsun, ister sinemada ya da bilgisayar oyunlarında, çok fazla şiddet içeren görüntüleri izlemenin çocuklarda saldırgan davranışlara yol açtığı su götürmez bir gerçektir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzda gözlenen saldırganlığı azaltmak için aşağıda bazı öneriler bulunmaktadır:

 • Çocuğunuzun televizyon izlemesini günde bir ya da iki saatle sınırlandırın.
 • Çocuğunuzun hangi televizyon programlarını izlediğini, hangi filmlere gittiğini ve hangi tür bilgisayar oyunlarını oynadığını bilin,
 • Televizyon programlarında sinemalarda ve bilgisayar filmlerinde izlediği şiddet hakkında onunla konuşun. Bu tür davranışların gerçek hayatta ne kadar acı verici olduğunu ve ne tür ciddi sorunlara yol açabileceğini anlatın,
 • Çocuğunuzun güven ve sevgi dolu bir evde yaşamasını sağlayın,
 • Çocuğunuza yönelik sevgi ve ilginizin sürekli olmasına dikkat edin,
 • Çocuğunuza herhangi bir problemin çözümünde şiddet kullanmak yerine, uygun olan davranışı öğretmek amacıyla  model olun,
 • Sorunların şiddet kullanmadan nasıl çözülebileceğini onunla konuşun,
 • Çocuğunuza vurmayın, çocuğa karşı herhangi bir şiddet uygulamaktan kaçının,
 • Kurallar ve disiplin yöntemleri konusunda tutarlı davranmaya çalışın,
 • Ateşli silahlara ulaşamayacağından emin olun,
 • Çocuğun çevresinde ya da evde şiddet görmesini önlemeye çalışın.

            Ve belki de en önemlisi, çocuğunuza şiddete karşı olmasını öğretin. Bu, çocuğun şiddete yönelmesini engellemede çok büyük önem taşımaktadır.

Sevgiyle…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :