- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Tatile Giderken

Tatile Giderken sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

T.C

ANKARA VALİLİĞİ

ANKARA ÖZEL TEVFİK FİKRET ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

REHBERLİK SERVİSİ

 

 

            Tatile Girerken….

            Sevgili Anne ve Babalar,

            Bir eğitim-öğretim yılının daha sonuna yaklaştık. Çocukların hepsi bir yaş daha büyüdü. Beş yaş grubu bir yaş daha büyümenin mutluluğunu; altı yaş grubu da ilkokula başlayacak olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyorlar.

            Eğitimciler olarak bizler de, eğitim yılının başından bugüne kadar onların yaşamlarında daha da ustalaştıklarını, olgunlaştıklarını görüyoruz. Bunun, gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Anne ve baba olarak sizler de onların yaşamlarında katettikleri yolun mutluluğunu yaşıyorsunuzdur kuşkusuz…

            Bir sene boyunca çocukların hepsi yaşlarının gelişim görevlerini başarma konusunda çaba sarf ettiler. Daha öğrenecekleri ve başarmaları gereken birçok görev var. Bu sureci yaşarken, on bir ayın ardından anne ve babalarıyla geçirecekleri tatili çoktan hak ettiler. Bir aylık tatil sürecinde belki tüm gün sizlerle birlikte olamayacaklar ama kendilerini güvende, mutlu hissettikleri ve özledikleri evlerinde olacaklar.

            Çocukların gelişimini hem destekleyecek hem de onlarla birlikte kaliteli zaman geçirtecek birkaç önerimiz var:

  • Onun bu süreyi sürekli televizyon izleyerek geçirmesine fırsat vermeyin.
  • Onunla birlikte ortak etkinlikler yapmaya çalışın. Önemli olan, sizinle birlikte geçireceği zaman ve ortak bir şeyler yapmanın verdiği keyfi yaşamasıdır.
  • Yürüyüş yapmak, tiyatro, sinema ya da müzeye gitmek gibi farklı etkinliklerde bulunun. Böylece çocuk, hem dış dünyayı tanıyacak ve öğrenecek hem de sizinle birlikte olmanın huzurunu ve keyfini yaşayacaktır. Tüm bunları yaparken onun sorduğu sorulara bıkmadan, sabırla cevap verin.
  • Onu resim yapmak, dergilerden resim kesmek, oyun hamuruyla oynamak gibi konulara teşvik edin. Bunlar, onun ince kas ve göz-el koordinasyonunun gelişimi açısından yararlıdır.
  • Ona bol bol kitap okumaya çalışın. Bu, onun dil gelişimi açısından yararlıdır.
  • Kendi başına giyinip soyunması, yemek yemesi, tuvalet eğitimi, yalnız uyuması gibi temel alışkanlıkları kazanması konusunda ona fırsat verin.
  • Onun bağımsız iş yapma isteğini destekleyin.
  • Kendisiyle ilgili konularda seçim yapmasına ve karar vermesine fırsat verin.
  • Yaşına uygun, yapabileceği ve başarma duygusunu yaşayacağı görevler verin.

İyi tatiller…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :