- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Taciz-Tecavüz

Taciz-Tecavüz sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

CİNSEL ŞİDDET

Cinsel Şiddet Nedir?

Karşı taraf üstünde kontrol ve güç oluşturmak amacı ile kişinin isteği dışında cinsel ilişkide bulunmak ya da zararlı cinsel davranışlara zorlamaktır. Cinsel şiddet sözel, sözel olmayan ve fiziksel cinsel saldırıyı, zorla pornografi izletmeyi ve tecavüzü kapsar.

 •  Tehdit ve gözdağı vermek cinsel şiddettir!

“Sevgilim onunla cinsel ilişkiye girmezsem benden ayrılacağını söyledi, ben de istemememe rağmen ilişkimi devam ettirebilmek için onunla yattım.”

 •  “Hayır” cevabını dinlememek cinsel şiddettir!

“Partnerim seks yapmak istiyordu ama ben o anda istemiyordum. Sürekli “hayır” dedim ama beni dinlemiyordu. Başka ne yapacağımı bilemedim o yüzden pes ettim.”

 •  Fiziksel güç kullanmak ya da buna dair tehditte bulunmak cinsel şiddettir!

“Hayır dememe rağmen beni güç kullanarak yatırdı ve cinsel ilişkiye girdi.”

Taciz Nedir?

Bir kişi fiziksel, cinsel ya da duygusal tacize maruz kalabilir.

 • Fiziksel: En belirgin olanıdır. Tokat atmak, vurmak, tekmelemek, çimdiklemek, ısırmak, saç çekmek, itip kakmak, kesici ya da delici bir aletle yaralamak ya da tehdit etmek, kişisel eşyalara zarar vermek, duvarları yumruklamak, eşya fırlatmak, kişinin giysilerini parçalamak, yırtmak sayılabilir. Eşyaya ya da evcil hayvanlara uygulanan şiddet de ciddiye alınmalıdır çünkü bunlar da sembolik işaretlerdir.
 • Cinsel: Cinsel ilişkide bulunmaya zorlanmak, başkaları ile ya da başkaları seyrederken cinsel ilişkide bulunmaya zorlanmak, cinsel ilişki sırasında kesici/delici alet kullanılması, doğum kontrolü uygulamamak için zorlama ya da karşı tarafı manipule etmek için cinsel ilişkide bulunmama veya bulunmamakla tehdit etme. Cinsel şiddet karşı tarafı küçük düşürmek, değersizleştirmek ve üzerinde güç ve kontrol kurmak için yapılan davranışlardır.
 • tmesi un sürer. Duygusal şiddet kişinin özg kışları, hareketleri, yüksek ttırır. ne zaman ne ve ak için başkaları ile görüşmemeyi yani kendisini kısıtlamayı seçebilir. Duygusal: İlk iki kategori kadar belirgin olmamasına karşın çok travmatiktir ve olumsuz etkileri uzun süre devam edebilir. Kişinin duygusal şiddete maruz kaldığını inkar ekolaydır ancak bunun etkilerinden kurtulması uz
  • üvenini sistematik olarak yıkmayı hedefler. o Gözdağı vermek: Şiddeti uygulayan kişi karşı tarafı ba
  • sesle konuşarak, eşyaları kırıp dökerek korkutabilir. o Tehdit etmek: Şiddet uygulayan kişi intihar etmek, kendisine ya da karşı tarafa
  • fiziksel zarar vermek ile tehdit edebilir. Bu duyulan korku, kaygı ve terörü aro Aşırı kontrolcü olmak: Karşı tarafın hareketlerini, davranışlarını, görüştüğü kişileri, gittiği yerleri, yaptığı şeyleri kontrol ederler. Partnerlerinin
  • yaptığını bilmek isterler, ilişki içinde kıskanç ve sahiplenicidirler. o Başkalarından sakınma (izole etme): Şiddet uıygulayan taraf partnerinin başkaları ile görüşmesinden rahatsız olur. Bunun sonucunda kıskançlıkkısıtlayıcı olma ortaya çıkar. Kişi bunlardan kaçınm

Tecavüz taciz nedir?

Tecavüz uç noktada bir cinsel şiddettir. Tecavüzle anlatılmak istenen, sizinle isteğiniz dışında, zorla cinsel ilişki kurulmasıdır. Bu davranışın mağdur olan kişinin dolaylı ya da doğrudan daveti sonucu oluştuğuna ilişkin yaygın inanç doğru değildir. Tecavüz naz yapılan ilişkide biraz ileri gidilmesi demek değildir, kişiyle iradesi hiçe sayılarak, aşağılanarak zorla ilişki kurulmasıdır. Burada hem bedensel, hem de ruhsal sınırların zorlanması ve tacizi söz konusudur.

 

 

Cinsel Şiddet
Fiziksel şiddete uğrayan kadınların büyük bölümü cinsel şiddete de uğruyor. Kadınların çoğu dayaktan sonra zorla cinsel ilişki ve ters ilişki kurmaya zorlanıyor, itiraz ettiklerinde ise, tecavüz ediliyorlar.

Herhangi bir cisimle, kadının cinsel organına saldırıda bulunmak da kadına yönelik cinsel şiddet türlerinden. Şiddet uygulayan bazı erkekler süpürge sapı, mısır, salatalık, şişe vb. cisimleri vajinaya sokmak yoluyla kadına işkence yapıyorlar.

Evlilikte Tecavüz – Dayaktan sonra her üç kadından ikisine koca tarafından tecavüz ediliyor, her altı kadından biriyle zorla (anal ilişki) ters ilişkide bulunuluyor. Kadınlar, kocanın ters ilişki teklifini kabul etmediklerinde, çok yoğun bir biçimde şiddete uğruyorlar.

Fuhuşa Zorlamak – Kocaların kendi seçtikleri başka erkeklerle karılarının cinsel ilişkiye girme talebi ve talepleri kabul edilmediğinde, dayaktan sonra erkeklerin tecavüzüne uğraması da sanıldığı kadar nadir rastlanan durum değildir.

Tecavüz Sonucu Evlilikler – Kaçırılarak tecavüze uğrayan ve ailesinin zoruyla evlendirilen kadınlar da var. Bu da kısacası ömür boyu cinsel tacize yol açmaktadır. Aileler, “bekareti bozulan”, başkasına “satamayacaklarını” düşündükleri kızlarını zorla, hatta döverek, eve kilitleyerek tecavüzcü ile evlenmeye zorluyorlar. Tecavüzün travmasıyla cinsel isteksizlik duyan eşine, fiziksel şiddet uygulayarak tecavüz etmeye devam ediyor. Tecavüzcü erkek, cezalandırılmak yerine, ailenin zoruyla mağdur durumdaki kızla evlendirilerek ödüllendiriliyor ve bu kadına ömür boyu, dayakla tecavüz etme hakkını elde ediyor. http://www.nettenevar.com/kadinca-siddet.asp

    Dünya’da aile içi şiddet:

 • “Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 2002 yılı raporlarında belirtilen tahminlere göre tüm dünyada üç kadından biri yaşamlarının bir döneminde dövülmekte, cinsel ilişkiye zorlanmakta ve diğer yollarla taciz edilmektedir. Tacizi yapan kişi genellikle kendi ailesinden biri ya da tanıdığı bir kişidir.
 • “Japonya’da, istismar yaşamış 613 kadının % 57’sinin fiziksel, duygusal ve cinsel şiddetin hepsine maruz kaldığı görüldü.
 • “1992 yılında Şili’de cinsel suç işleyenlerin % 72’sinin bu suçu yakından tanıdıkları kişilere karşı işlediği ortaya çıktı.
 • “Dünya genelinde her 4 kadından 1’i hamilelik sırasında eşi tarafından isteği dışı cinsel ilişkiye zorlanmaktadır.

Yurtdışındaki üniversitelerde yapılan araştırmalarda kadınların %10’dan % 25’e kadarı tanıdıkları erkekler tarafından tecavüze uğradıklarını belirtmişlerdir. Pek çok kadının utanarak ya da korkarak tecavüzü gizli tutma eğiliminde olduğundan bunu söylemeyeceği göz önüne alınırsa, gerçek rakamlar daha vahim olmalıdır.

Türkiye’de aile içi şiddet:

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ne başvuran 395 kadın arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre aile içi şiddete uğrayan kadınların Yüzde 63’ü evliler. Bunlardan yüzde 37’si de çocuk sahibi.

Başvuran kadınlar şiddetin en çok evlilik içi tecavüz de ortaya çıktığını söylüyorlar. “Zorla ilişki” ve “tecavüz”ün evlilik içindeki oranıysa yüzde 12.

 • “T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nun yaptığı araştırma sonuçlarına göre Ailelerde cinsel şiddet ve tacize rastlanma oranı % 9’dur. Şiddete maruz kalanların % 80’i yapacak fazla bir şey olmadığına inanmaktadırlar. Bu durum çaresizliğin kabulü anlamına gelmekte ve şiddete maruz kalanın pasif tutumuna yol açmaktadır. (T.C. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, 1995)
 • “Kadın Dayanışma Vakfı’nın 1995’te başkent Ankara’daki gecekondularda yaşayan kadınlar arasında yaptığı bir araştırma, kadınların % 97’sinin kocalarının saldırısına uğradığını ortaya koydu. (Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü, 2001)
 • “Bir araştırmada görüşülen 695 kadının % 54’ü ailelerinde şiddet gördüklerini, şiddet gördüğünü söyleyenlerin % 35,2’si en az 4 yıl ve daha fazla zamandır şiddete maruz kaldıklarını söylemiştir. Şiddete uğrayan kadınların gördükleri şiddet türüne göre; kadınların % 42,3’ünün dayak % 40,1’inin tehdit ve küfür, % 12,6’sının yaralama, % 3,2’sinin cinsel taciz ve tecavüz, % 1,4’ünün eve kapatma ve % 0,4’ünün öldürülme tehdidi ile karşı karşıya kaldıkları anlaşılmıştır. Bu grubun % 40,4 ‘ünün evlerinde, çocuklara karşı da şiddet uygulandığı saptanmıştır. (Kocacık, 2004)

.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/aileici/aileicisiddet2.asp

Cinsel Şiddetin Belirtileri Nelerdir?

Cinsel şiddetten kaçınmak için, birisini tanırken dikkat edebileceğimiz belli başlı ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Birlikte olduğunuz kişi

 • sizi duygusal olarak incitir (kırıcı olur, aşağılayıcı yorumlar yapar, görmezlikten gelir, bir hareket yaptığınızda ve fikir belirttiğinizde asık yüzlü ve kızgın davranışlarda bulunur).
 • kiminle arkadaş olabileceğinizi söyler, nasıl giyineceğinizi belirler, hayatınızdaki ya da ilişkinizdeki diğer noktaları etkilemeye çalışır.
 • nedensiz yere kıskançlık gösterir.
 • kişisel sınırlarınızı tehdit edercesine davranışlar gösterir (size çok yakın oturur, sizi bildiğinden daha iyi biliyormuş gibi konuşur, dokunmamasını söyleseniz bile size dokunur, vb.).
 • sizi kendisiyle eşit konumda görmez; kendisini sizden daha olgun, daha zeki ve sosyal olarak üstün görür.

Özellikleri

 • Davranışlara dikkat edin . Bir kişiyi ırkı, dış görünümü, sosyal konumu ve sizinle olan ilişkisiyle değil, davranışlarıyla değerlendirin. “Hayır” dediğinizde kabalaşan, isteklerinizi, fikir ve düşüncelerinizi görmezden gelen, seks yapmayı istemezseniz sizi suçlu hissettirmeye çalışan, aşırı derecede kıskanç ve zarar verici kızgınlık ve saldırgan davranışlar gösteren insanlardan kaçının
 • genelde karşı cins hakkında olumsuz konuşur.
 • kendisini az düşünür ve sert davranarak erkekliğini korur.
 • çıkarken masrafların bir kısmını sizin ödemenize izin vermez, bunu istediğiniz zaman da size kızar.
 • onu kızdırmamak için yaşamınızda birçok değişiklikler yapana kadar size sinirli ve tehdit edici biçimde davranır.
 • ani çıkış ve inişler yaşar, bir dakika sakinken diğer dakika değişebilir.
 • cinsel ya da duygusal düş kırıklığı ile sinirlenmeden baş edemez.
 • çok içki içer, uyuşturucu kullanır.
 • sarhoş olmaya, uyuşturucu kullanmaya, seks yapmaya zorlar
 • onunla yalnız kalacağınız bir yere gitmeyi istemediğiniz için sizi azarlar.
 • kendi isteğinin olması için size ve diğer kişilere fiziksel olarak kaba davranır, şiddet kullanmaya tehdit eder ya da şiddet kullanır.

Verilen tepkiler

Kadınlar tecavüze çeşitli şekillerde tepki gösterirler. Bazıları karşı koyar, bazıları ise korku, kendini suçlama ya da karşıdakini incitmeme düşüncesiyle karşı koymaz. Kavga etmek ve pes etmek uç tepkiler ise de, her tepkinin meşru olduğunu bilmek önemlidir. Yine de sorumluluk, kurbanda değil saldıran kişidedir.

Kadınlar ne yapsın…

 • Kendinize önem verin . Kendi isteklerinize öncelik verin, ancak diğerlerini sömürmeyin. Kendinize ve diğer insanlara saygılı davranın.
 • Açık iletişim kurun . Hayır demek istediğinizde hayır deyin, evet demek istediğinizde evet. Sınırlarınızı kararlı biçimde ve doğrudan açıklayın. Karışık mesajlar vermeyin. Kararlı bir ses tonu ve beden dili kullanın.

http://burem.boun.edu.tr/burem/web/cinsel.asp

http://www.nettenevar.com/kadinca-siddet.asp

 

Kadınlar Neden Böyle Bir İlişkiye Devam Ederler?

İnsanlar genellikle birinin böyle bir ilişkiyi sürdürmesini, ya da bunu istemesini anlamazlar. Oysa kişi

 • kendini böyle bir ilişki içinde bulduğunda (evlilik olmunun nedenlerinden bazıları:
 • ğunu anlayacaktır. B
 • Bilinmeyenden ya da yalnız olma
 • Düşük özgüven
 • Bundan kurtuluş olmadığını düşünme
 • Ayrıldığında daha da fazla şiddet görmekten korkma n endişelenmedir.
 • Partnerinin değişeceğini umma
 • Ailede benzer bir ilişki kalıbı olması nede
 • Ailesi, arkadaşları ya da sosyal statüsü ili
 • Finansal olarak partnerine bağımlı olma
 • Kendini suçlu hissetme ve utanç duyma
 • Duygusal anlamda destek alabileceği kimsenin olmaması
 • Birinin Şiddete Maruz Kaldığını Nasıl Anlarım?
 • dete maruz kalan biri bundan utandığı için ba
 • şkalarından saklama eer, hikayeler uydururlar. Aşağıdaki liste şiddet gören birini anlamak
 • Tutarsız davranışlarda bulunur, yaşam hakkında korkuları vardır.
 • Başkalarına güvenmez, i
 • • Az sayıda arkadaşı vardır ve başkaları ile fazla ilişki kurmaz.
 • Şiddet gördüğü kişiye ekonomik ve duygusal açıdan bağı
 • Düşük özgüveni vardır.
 • Çocuklukta tacize uğramış veya başkasın
 • Öfke patlamaları yaşayabilir ya da aşırı utanç duyabil
 • Sorunun kendisinde olduğunu düşünür.
 • İyileşmeyen ve sebebi belli olmayan yaraları
 • Birinin Şiddet Eğilimli Olduğunu Nasıl Anlarım?
 • Aşırı kıskançlık ve kontrolcü davranma
 • Gerçekçi olmayan beklentiler (Sevgilim herş
 • Partnerinin diğer insanlarla olan ilişkilerini kısıtlamak
 • Sorunları ve duyguları için başkalar
 • Kolayca kızmak ve savunmacı d
 • avranmak • Hayvanlara ya da çocuklara karşı zalimce davranışlarda bulu
 • Cinsel ilişki sırasında güç kullanak
 • Sözel olarak tacizde bulunmak
 • Cinsel ilişkide kadın erkeğine h
 • izmet ed
 • Duygu durumunda ani değişiklikler kullanmakla ilgili tehditler savurmak rı kırmak, zarar vermek

    Bazı Mitler

 İlişkilerd ın! Yal r. Her 3. tor, 4. şmiş olması, sizin buna alışık olmanız ya da ilişkinizin 5. ım atmak sizin sorumluluğunuz. Sizi anlayacak ve yardım edebilecek kişi var. m şiddet bir arada olamaz. Pek çok tacizci ve tacize uğrayan şiddet devan ettikçe sevgi azalır, değişir, ya da tamamen kaybolur. bilgi için ttp://www.uhs.uga.edu/rsvp/sexual_violence_rape.html http://www.ucs.umn.edu/counsel/relation8.html http://www.shsu.edu/~counsel/hs/violence.html

 • Şiddet• Eşyala
 • Tartışma sırasında güç kullanmak.
 • tler!!! e yaşanan şiddete dair pek çok mit vardır. Bu mitlerin hepsi yanlış bilgi içerir. Unutmay
 • nız değilsiniz. 1. Yanlız benim başıma geldi. Amerikada her 6 dakikada bir kadın tecavüze uğruyo
 • yıl 3 milyon kadın dayak yiyor. Bunların pek çoğu korktukları ya da utandıkları için ortayaçıkıp başlarına geleni anlatmıyor. Bazıları ise böyle bir sorunları olduğunu görmezden gelmeyi tercih ediyorlar.
 1. Bunu hakettim. Hiç kimse şiddete maruz kalmayı haketmez. Eğer partneriniz sizi istismar ediyorsa bu yanlıştır. Tecavüzcüler ve cinsel şiddet uygulayanlar garip, sapık adamlardır. Bu kişiler her
 • ırktan, her sosyo ekonomik seviyeden, her eğitim seviyesinden olabilir. Bu kişiler dokmühendis, sanatçı da olabilirler kamyon şoförü, milletvekili, öğretmen de. Bu normal. Partnerinizin böyle yeti
 • hep böyle devam etmiş olması durumu normalleştirmez. Şiddet davranışının bahanesi, özürü yoktur. Bana hiç kimse yardım edemez. Yanlış! Bir sorun olduğunu kabullenmek ve bunu ı

çözmek için ilk adpek çok uzman

 1. Bir ilişkide hem aşk hekişi partnerini sever. Ancak

cinselhttp://www1.ku.edu.tr/files/counseling/brochures/tr/cinsel_siddet.pdf

 

Pek çok insan maalesef ki yaşadıkları

duygusal ilişkilerde

istismara maruz kalıyor.İlişkide

istismar ya da duygusal partner

şiddeti

olarak Türkçeleştirebileceğimiz

“dating abuse” terimi duygusal bir

ilişki çerçevesinde yaşanan şiddet

ve istismar olaylarını kapsıyor. Bu

istismar sadece fiziksel istismarlar,

yani dayak ve şiddet ile sınırlı değil.

Karşısındaki kişiyi aşağılamak,

küçük düşürmek, sözel olarak hakaret

etmek ya da tüm hareketlerini

kısıtlamak gibi pek çok psikolojik

istismarı da içeriyor.

bulunmuş.Sözel ve duygusal istismarın

bir ilişkide fark edilmesinin ve adlandırılmasının

fiziksel istismara göre daha

zor olduğu da göz önüne alınırsa bu tip

istismarlara maruz kalan kadınların

sayısını tahmin etmek çok da zor değil.

Bu araştırma sonucunun da gösterdiği

gibi ilişkilerde yaşanan istismar kadınlar

arasında oldukça yaygın yaşanan

bir durum. Ancak bu durum, ergenler

arasında çok daha ciddi bir boyut kazanıyor.

Yapılan araştırmalar ergenlerin

%10 ile %35’inin yaşadıkları

romantik ilişkilerinde en az bir tür

istismara maruz kaldıklarını gösteriyor.

İstatistikler ilişkide istismarın ergenler

arasında ne kadar ciddi ve yaygın bir

sorun olduğunu açıkça gösteriyorlar.

Ergenlik kişinin güç, kontrol, sevginin

ifadesi ve yakınlık gibi pek çok kavramı

tanımladığı ve geliştirdiği hassas bir

dönem. Ergenler bu dönemde sağlıklı

ilişki kurmayı öğreniyorlar.Ne var ki bu

dönemde duygusal ilişkilerinde şiddet

ve istismara uğramak ergenlerin bu

ilişkilere bakışlarını ve yaklaşımlarını

etkiliyor, onların sağlıklı, istismar içermeyen

ilişkiler kurmayı öğrenmelerine

engel oluyor. Sonuç olarak bu ergenlerin

ileriki hayatlarında yaşayacakları

bütün ilişkiler negatif yönde etkileniyor.

Bir diğer yandan sevgi, güven ve yakınlık

içermesi beklenen romantik bir

ilişkide şiddete ve istismara maruz

kalmak kişinin kendine güvenini ve

benlik kavramını etkiliyor. İstismar

içeren bir ilişkide kurban konumunda

olmak kişinin kendine güveninin azalmasına,

kendisini değersiz veya suçlu

hissetmesine neden olabiliyor. Kişi

kendisini istismarın asıl sorumlusu, asıl

nedeni olarak görebiliyor, bu davranışları

hak ettiğine dair yanlış yorumlar

yapabiliyor.Ergenlik döneminin kişilik

oluşumu, kendine güven, benlik kavramı

gibi çok önemli kavramların geliştiği

bir dönem olduğunu dikkate alırsak bu

tür travmatik olabilecek istismarların

ergen için ne kadar tehlikeli olabileceği

açıkça belli oluyor.

Ergenlerin duygusal ilişkilerinde yaşadıkları

istismar üzerine yapılan araştırma

ve çalışmaların elde ettiği bir diğer

önemli nokta bu ergenlerin ortak

bazı risk davranışları sergiledikleri…

Araştırma sonuçları duygusal

ilişkilerinde şiddet ve istismara

maruz kalan ergenlerin, alkol

ve madde kullanımı, sağlıksız kilo

verme yöntemleri, korunmasız ya

da riskli cinsel faaliyetlerde bulunma

ya da intihar teşebbüsü

gibi risk davranışlarında bulunduklarına

dikkat çekiyor.

Bahsedilen araştırmalar ve istatistikler

hep Amerika’dan veya

diğer batı ülkelerinde. Peki ya

bizim ülkemiz…? Biz de durum

nasıl..? Bu sorulara cevap vermek

için televizyon haberlerine

veya gazetelere bakmamız yetiyor

aslında.

Her gün ergenler arasında yaşanan

istismar olaylarına şahit oluyoruz;

her gün 15-16 yaşlarında

kızların erkek arkadaşları tarafından

bıçaklandığı ya da tecavüze

uğradığı haberlerini okuyoruz.

Yolda kız arkadaşına bağıran,

hatta tokat atan gençler görüyoruz.

Üstelik en eğitimli kesimde

bile…

Bütün bu olaylar sadece medyaya

yansıyanlar. Peki ya gizli kapılar

ardında, kimsenin duymadığı,

bilmediği olaylar…?

(Close, S., M., 2005, Dating violence

prevention in middle school and high

school youth, Journal of Child

and Adolescents Psychiatric Nursing,

18:1, p:2)

(Feiring, C., Deblinger, E., Espada, A.,

& Haworth, T., 2002, Romantic

relationship aggression and attitudes in

high school students: The role of

gender, grade and attachment and

emotional styles, Journal of Youth and

Adolescence, 31:5, p:373)

Bi vaka

http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=17091

19 yaşındaki Emrah, doğum günü partisinde gazozuna uyku ilacı attığı 15 yaşındaki sevgilisine tecavüz etti. Hamile kalan kız kürtaj yaptırmak için annesinin bileziklerini ve parasını çalıp Emrah’a verdi.Emrah parayı harcadı. Bunun üzerine kız her şeyi ailesine anlattı ve gazozlu tecavüz ortaya çıktı. Emrah hapse atıldı.

Emrah dolmuş şoförü

Samsun’da oturan 15 yaşındaki E.P., dolmuş şoförlüğü yapan 19 yaşındaki Emrah İ. İle 7 ay önce bir kafeteryada tanıştı. Aralarında duygusal ilişki başladı. Emrah bir ay sonra E. P.’yi bir arkadaşının doğum gününe davet etti. Sevgililer, 33 yaşındaki Musa Ç.’nin evine düzenlenen doğum günü partisine el ele katıldı.

Evlenirim diye kandırdı

İddiaya göre Emrah,E.P.ye pastanın yanında içine uyku ilacı koyduğu meyveli gazoz verdi. Genç kız kendisinden geçince de başka bir odaya götürüp tecavüz etti. E.P. ,uyandığında tecavüze uğradığını fark etti . E mrah, “Sesini çıkarma seninle evleneceğim” değince E.P., tecavüzden kimseye bahsetmedi. E.P. 2 ay sora hamile olduğunu anladı.

Kız 6 aylık hamile

Polis, Emrah İ. ile tecavüzün gerçekleştiği evin sahibi Musa Ç.yi gözaltına aldı. E.P., polise verdiği ifadede, “Gazozu içer içmez kendimden geçtim. Bana hem tecavüz etti hem de evlenme vaadiyle kandırdı. Şu anda 6 aylık hamileyim ve ne yapacağım bilemiyorum” dedi. Emrah çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

. II. Kadýna Yönelik Cinsel Þiddetin

Sonuçlarý

Irza geçme kurbanlarý, uzun süreli psikolojik

iþlev bozukluðu, sosyal uyum bozukluðu,

cinsel iþlev bozukluðu yaþamaktadýr. Irza

geçme intihar riskini artýrmaktadýr.

Ölümcül Olmayan Sonuçlar;

Yaralanmalar, Ýstenmeyen gebelikler, Cinsel

yolla bulaþan hastalýklar, Jinekolojik sorunlar,

Ýritabl kolon sendromu, Kendine zarar veren

davranýþlar, Düþükler, Baþ aðrýsý.

Psikolojik Sonuçlar; Depresyon, Korku,

Anksiyete, Kendine güvensizlik, Cinsel

bozukluklar, Yeme sorunu, Travma sonrasý

stres sendromu.

Ölümcül Sonuçlar; Özkýyým (intihar),

Öldürme (homisid), Maternal mortalite (anne

ölümü), HIV/AIDS.

Þiddete maruz kalan kadýnlarýn çoðu polis,

saðlýk görevlileri, arkadaþlar, aile bireyleri gibi

kiþilerden yardým istediklerinde durumun

ciddiye alýnmadýðýný görmekte ve çaresizlik

duygusuna kapýlmaktadýr.

Kötü davranýþa maruz kalan kadýnlara

eyleme geçme gücü verildiðinde yaþamlarýnýn

denetimini yeniden ellerine geçirme ve gerekli

kararlarý verme olasýlýklarý oldukça yüksekti

www.doktornevra.com\cinsellik\aile_cinsel_siddet.asp

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :