- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Şubat Tatilinizi Değerlendirin

Şubat Tatilinizi Değerlendirin sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sevgili Öğrenciler,

İnsanların eşit olarak sahip olduğu tek şey zamandır. Sorun, ne kadar zamanımız olduğunda değil, sahip olduğumuz zamanı nasıl kullandığımızdadır. Farz edin ki, her sabah hesabınıza 86.400 Amerikan doları kredi veren bir bankanız var,ama bir günden diğerine hiç bakiye devretmiyor. Tutarı ne olursa olsun, kullanmadığınız bakiye her akşam iptal ediliyor. Böyle bir durumda ne yapardınız? Tabii son kuruşuna kadar çekerdiniz!…. Aslında hepimizin böyle bir bankası var. Adı ZAMAN! Her sabah size 86.400 saniye kredi veriyor. Her akşam ise, iyi şeylere yatırım yapamadığınız kısmını silip, hesabınıza zarar kaydediyor. Hiç devretmiyor. Kredi miktarından bir kuruş fazla kullandırmıyor. Her gün size yeni bir hesap açıyor. Her akşam günün bakiyesini yakıyor.Eğer günlük depozitolarınızı kullanmadıysanız, bu zarar sizindir. Geriye dönüş yok. Yarından avans çekmek yok. Bugünü, bugünkü depozitonuzla yaşamalısınız. Ona yatırım yapın ki, sağlık, başarı ve mutluluk olarak size geri dönsün. Zaman, eşsiz bir kaynaktır. Biriktiremeyiz; harcamak zorundayız. Onu istediğimiz zaman durduramayız. Zaman tekrar ele geçmeyen tek şeydir.
Eğitim-öğretim yılınızın birinci dönemini geride bırakmaktasınız. Yaklaşan şubat tatilinin heyecanı içinde olan sizler şimdiden tatilde yapacaklarınızla ilgili planlar kurmaya başladınız bile…
Şubat tatili dinlenmeniz , eğlenmeniz, hobilerinize zaman ayırmanız için kaçınılmaz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirirken ileriye dönük amaçlarınızı gözden geçirmeniz büyük önem taşımaktadır. Şubat tatilinizde dinlenme, eğlenme, çalışma zamanlarını düzenli bir programa bağlamanız amacınıza ulaşmayı kolaylaştıracağı düşüncesindeyiz.
Bildiğiniz gibi, derslerde başarılı olmak ve Fen Lisesi/Anadolu Lisesi sınavlarına hazırlık bir çok şeyi kapsar: Gerekli bilgileri öğrenmek, sınav tekniğini geliştirmek, zamanı iyi kullanmak, soruları önce iyi anlamak, sonra doğru çözmek gibi… Şubat tatiliniz Fen/Anadolu Liselerine giriş sınavına hazırlık çalışmalarını sürdürmek, eksikliklerinizi tamamlamak için iyi bir fırsattır. Başarıya ulaşmak isteyen sizler derslerle ilgili eksiklerinizi hızla tamamlamak durumundasınız. Sizlerden istediğimiz kendi durumunuzu bir kez daha yeniden değerlendirmeniz, kendinize önce “Ben neyi amaçlıyorum?” sonra da “Amacıma uygun bir çalışma içinde miyim?” diye sormanızdır. Bu konuda yaşayabileceğiniz tüm güçlüklerde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezimize tatil süresince de başvurabilirsiniz.
Şubat tatilinde amacınıza uygun hedefler belirlemeniz program yapmanızı kolaylaştıracaktır. Gün boyunca en az 3 saatlik bir zaman diliminizi ders çalışmaya, kitap okumaya ayırma sizin gelişiminize katkıda bulunur.
Kaygıdan uzak, rahat bir çevrede edindiğiniz her bilgi sizin bir basamak daha ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir başka deyişle, sınava hazırlanmak için zamanın daralması, sizden beklentilerin artması ve bütün bunların altından kalkacağınızı bilmemeniz, üzerinizde bir yük oluşturarak sizi bıkkınlık ve karamsarlık noktasına getirmeden göstereceğiniz her çabanız amacınıza yaklaşmanızı sağlar.
Şubat tatilinde yapacağınız programı öncelikle günlere göre ayarlayabilirsiniz. Arka sayfada üç aşamalı örnek şubat tatili programı ve zamanımızı etkili bir biçimde kullanabilmeniz için sizlere yarımcı olabilecek birtakım ipuçları sunulmuştur. Bunları kendi yaşam biçiminize ve tercihlerinize göre uyarlayarak kullanmaya ne dersiniz?
Dolu dolu yaşayacağınız, gönlünüzce bir yarıyıl tatili dileğiyle…

ÖRNEK ŞUBAT TATİLİ PROGRAMI

I.AŞAMA : Her gün için yapmanız gerekenleri planlayarak bir sıraya koyun. Örneğin; şubatın ilk haftası Matematikten A-B-C-D vs. gibi konuları tamamlama gibi….
II. AŞAMA : Her dersten çalışmanız gereken konuları saptayabilirsiniz. Örneğin ;
Matematik: A-B-C-D
Geometri : A-B-C gibi………..
III. AŞAMA : Çalışmanız gereken dersleri ve konuları, haftanın günlerine bölerek yerleştiriniz. Bu aşamada en az bir saatlik bir zaman diliminizi belirlediğiniz konuları çalışmaya ayırabilirsiniz.

ZAMANI ETKİLİ BİR BİÇİMDE KULLANABİLME

 Kullanılan her dakikadan doyum sağlamaya çalışın,
 Yaptığınız etkinlik ne olursa olsun bundan keyif alın,
 Tükenmeyen, iyimser bir tutum içinde olun,
 Başarılarınız üzerinde odaklaşın,
 Yapılamayanlar ya da geçmişteki başarısızlıklar üzerinde suçluluk duyguları geliştirmeyin,
 Her gün kendiniz için zaman ayırabilmenize yardımcı olabilecek yeni bir yöntem bulun,
 Sabah kalkış, akşam yatış saatleri ve yemek yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin,
 Yarasız alışkanlıklarınızdan kurtulun,
 Odanızda TV bulundurmayın,
 Dinlenme zamanınızı etkili biçimde kullanın,
 Zamanınızı düzenlemede bir takvim kullanın, küçük notlar alın,
 Belirlediğiniz amaçlara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin,
 İlk olarak önceliği olan şeyleri yapın,
 Çok çalışmak yerine kararlı ve tutarlı bir çalışma planı kullanın,
 Hep erteleyici bir tavır içindeyseniz bunun nedenini kendi kendinize sorun ve kaçma eğiliminde olduğunuz sorumluluklarınızı belirleyin.
 Geniş bir dağılım gösteren sorumluluklarınız içinden, öncelikle size en çok yarar sağlayacak olanları yaparak işe başlayın.
 Belli bir anda bir tek konu üzerine yoğunlaşmaya çalışın,
 Çıkardığınız listeyi baştan sona izlemeye çalışın, zor seçenekleri çıkarmayın,
 Sabah saatlerini yaratıcı işler için, öğleden sonralarınızı diğer sorumluluklarınızı yerine getirmek için kullanın,
 Planladığınız işler için kesin bitiş tarihleri belirleyin ve kararlı olun,
 Rahat hareket edebilmek için çalışma masanızı ve odanızı düzenli ve temiz tutun,
 Kontrolünüzde olan tüm olaylar için harekete geçin,
 Kendinize sürekli “Şu anda zamanımı nasıl en iyi biçimde kullanabilirim?” sorusunu sorun.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :