- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sınavdan Önce Öz Güven Sorunları

Sınavdan Önce Öz Güven Sorunları sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

SINAVDAN ÖNCE: ÖZGÜVEN SORUNU

 Üniversite sınavlarının öncesinde iki konu gündeme yerleşti: Dışarıda Balkanlar’daki savaş, içerde seçim. Bu arada üniversite giriş sınavlarının heyecanını çeken bir milyondan fazla öğrenciyle aileleri için öncelikli bir konu da “üniversiteye giriş sınavları”. Bu sınavları belirleyen etkenlerden birisi de sınav öncesinde ve sınav sırasında gösterilecek etkin davranış!… Kendine güvenini koruyan, beklentilerini dengeleyen, meslek seçimini bilinçle yapabilen ve heyecanlarını kontrol edebilen öğrencilerin başarı oranlarını arttırdığı bilinen bir gerçek. Önemli olan, bunların nasıl yapılabileceğini bilmek ve yapabilmek.

Bu hafta ele alacağımız “özgüven sorunu” sadece bu sınav için değil, hayatımızın her adımı için önemli bir konu. “Özgüvenli ya da özgüvensiz kişilik” hayattaki başarımızın kanadı ya da engeli olacak kadar önem taşıyor.

Ama “özgüven nasıl kazanılır?”

Özgüvenin temeli “taşıdığımız değerler” dir. Taşıdığımız değerlerin bizde gerçek bir değer oluşturmasının yolu da “bu değerleri bizim kazanmış olmamız” dır. Eğer taşıdığımız değerler bize en yakınlarımız da olsa başkaları tarafından verilmişse bizde gerçek bir özgüven oluşturmaz. Onun için de “değer kavramı” kültürden kültüre, çağdan çağa, toplumdan topluma değiştiği halde “kendi kazandığımız değerler”in oluşturduğu özgüven değişmeyen bir özellik taşır.

Onun için de çocuk yetiştirmenin temel kuralı, onları bizim değerli saymamız değildir, onları kendi kazanacakları değerlerin bilinciyle yetiştirmektir. O nedenle de,yapabileceği her şey çocuğa öğretilmeli; çocuğu kendi yaptıklarıyla kazanacağı değerle oluşan özgüvenle güçlendirmeliyiz. Bu temel kural, gençler için de erişkinler için de geçerlidir.

Öğrenci de bugün geldiği noktaya kendi çabasıyla gelmişse özgüveni yüksek olacaktır, zorla ve zoraki gelmişse özgüveni yüksek olmayacaktır.

Özgüvenin önemli bir etkeni de “haklı olduğuna inanmak” tır. Haklı olduğuna inanan kişi özgüveni yüksek kişidir. “Haklı olduğu duygusu” öylesine itici bir güç oluşturur ki pek çok engel bu güçle aşılabilir. Onun için de “sınavı kazanmasının kendi hakkı olduğuna inanan” bir öğrenci daha başarılı olacaktır. Elbette böyle bir duygunun oluşması için de “başarıyı hak etme” çabasının varlığı gerekir.

Özgüvenin bir başka etkeni “yararlı bir iş yaptığını bilmek” tir. İnsanlar gösterdikleri çabalarla “ yararlı bir iş yaptıklarını bilirlerse” o işi yapma istekleri çoğalır, çaba harcamaları için güçlü bir itki duyarlar. O bakımdan da öğrencilere “yararlı bir amaç için çalıştıkları bilinci” verilmelidir. Bu bilinci alamayan öğrencilerin özgüvenleri de düşük olacaktır.

Özgüveni besleyen önemli bir kaynak “yapılması gerekeni bütün gücüyle yaptığına inanmak” tır. Geçirilen süreç içinde yapması gerekenleri yaptığına inanan kişiler, özgüvenleri yüksek olarak “içleri rahat” olacaklardır. Başarının bütün etkenleri elbette salt kişilerin yaptıklarına bağlı olmayacaktır. Öteki faktörler de az ya da çok başarı üzerinde etki yaparlar, ancak kişinin “elinden geleni yaptığı duygusu” öteki faktörler üzerinde de olumlu değişmeler yapabilir. Örneğin, sınava giderken karşılaşılan trafik aksamaları bile “huzursuz” ve “huzurlu” kişiler üzerinde farklı etkiler yapacaktır.

Özgüven, hedefe ulaşmayı istemek, bu yolda güçlü bir itki duymak, bütün süreç boyunca gösterilen iradeye sahip olmak gibi etkenlerle yakından ilgilidir. Bu da seçilen hedefin “istenme derecesi” ile bağlantılıdır. İstek-itki-irade üçlüsü hareket gücümüzü belirtir, bu da özgüvenimizin eksenidir.

Özgüven, güç kazanmakla artar, güç yitirmekle azalır. Daha önceki başarılarımız bize güven verir, başarısızlıklarımız ise güvensizlik. Bu durumu da dikkate almalıyız. Her yeni durum, eskilerine benzemeyen yeni koşullar demektir. Etki altında kalmamayı başarmalıyız.

Eğer istediğimiz başarı bize “haz” verecekse, özgüvenimiz de yüksek olur. Yok, ulaşacağımız nokta bizi çok ilgilendirmiyorsa özgüvenimiz de o noktaya yoğunlaşmaz.

“Yanlış ve yapay özgüveni” de hiç unutmayalım. Yanlış olarak beslenmiş, şişirilmiş egoların aşırı güvenli davranışları yanıltıcı olabilir. Böyle şişirilmiş egoların özgüven gösterileri gerçek güçlükler karşısında paniğe yol açar ve sahibine bir şey kazandırmaz.

Özgüven, başarının gerçek bir anahtarıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :