- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Rüyalar

Rüyalar sitemize 08 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

RÜYALAR

 

Bir hastalık, yakın birini kaybetmek ya da arkadaşlığın bozulması gibi kritik durumlarda danışmanlık yardımı aradın mı?

Senin derindeki hislerini ve ihtiyaçlarını açıklayabilecek bir ses duymaya hiç umdun mu?

Her gece 4-6 kadar rüya görürüz. Ortalama bir insan yaşamında bu yaklaşık 150,000 rüya, 4 yada fazla yıl kesintisiz rüya görmek anlamına gelir. Rüyalar bizim saklanmış hislerimizin bir çıkış yoludur. Rüyaları hatırlamayı ve keşfetmeyi öğrenmek, hayatımızın dönüm noktalarında doğan duygusal durumları anlama ve çözümleme kabiliyetimizi artırır.

Hayatımız boyunca kaçınılmaz olarak değişiklikler ve geçişlerle yüzleşiriz. Bunların bir çoğu önceden tahmin edilebilir geçişlerdir (evden ayrılmak, aile kurmak, meslek değiştirmek, orta yaşa girmek gibi). Diğer dönüm noktaları ise beklenmedik ve travmatiklerdir (ciddi hastalık, trafik kazası, boşanma, sevdiğin birinin ölümü gibi).

Olumsuz durumlarla karşılaştığımız zaman savunmamız yıkılır, böyle zamanlarda risk almaya, dramatik değişiklikler yapmaya daha açığız. Dönüm noktaları kişisel gelişim için bir fırsattır. Kendimizi kontrol dışı ve karmaşık hissedebiliriz, karakterimize ters düşen şeyler yapabilir ya da söyleyebilir. Bu duygusal yüzleşmeleri çözmez isek kendimizi sağlıklı seçimler yapmamızı önleyen bir çıkmazda buluruz.

Dönüm noktalarında rüyalar ve kabuslar ortaktır. Rüyaları hatırladığımızda kendimizi, gizli kalmış korkularımızı, isteklerini, hoşnutluklarını, dalgalanmalarını hatırlarsın. Rüyaları keşfettiğinde kendini bir bütün olarak hissedersin. Rüyalarını paylaştığında, samimiyet yaratan derin kişisel hislerini paylaşırsın. İnsanın rüyaları X-ray ışınları gibidir.

Örnek:

 

Rose, üç yetişkin kızı olan 40 yaşlarında bir kadındır. Hayatını derinden etkileyebilecek bir karar almıştır. 28 yıllık evliliğinden sonra eşinden ayrılmıştır. 5 yıldır bu kararı vermeye çalışıyordu ve hala tam olarak doğru bir karar verip vermediğinden emin değildi. Boşandıktan 5 ay sonra eşini ziyaret ettiği akşam şu rüyayı görmüş:

Rüyada bir grup bisikletçi arasında kendisinin tek tekerlekli bisiklet kullandığını fark ediyor ve herkes ona odaklanmış. Da önce tek tekerlekli bisiklet kullanmadığı için çok garip gelmiş.gruptan ayrılarak sürmeye devam etmiş ve kendisini inanılmaz iyi hissediyormuş.

Boşanma kararını devam ettirip ettirmemesi gerektirdiğini düşünüyordu ve kocasıyla son bir karar vermek için görüşmüştü.

Rüyası hakkında konuşurken tek tekerlekli bisiklet onun ilk defa hayati zorluklarla tek başına mücadele ettiğinin sembolü olduğunu fark etti. Bu rüyayı keşfetmek Rose’ un güven kazanmasını sağladı ve tek başına bir şeyler yapabileceğine inandı. Boşanmasını sürdürmeye ve iş yaşamında bir kariyer yapmaya karar verdi.

           

 

Dönüm noktalarındaki rüyaların iyileştirme gücü

Rüya görmek, yaşamımızdaki güveni ve dengeyi yıkan olayları nasıl örtbas ettiğimizin bir göstergesidir. Rüyalarımızı hatırlamaya odaklandığımızda yada onları yazarak kaydettiğimizde onların terapötik potansiyelini harekete geçiririz. Rüyalar, hayatımızın dönüm noktalarındaki duygusal çalkantıları atlatabilmemiz için farklı yollar sunar.

Rüyalar bizim hayatımızı nasıl değiştirir:

 • Bilinçaltı güçlü ve saklanmış hisleri tanımlamamıza,
 • Dönüm noktasında uyum sürecine hangi basamağa ulaştığımızı gösterir,
 • Değişikliklerle başedebilme yeteneğimizi durduran duygusal çatışmalar hakkında bizi uyarır,
 • Duygusal çıkmazla başetme çözümlere dikkatimizi çeker,
 • Başkalarına yardım eli uzatmamızın önemini gösterir,
 • İçimizdeki yeni yaratıcılık kaynaklarıyla yüzleştirir,
 • Üzüntülü zamanlarımızda umut aşılmayı sağlar.

 

Dönüm noktalarının basamakları

 

-Son

-Oryantasyonsuzluk süreci

-Yeni bir başlangıç.

Bütün dönüm noktaları bir sonla başlar (bir mesleğin yada evliliğin sona ermesi, sevdiğin birinin ölmesi gibi). Bu sonlanma basamağı bizim güven ve denge durumumuzu yıkar. Aynı zamanda bu yıkım bizi yeni durumları kabullenmeye hazırlar. Dönüm noktasını başlatan bu yıkım duygusunu atlatmak önemlidir.

Oryantasyonsuzluk: örneğin fiziksel olarak aktif birinin kaza sonucu bazı fiziksel aktivitelerini kaybetmesi depresyon ve kızgınlık yaşamasına neden olur. Yada kocası tarafından terk edilen iki çocuklu bir kadın. Kaybettikleriyle ve belirsiz durumlarla yüzleşemezler. Eski bildiklerini yeni duruma uyarlamaya çalışır.

Son basmakta üzüntü ve karmaşıklık azalır. Bunlar ötekileştirilir. Boşanan bir kadın özgürlüğünden gurur duyabilir.

           

Bir dönüm noktası çıkmazının işaretleri

 

Önemli arkadaşlıkları sabote ederken, ihtiyaçlarını ve hislerini yalanlarken, alkol ve uyuşturucu kullanımını artırırken, daha zor konsantre olurken, umutsuzluk ve depresyonla boğuşurken kendinde yada yakın birinde bu yıkıcı işaretleri fark edersen dönüm noktasındaki rüyalara dikkat ederek bu yıkıcı etkileri minimuma indirebilirsin. Rüyalar bu konuda bize yol sunar

.

Hayat yolunda dramatik rüya modelleri

 

1970-80’li yıllarda yapılan bir araştırmaya göre; evlilik, boşanma, AİDS, kanser, ölümle yüzleşmekte olan yaşlı insanlar, depresyon, intihar insanların rüyalarını içeriyormuş. Bu araştırma günümüzde bazı rüyalara ışık tutmaktadır. Ör: evlenmek üzere olan bayanlar genellikle düğünlerinde feci olduğunu görürler yada eski sevgilileriyle birlikteliklerini görürler. Ölümcül hastalığı olanlar zaman geçtiğini ve saatlerin kırıldığını görürler.

 

Dönüm noktalarında kabuslar daha sık görülür. kabuslar genelde bizim uyanmamıza neden olan ve bizi altüst eden korku rüyalarıdır. Diğer rüyalara nazaran kabuslardan uyandığımızda kendimizi daha mutlu hissederiz. Kabuslar en çok savunmasız olduğumuz uyku saatinde görülür. Kabuslar daha çok fiziksel güvenliğimizi tehdit eder. Arabanın kontrol dışında gitmesi ve ne kadar denesen bile frene basamama, depremin evini yıktığını ve ailenin içerde olup olmadığını bilmiyorsun. Birçok insanın rüyalarını unutmayı tercih etmelerinin nedeni kabuslardır.

GÜNDÜZ RÜYALARI

 

Çocuklarına yemek hazırlamak, super markete gitmek, masa başında çalışmak, gibi önemsiz görünen düşüncelerin ortaya çıktığı gündüz rüyaları insanlar hakkında çok önemli detaylar içermektedir. Kim oldukları, nelerden korktukları, en çok ne istediklerini öğrenebilecek potansiyele sahip detaylardır.

Dr. Jerome Singer’ e göre, gündüz rüyasının tam olarak ne olduğu konusunda genel bir fikir birliği bulunmamaktadır. Gündüz rüyaları, kişisel hayaller, iç monologlar yada fanteziler olduğu ileri sürer.

Bazı terapistler gündüz rüyaların gece rüyalarına eş değer olduğunu söylemektedir. Hatta gündüz rüyaları oluşurken uyanık olmamız bakımından gece rüyalarından birçok yönden daha ulaşılabilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı gündüz rüyası görürüz. Bazen yakın ve uzak gelecek için planlar yapmak ve amaçlar hazırlamak, kendimizi rahatsız edici hislerden uzaklaştırmak, kendimizi mutlu hissetmek, zor durumlardan sıyrılmak ve daha fazlası. Hayallerimizin sembolik ürünü, özetidir.

 

Gündüz rüyaları çok değişik olabilir. Bir gün boyunca hatta haftalar boyunca dramatik değişiklikler yaratabilir. Sabahleyin aksam yemeğini yemek için birine ihtiyaç duygusu yaşarsın bazen de özgür olduğunla gurur duyarsın. Bazı gündüz rüyası hiç değişmez, «bu gece eve giderken süt al şeklinde».

Birkaç defa görünüp kaybolabilir ya da sık sık tekrarlanır veya saplantı haline gelebilir.

Gündüz rüyaların seni sürpriz bir şekilde alıp götürebilir. Uyarıcı olmadan, başı boş iken veya başka bir şey düşünürken. Kelime, müzik yada başka bir ses bir his, bir dokunuş, bir koku şeklinde de gözükebilir. Karpuz kokusu seni çocukluğuna götürebilir. Bu rüyalar hiçbir hayat tecrübesiyle bağlantılı olmayabilir yada sana iç dünyanla ilgili ipuçları verebilir.

           

Gündüz rüyalarına örnekler:

Köpeği veterinere götürmeyi düşünmek. Köpek veterinere gitmekten nefret eder. Köpeği yıkama düşüncesi de veterinere götürmek kadar zor. O zaman köpeği veterinere yıkatmalı. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olurum.

Işığı söndürüp uyumaya gitmeden önce, piyango kazanmayı hayal etmek. Bütün sorunların bitmiş olacak. Bütün borçlarımı ödeyebilirim, istediğim her şeyi alabilirim….

Gündüz rüyaları genellikle 4- 15 saniye sürer. Gündüz rüyaları size iyi vakitleri hatırlattığında, umudumuzun yeşermesine, zor durumda alternatifler bulmanızı sağlar. Araştırmalara göre gündüz rüyası gören çocuklar görmeyenlere oranla daha mutludur. Çünkü özgüvenimizi artırmada, rahatlamamızda, sorunları çözmemizde önemli fonksiyonları vardır.

Bazıları tam tersi durumlara neden olabilir.

           

Gündüz rüyalarını anlamak

 

Bir gündüz rüyasını seç,

-Gündüz rüyasını gördüğünde nerdeydin ve ne yapıyordun? Ortaya çıktığında ne hakkında düşünüyordun?

-Gündüz rüyasını görürken nasıl hissediyorsun?

-Bu hislerle bağlantılı olarak senin aklına ne geliyor?

RÜYALARLA ÇALIŞMAK

İnsanlar kodlanmış mesajlar olan rüyaları nasıl deşifre edeceklerini bilmezler. Rüyalara nasıl odaklanacağımızı öğrenirseniz iç dünyanızı incelebilirsiniz.

 

Rüyaları hatırlamak:

Bazı insanlar sabah uyanıp uyanmaz rüyaları not almayı tercih eder. Bazıları banda kayıt eder, bazıları ise arkadaşına anlatır. Herkes için en uygun bir yol yoktur, onun için herkes kendine en uygun olanı seçsin.

Rüyaları anımsamanın engelleri;

-kullanışsız,

-sadece günlük olayların tekrarı,

-mantıksız ve karmaşık,

-korkutucu yada moralman iğrenç olduğunu düşünmek bu engelleri teşkil eder.

Bir rüya günlüğü tutmak:

Rüyalar hakkında okuduğun en değerli kitap senin rüyalarını yazdığın günlüktür. Günlüğü düzenlemek için şunu kullanabilirsin:

Gözden geçirme – anahtar – rüya – FACEST

Gözden geçirme: Son 2-3 gündür seni duygusal açıdan doyuran olayları düşün. Olaydaki insanların yüzlerini ve onlarla geçen diyalogları hatırla. Gece günlüğüne bunları not et.

Anahtar: uyandığın anda aklına gelen anahtar kelimeleri yaz. Bu kelimeleri, rüyanın geri kalanını açmak için kullan.

Rüya: rüyadaki her öğeyi yazarak, daha sonra anlamda daha zengin unsurlar elde edebilirsin.

FACETS:

F- (feelings) duygular: rüyandaki pozitif ve negatif duygularını yaz, uyandığındaki ruh halini yaz

A- (association) çağrışımlar: rüyayı düşünürken aklına gelen anılarını, fikirlerini yaz

C- (characters) karakterler: kişileri tanı, sana kimleri hatırlatıyorlar? Onlarla nasıl ilişki kuruyorsu?

E- (ending) son: rüya nasıl bitiyor? Sorun çözümlenmiş mi?

T- (title)  başlık: günlüğü tekrar okuduğunda rüyayı kolayca hatırlamanı sağlayacak kritik bir öğeyi başlık olarak seç

S- (summary and strategies for change) özet ve değişim için stratejiler.

 

İLİŞKİLERLE İLGİLİ RÜYALAR

 

                   Evlilik Öncesindeki  Korkular

 

Evlilik hayatımızda önemli bir dönüm noktasıdır ve yoğun ve stresli bir hazırlık dönemi gerektirir. Evlilik planları yapıldıktan, düğün salonunun, fotoğrafçının, çiçekçinin depoziti, gelinliğin, damatlığın parası ödendikten sonra gelin ve damat adayları artık bir kaçışın olmadığı hissine ve büyük bir korkuya kapılırlar. Neredeyse herkes nikahla ilgili bir ya da birkaç panik nöbeti geçirir.

Evlilik öncesindeki üç ay boyunca insanlar  rüyalarında  baskın olarak evlilikle ilgili konuları görürler.

 

Düğün Töreninde Felaket Rüyaları:  Bu rüyalar düğün planlarıyla ilgili en sık görülen kaygıların doğrudan yansımalarıdır. Düğün gününü felakete dönüştürebilecek her türlü olayı içerirler.

Eş rolünde başarılı olup olamayacağınız hakkındaki endişeleriniz, arkadaşlarınız ve aileleriniz tarafından yargılanmanın verdiği kaygılar, özgürlüğünüzü kaybetmenin getirdiği korkular ve bazıları için evliliğe hazır olmadığı hissi bu rüyalarda ortaya çıkmaktadır.

Varolan bu endişeler, rüyaların hatırlanması ve incelenmesiyle bilinçli bir şekilde tanımlanabiliyorsa, bu problemleri evlenmeden önce kökünden halletmek için daha çok şansın olduğunu gösterir. Hatta,  çözüm bulmak için düğün planlarında değişiklikler yapman gerekebilir.

Seksüel Macera Rüyaları: Bu rüyalarda eşiniz olacak kişinin dışındaki insanlarla cinsel ilişkiye girdiğinizi görürsünüz. Evlilik tarihi yaklaştıkça, hem kadınlar hem de erkeklerin rüyalarında, cinsel sadakatle ilgi konular yoğunlaşır.

            Dennis evliliğinden üç hafta önce gördüğü aşağıdaki rüyasından büyük bir suçluluk duygusuyla uyandı.

 

                        Yapamam, Ben Nişanlı Bir Erkeğim

 

Genç ve çekici bir kadın yanıma yaklaşıp beni baştan çıkarıyor. Sevişmeye başlıyoruz. Ben bunun çok yanlış olduğunu biliyorum ve çok endişeliyim. Duruyorum ve o gidiyor.

Bu rüyalar partnerinizin sizi tatmin edemeyeceği, sizin onu aldatacağınız anlamına gelmez. Sizin cinsel yaşamınızdaki yeniliklerin, farklılıkların derinliğini temsil eder.

Cinsel Ret Rüyaları (Sexual Rejection Dreams) :  Genelde eski aşklar vb. tarafından reddedildiğinizi, terkedildiğinizi görürsünüz. Bu rüyaları inceledikçe, eski terkedilmişlikler ve gönül yaralarından dolayı halen savunmasız olduğunuzu keşfedersiniz. Bu duygusal dalgalanmalar, yetişkinliğinizde yaşadığınız reddedilmelerden kaynaklanabileceği gibi,  yeni bir kardeşin doğması, anne babanın boşanması, aileden birinin ölümü gibi çocukluk traumalarından da kaynaklanabilir. Bunun süregelen Oedipal çatışmalarla da bağlantısı olabilir.

 

Değerli Eşyaların  Kaybedildiği  Rüyalar: Dünyada en sık görülen rüyalar, çanta ve cüzdanın kaybedildiği rüyalardır. Cüzdan ve çanta yanınızda taşıdığınız ve koruduğunuz eşyalardır. Kimlik, yakınlarınızın fotoğrafları, para, kredi kartları gibi değerli eşyalarınızı bunların içinde taşırsınız.  Rüyanızda çanta veya cüzdanınızı kaybettiğinizi görmek, kişiliğinizdeki değişiklikler, kültürel, dini değerlerden kopmak gibi çok önemli korkularınızın sembolü olabilir.

 Farklı dönüm noktalarında kayıplarınızın türü değişebilir. Ancak birinin özgürlüğünü ve kimliğini kaybetme korkusu özellikle evlilik öncesinde sıklıkla görülür.

 

Frankenstein’ın Eşi Rüyaları:  Rüyalar bizim partnerimiz hakkındaki şüphelerimizi ve korkularımızı abartır. Bu korkular rüyalara sıklıkla, nişanlınızın garip bir yaratığa dönüşmesi, kabul edilemez davranışlar sergilemesi şeklinde yansır. Bu tarz rüyalar gördüğünüzde, partnerinizin üzücü bir özelliğimi yoksa sizin karakterinizin herhangi bir yönüylemi ilgili olduğu üzerinde düşünün.

Patricia Garfield  kadınların rüyalarıyla ilgili araştırmasında çekici bir kadının rüyasında nişanlısının  kadının çirkin olduğunu ve onunla evlenmeyeceğini haykırdığını açıklamaktadır. Adam birdenbire rüyada canavara dönüşmüştür. Kadında rüyada evlenmekten vazgeçmesi gerektiğini düşünmüş, fakat bu düşünce onu çok korkutmuştur.

Bu rüya, daha çok kadının geçmişteki gönül yaralarının yansımasıdır. Kadın korkularını tanımlamayı ve yenmeyi başarmıştır.

Giyinme ve Soyunma Rüyaları :  Genellikle insanlar  rüyalarda uygunsuz giyindiklerini  görürler. Örneğin bir gelinin düğün töreninde biri beyaz diğeri mavi ayakkabı giymesi gibi. Bu rüyalar daha önce bahsettiğimiz düğün töreni felaketlerinin bir çeşididir. Kıyafetlerin değiştirilmesi, yeni rollerin içsel tekrarının (tiyatrosunun)  sembolüdür.  Yeni görünüşlerin temsilidir.

 Evlilik öncesinde sıklıkla görülen rüya çeşitlerinden biri de damat ve gelinin iç çamaşırıyla ya da yarı çıplak veya çıplak bir şekilde  ortada kalmasıdır. Bu tarz rüyalar, genellikle psikolojik olarak tenkide açık kalındığı hissini ima eder.

Fiziksel Tehlike Rüyaları: Bu rüyalar partnerin güvenliğiyle ilgili korkularla bağlantılı olabilir. Tehlikeli bir işte çalışan partner_  örneğin bir polis memuru_  bu rüyalara neden olabilir. Gerçek yaşamda bir hastalık veya tehlikeli iş durumu vb. yoksa, rüyalar duygusal iyi oluş durumunda tehlike algılamanın simgesi olabilirler.

Kültür Çatışması Rüyaları:  Etnik, dini kökenleri, ekonomik düzeyleri farklı insanlar evlenmeden önce bu tarz rüyalar görürler. Hatta, yalnızca duygusal ve fiziksel farklılıkları olan ailelerin çocukları da evlendiğinde bu rüyalar ortaya çıkabilirler. Böylece  eşlerin kültürel kimliklerinin zenginliklerini takdir etme fırsatını yaratabilirler

EVLİLİK VE İLİŞKİLERLE İLGİLİ RÜYALAR NASIL KULLANILIR?

 Sadece birkaç saat sürecek evlilik töreni hazırlıkları için çok büyük maddi kaynaklar, enerji ve zaman harcanmaktadır. Ancak bir ömür boyu sürmesi beklenen evlilik hayatına duygusal olarak hazırlanmaya yeterli zaman ayrılmamaktadır. Çiftlerin evlilik öncesi gördükleri rüyaları konuşmaları, tartışmaları ve incelemeleri gerekmektedir. Böylece hislerini açıklamada özel bir forum yaratmış olurlar.

    

 

 

 

 

 

 

 

HAMİLELİĞİN BAŞLANGICINDAN DOĞUMA KADAR

Bebek Bekleyen Anne ve Babaların Rüyaları

Hamilelik, hayatımızın zorlu rüyalarla dolu bir dönüm noktasıdır. Hamilelikte görülen rüyalar çok yaygın olduğu için, çok daha derin araştırmalara konu olmuştur. Bu bölümde, anne ve baba adaylarının rüyalarındaki dikkate değer hususlar incelenecek, bu rüyaları incelemenin, anne babalığa duygusal olarak hazırlanmada ne derece etkili olduğu gösterilecektir.

Aşağıdaki rüya, 1980’lerin ortasında,  hamileliğinin 8. ayında olan, San Fransisco’ da hemşire olarak çalışan, Jennifer adlı bir kadına aittir.

 

            Susamurunun Yumuşak Derisi

 

Bir sahilde uzanıyorum  ve doğum sancılarım başlamış. Büyük dalgalar kıyıya vuruyor. Eşimi çağırıyorum. Orda olduğunu biliyorum ama onu göremiyorum. Dalgalar büyüyor ve gittikçe daha tehlikeli bir hale geliyor.Tam dalgalar beni boğmak üzereyken, yanımda küçük bir su samuru beliriyor.Onun benim bebeğim olduğunu biliyorum ama su samuru olması beni şaşırtıyor. Derisine dokunuyorum ve inanılmaz yumuşak olduğunu hissediyorum.

 

            Jennifer, önce rüyasının bebeğindeki bir anormalliğin habercisi olduğunu düşünmüş, daha sonra, bebeğini eline alacağı ve onun yumuşak tenine dokunacağı gün alacağı hazzı temsil ettiğini anlamıştır.

            Hamileliğinin ikinci ve üçüncü devrelerindeki birçok kadın, eşlerinin mutlu olup olmadığı konusunda korkuya kapılmaktadır. Jennifer, rüyasında eşinin varlığını hissetmekte, ancak eşi onu dalgalardan kurtaramya yetişememektedir.

            Doğum sancılarından duyulan korku, rüyalarda dalgalar, depremler, kontrolden çıkmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Rüyalar, hamilelik boyunca kadın ve erkeğin kaygılan üzerinde yoğunlaşmaktadır. Doğumun ve doğum sancılarının  tehlikelerini  abartan konuları, korkuları ve doğum kusurlarını içermektedir.Rüyalar ayrıca evlilikte yaşanan gerilimleri, kabullenmeme hislerini ve yetersiz ebeveyn olma korkularını açığa çıkarmaktadır.

            Yapılan araştırmalara göre,  daha sık korku ve kaygı dolu rüyalar gören hamileler, daha az sancı yaşamakta ve daha kolay bir doğum gerçekleştirmektedirler.

            Tıbbi buluşlar sayesinde hamilelik ve doğumdaki risk faktörleri teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Ancak biz rüyalarımızı duygusal ultrason olarak kullanabiliriz. Böylece bilinçaltımıza doğru yol alıp, kişiliğimiz, evliliğimiz, ailemiz ve arkadaşlarımızla ilişkilerimiz ve şekillenmekte olan doğmamış bebeğimiz hakkındaki değişikliklere nasıl tepki verdiğimizi anlayabiliriz

 HAMİLELİĞİN BAŞLANGICI, HAMİLELİK VE DOĞUMLA İLGİLİ RÜYALAR

Hamileliğin ilk ayları ve doğuma yakın zamanlarında görülen rüyalar arasında açık farklar vardır. Rüyalar, hamileliğin biyolojik dönüm noktalarıyla parallellik göstermektedirler. Bir kadının regl dönemi geciktiğinde ya da hamile olduğunu öğrendiğinde,  karnındakibebeğin ilk hareketlerini hissettiğinde, bedeni gittikçe büyüdüğünde, ilk doğum sancılarını hissetmeye başladığında , anne ve baba adayları içinde oldukları durumu yansıtan rüyalar görürler.

Cenini Tanımlayan Rüyalar ( Fetal Identification Dreams): Hamileliğin ilk döneminde cenini tanımlayan rüyalar, rahimde sallanan hareketsiz cenin üzerinde yoğunlaşır. Örneğin bir baba adayı eşinin hamileliğinin ilk döneminde gördüğü bir rüyada, verimli sebzelerle birlikte su üstünde yüzdüğünü açıklamıştır. Diğer taraftan hamileliğin son dönemlerinde rüyalar, doğum yolunun (döl yolu) tehlikelerinde yoğunlaşır. Bu rüyalar, tuzağa düşmek ya da boğulmak, mağaralardan çok tehlikeli kaçışlar, yokuş aşağı yüzmek gibi olayları içerir.

Hamileliği Tanımlayan Rüyalar: Döllenmeden itibaren başlar, doğuma kadar sürer. Bu rüyalar hamileliğin biyolojik yönünü ön plana çıkarır.Bu rüyaların bazıları gerçekçi olayları içerirken, bir kısmı egzotik, hatta komik sembollerden oluşur.

Hamilelik Başlangıcı Rüyaları (Conception Dreams): Hamilelik testlerle doğrulandıktan sonra, çoğu insan yoğun bir şekilde rüyalar görür. Bu dönemde yaygın olarak, dar kanallarda yüzen balık ya da amfibi hayvanlar ve birleşen objeler ya da insanlar  görülür.

Fertility Dreams: Hamileliğin ilk üç ayında, rüyalarda bebeğin oluşumunun heyecanı ve hissi hakimdir. Kadınlarda ve bazen erkeklerde, rüyalarda  fetüsten direk bahsedilmeden  inanılmaz fertilite belirir. Örneğin bir kadın rüyasında yüzerken karşısında aniden kocaman meyvalı, uterus (rahim)  şeklinde bir armut ağacı belirmiştir.

Hamileliğin ilk üç ayında, hamilelik gerçeğini kabullenmek en önemli psikolojik görevdir. Fertilite rüyalarını hatırlamak ve sevdiğiniz biriyle paylaşmak, hamilelik hakkındaki olumlu hislerinizi arttırabilir ve bu gerçeği kabullenme sürecini hızlandırabilir.

Sucul Rüyalar (Aquatic Dreams): Hamilelikteki rüyalarda su hakimdir: büyük dalgalar, taşan nehirler, sıcak amniyon sıvıları ve en çok rastlananlardan biri de – çamaşır makinesidir. Bebek bekleyen birçok ebeveynin çamaşır makinesi görmesinin nedeni, makinedeki su giriş bölümünün hamile rahmin sembolü olmasıdır.

Çamaşır makinesi içeren rüyalar ultrasonla özdeşleşmiş olabilir. Örneğin, 30 yaşındaki bir öğretmen ultrason randevusundan önce rüyasında, eski bir çamaşır makinesinin camından el sallayan bir  çocuk görmüştür.

Kadın Vücudu İçeren Rüyalar:  Birçok hamile kadın değişen vücudunun itici olduğunu düşünür.

Toby adlı bir avukat, düşük tehlikesinin olduğu dönemi atlatmadan iş arkadaşlarına hamileliğinden bahsetmek istemiyordu. Annesinin kendisine çok şişmanladığını söylediği rüyalar görüyordu.Aşağıdaki rüyadan gözyaşları içinde uyandı.

Giyecek Hiçbir Şey Yok

Eşim Andrew, iş arkadaşlarıyla birlikte  bir restorana davet edildiğimizi söylüyor. Smokin giyiyor ve birdenbire restorana gelirken diğer kadınları görüyorum.Hepsi kadifeden pullu, harika elbiseler giymişler.Benim kıyafetimse çok eski ve demode ve karnım kocaman görünüyor.Yalnızca bikaç aylık hamile olduğumu biliyorum ve hıçkıra hıçkıra ağlıyorum.

Etrafındakilerin hamileliğinden haberdar olmaması, Toby’nin vücudundaki değişiklikleri kabullenmesini engellemiş olabilir. Bu rüyayı tartıştıktan sonra Andrew ve Toby iş arkadaşlarına bu haberi vermeyi ve yeni hamilelik kıyafetler almayı kararlaştırdılar.

Fiziksel değişiklikleri abartan rüyaları incelemek, bir kadının hem bu değişiklikleri hem de hamile olduğu gerçeğini kabullenmesine yardımcı olabilir. Özellikle anoreksia, blumia gibi rahatsızlıkları olan kadınlarda bu rüyalar çok büyük önem kazanmaktadır. Yeme ve vücut değişikliği ie ilgili kaygı ve rüyalar devam ediyorsa, profesyonel yardım alınması gerekmektedir.    

           

Doğum ve Doğum Sancıları İle İlgili Rüyalar: Doğum tarihi yaklaştıkça  anne ve baba adaylarının rüyaları sancılar, doğum kanalında yolculuklar ve doğumun sembolleri üzerinde yoğunlaşır. Bunlar genelde depremler, büyükdalgalar, gel-gitlerle sembolize edilir. Rüyalarda  düşmek, arabanın kontrol dışı hareket etmesi, boğulmak gibi olaylar da doğumun doğrudan sembolleri olabileceği gibi, duygusal olarak yenik hissettiğinizin de habercisi olabilirler.

            Rüyalarınızı irdeleyerek,  bu korkularınızı, hislerinizi açığa çıkarabilir ve böylece korku düzeyinizi azaltarak, doğuma hazırlanabilirsiniz.

BEBEKLER VE ÇOCUKLARLA İLGİLİ RÜYALAR

Rüyalarımızı ve hayallerimizi, bebeğimizin nasıl görüneceği, onunla ilişkilerimizin nasıl olacağı süsler. Gündüzrüyalarında saçlarını taradığımızı, beslediğimizi, parkta top oynadığımızı görürüz. Geceleri de bilinçli hayallerimizin bittiği yerden rüyalarımız devam eder.

Hayvan Rüyaları: Hamilelikte, köpek, kedi yavruları, foklar gibi memelileri görmek çok yaygındır. Bu sevimli yaratıklar, ebeveynlerinin şefkatli bakımına ihtiyaç duyacak, savunmasız yeni doğan bebeğin sembolleridir.

Hamilelik başlangıcında balık, örümcek gibi küçük hayvanlar görülür. Ancak bebeğin büyümesi ve  hareketlerinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte  hayvanlar da büyür. Doğum tarihi yaklaştıkça, maymun fok gibi büyük memeliler sıklıkla görülür.

 

Bebeğin Unutulduğu Rüyalar:  Rüyalarda sıklıkla ebeveynler çocuklarını tehlikeli bir yerde, tek başına bırakırlar. Çocuk sahibi olduklarını unutup, başka bir faaliyete yönelirler.

Bu rüyalar ailelerin kendilerini yetersiz hissettiklerinin göstergesidir. Anne babaların başkalarından duygusal destek ve rehberlik alarak, daha hazırlıklı olmaları için uyarıcı niteliğindedirler.

Özürlü ve Problemli Bebek Rüyaları: Rüyada özürlü veye yaralı bebek görmek üzüntüye ve paniğe neden olmaktadır. Ancak bunlar tehlikenin habercisi değildirler. Bu kabuslar, anne baba adaylarında anksiyete ve depresyona neden olabilirler.

Bu rüyaları irdeleyerek, korkularımızı anlayabilir ve gerekli önlemleri almak için gelişen tıbbi teknolojiden yararlanabiliriz.

Bebeğin Cinsiyeti ve İsmiyle İlgili Rüyalar:  İtiraf etsek de etmesek de, hepimizin  erkek ya da kız çocuğu saibi olmak konusunda farklı hislerimiz vardır. Bu hisler, küçüklüğümüzde anne babalarımız veya kardeşlerimizle olan ilişkilerimizle bağlantılıdır. Rüyalarımız tercihlerimizi açığa çıkarır. Daha az tercih ettiğimiz cinsiyette bir çocuk sahibi olmak ve onunla güçlü ilişkiler kurmak için  bizi hazırlamaya yardımcı olur.

BEBEK BEKLEYEN BABALARIN RÜYALARI VE GİZLİ YAŞAMLARI

Rüyalar, erkeklerin eşlerinin hamilelik dönemindeki rolleri hakkında kendilerini güvende hissetmeleri ve eşleri ve çocuğuyla daha yakın ilişkiler kurabilmeleri için yardımcı birer kaynaktırlar.

Hamileliğin ilk döneminden itibaren babalar, hamilelik, doğum ve bebekle ilgili rüyalar görürler. Reddedilme, terkedilmeyle ilgili rüyaların yanında, vahşi partiler, homoseksüel ilişkilerle vb. ilgili rüyalar da görürler.

Terkedilme, Yalnız Bırakılmayla  ilgili Rüyalar:

Joel eşi 5 aylık hamileyken, beyzbol maçında geçen aşağıdakirüyayı görür:

 Stadyumun Arkasına Sürülmek

 

Oyunun ortasında bira almak için yerimden kalkıyorum.Döndüğümde koltuğumu bulamıyorum. Etrafa bakınca bir sürü hamile kadın görüyorum ve hepsi iki kişilik yer kaplıyorlar. Yer bulamayınca, maçı stadyumun arkasında ayakta izlemek zorunda kalıyorum. Çık kızıyorum.

 

            Bu rüyayı inceleyince Joel, eşinin hamileliğine duygusal olarak ne kadar tepkili olduğunu anlar.  Joel kendini terkedilmiş, unutulmuş hissettiğini  ve bebekle ilgili planlar yapmak ve hamileliğin gerektirdiği hususlar için  yollar araması gerektiğini farkeder.

Erkeklerin  Hamile Olduğu Rüyalar:   

33 yaşındaki Alex, bebek hareket etmeye başlamasına rağmen eşinin hamileliğini kabullenemediğini ve hehangi bir şey hissetmediğini düşünüyordu. Eşi 6 aylıkken aşağıdaki rüyayı gördü:

O Benim Bebeğim

 

Bir caddenin köşesinde ayaktayım ve fetüs bebeğimi gömleğimin altında göğsüme bastırarak taşıyorum.Onu avuçlarımla sararak koruyorum. Hareket ediyor ve insanlar gömleğimin altında ne olduğunu soruyorlar.Ben , o benim bebeğim diyorum.Biri bebeğimi alıp fırlatmak istiyor. Ben kızıp, o adamı caddeye atıyorum.

 

Böylece bu konuda ne kadar hassas olduğunu, aslında eşi bulantılarla mücadele ederken kendisinin güçlü olması gerektiği için farkında olmadan bunu inkar ettiğini anladı.

Cinsel Macera Rüyaları: Hamilelik esnasında hem kadınlar hem de erkekler rüyalarında, eşleri, eski sevgilileri, iş arkadaşları vb.  ile  çok büyük zevk aldıkları, hayvanca şehvetle dolu bir şekilde cinsel ilişkiye girdiklerini görürler. Bu rüyaları inceleyerek, eşler özledikleri yakınlığı kurmak için çabalayabilirler.

Erkekçe ve İktidarsızlıkla İlgili Rüyalar: Bu tarz rüyaları günlüğünüze yazmak, kaydetmek, eşinizle paylaşmak, büyük acılara ve soğukluğa dönüşmeden, karmaşık ve incinmiş hislerinizi açıklamanıza yardımcı olur.

Kutlama Rüyaları: Bunlar genelde kutsallık, özellik içerirler. Baba olmanın getirdiği ayrıcalığı ve önemi yansıtırlar.Erkekler bu rüyalarda genellikle dini törenler düzenlediklerini görürler.

HAMİLELİKLE İLGİLİ RÜYALAR NASIL KULLANILIR

Bizi kaygılandıran bu rüyaları paylaşmak ve incelemek, korkularımızı farketmemizi sağlar. Değişen duygusal ihtiyaçlarımızı anlamamız ve çözümleyebilmemiz konusunda bize yardımcı olur. Gizli çatışmaları, hisleri, korkuları, kaygıları ve sevinçleri açığa çıkarmak için rüyalardan faydalanmak, ebeveynliğe hazırlanan çiftler için çok büyük  önem taşıyabilir.

AYRILIK ve BOŞANMAYLA İLGİLİ RÜYALAR

 

BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK BOŞANMA VA AYRILIK

Bir evliliğin ya da önemli bir aşk ilişkisinin sona ermesini nasıl karşıladığımız, bizim hayatımızı değiştirebilir. Bir ayrılık veye boşanmanın kargaşasından çıktığımızda, fırsatlarla yüzleşiriz. Yaratıcı imkanlarla karşılaşabilir ve daha tatmin edici ilişkiler kurabiliriz. Ya da depresyon, psikosomatik hastalıklar, çocuklarımızı zehirleyen ve bizim gelişimimizi önleyen  şiddetli acılarla boğuşuruz.

Çalkantılı haftalar ve aylar boyunca hayatımızı yeniden kurmaya çalışırken, rüyalarımız içimizi kavramamızı, bize içsel rehberliği ve hislerimizi doğrulamayı sağlar. Rüyalarımızı hatırlamak ve incelemek;

 • Bir ayrılığın başlangıcında karşılaştığımız duygusal çıkmazlarla ilgili uyarıları,
 • Kayıp gerçeğini kabullenmemizi engelleyen unsurları kavramamızı,
 • Acı, kızgınlık, suçluluk gibi çözme ve açıklama ihtiyacı duyduğumuz hisleri aydınlatır,
 • Acımız, duygusal çözümler bulmamız sürecinde farkındalığımızı sağlar,
 • Atlattığımız yıkımları vurgulayarak, yeni umutlar sunar.

AYRILIK VE BOŞANMANIN  İYİLEŞME BASAMAKLARI

 1. Basamak:  Şok ve inkarlardan oluşur. Genelde ayrılığı gerçekleştirmeden önce başlar.
 2. Basamak:  Kızgınlık, depresyon ve umutsuzluk içerir.  Kızgınlığımızı açıklayabileceğimiz ve ilşkilerdeki eksikliklerimizinsorumluluğunu alabileceğimiz noktaya ulaşmaya ihtiyacımız vardır.
 3. Basamak:  Umut ve yenilenmeden oluşur. Öz-güvensizlik ve şüphelerimizi atlatıp, yeni bir yaşam kurmak için riskler almalıyız.

 Bu basamakta mücadele ve tehlikelerle dolu rüyalar devam eder ancak, sonlarında çözüme ulaşırız. Rüyalarda kıyafetlerimizi, dış görünüşümüzü değiştirir, evde yeni odalar, beklenmedik değerli eşyalar buluruz. Çocukluğumuzda veye daha önceki ilişkilerimizde sorunlar tekrar su yüzüne çıkabilir ve bunların çözümüne ulaşırız. Bekar olma rolünü kabulleniriz ve bu rüyalarımıza yansır.

AYRILIĞIN ARDINDAN  RÜYALAR  VE İYİLEŞME

Ayrılık ve boşanmadan sonraki zorlu yolculukta rüyalar, pusula işlevi görürler. Rüyalarımızı incelemek, evliliğimizin bitmesine neden olan unsurları anlamamızı sağlar ve gelecekteki samimiyeti de önleyebilir. Ayrılık krizleri boyunca gördüğümüz rüyalar daha önce karşılaştığımız benzer kayıplar ve ayrılıkları yeniden ortaya çıkarır. Bu krizleri abartarak ve farklı açılardan işleyerek, bize yardım eder.  Bir değişiklik yapmak için içinde bulunduğumuz durumu farklı bir yoldan görmeye ihtiyacımız vardır.

Rüyalarımızdaki mesajlara açıksak, rüyaları yeni ilişkiler kurmamıza engel olan gönül yaralarımızı iyileştirmede kullanabiliriz.

İŞ RÜYALARI

BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK KARİYER  DEĞİŞİKLİĞİ

            Otuz – elli yıllık iş yaşamımız boyunca çeşitli dönüm noktalarıyla karşılaşırız. Bazıları önceden tahmin edilebilir ve atlatılabilir, bazılarıysa anidir ve bizi perişan edebilir.Birçok insan birçok meslek ve kariyer değişikliği yaşar. Bazen bir promosyon ya da ödül kazanmak, yeni bir işe girmek gibi poziif görünen durumlar da işle ilgili önemli streslere yol açar.

            Rüyalar;

 • Bir meslek ya da kariyere yeniden başlama, yeniden değerlendirme, yeniden canlandırma ya da ilgimizi koparmanın hangi aşamasında olduğumuzu anlamak,
 • Kariyer krizlerine neden olan içsel ve dışsal unsurları, gizli duyguları açığa çıkarmak,
 • Meslekteki değişiklikleri anlama ve adapte olma yeteneklerimizi arttırmak,
 • Kariyeri sürdürme ve değiştirme aşamalarında ortaya çıkan çatışma ve çıkmazlara çözüm bulmak,
 • Mesleğimizin anlamlı olduğu hissini uyandırmak ya da yeni vizyon oluşturmak konularında bize yardım eder.

Belli Bir Aradan Sonra Mesleğimize Ya da Kariyerimize Geri Dönmek

            Eski bir  mesleğe yada kariyere geri dönmek bilinçli ya da bilinçsiz tepkilere neden olabilir. Mesleğin işlevleri ve iş arkadaşları aynı, mesleğin belli yönleri değişmiş olabilir. Büyük bir hastalık, bir çocuğun doğumu uzun bir seyahat, gibi olaylardan sonra işe dönüş yapan insanlar büyük bir dönüm noktası yaşarlar.

            İşinize geri döndüğünüzde, işiniz değişmese de siz değişmiş olabilirsiniz. Rüyalarınızı incelemek, eski işinize yeniden alışma sürecinde yaşadığınız güçlü duygusal tepkileri anlamanıza yardımcı olur.

Kariyer krizlerini çözümlemede rüyaları kullanmak

            Rüyalarımızı daha çok bir rehber kazanmak için incelemeliyiz. Bunu günlük tutarak, başkalarıyla ya da bir psikoterapistle konuşarak yapabiliriz.

Kariyer rehberi olarak rüyalar

Rüyaları incelemek, kariyer döngüsündeki her basamakta karşımıza çıkan değişiklikler ve problemlere içsel yanıtlarımızı açığa çıkarmada yardımcı olur. İçsel ve dışsal engelleri aşmamız, yeni çözümler bulmamız konusunda rüyalar ve kabuslarımızdaki mesajlar etkili olabilir.  Tekrarlayan işle ilgili rüyalar kariyer krizleri ve geçişlerini çözümlemede yardımcı olur.

                                    ORTA YAŞ RÜYALARI

            Orta yaş krizlerini anlamak

            Orta yaş krizleri öz farkındalık ve kişisel gelişim, kendimizi daha iyi tanımak, içsel kaynaklarımızı müthiş bir şekilde kullanmak için bir fırsat penceresidir. Kadınlar ve erkeklerin orta yaş geçişindeki zamanlama ve psikolojik odaklanmaları farklıdır. Menopoz başlangıcı, kadınlarda güçlü psikolojik değişikliklerin de başlangıcı olabilir. Ayrıca kariyer ve aile yaşamlarını dengelemede ortaya çıkan çatışmalar kadınlarda daha yaygındır.

            Orta yaş krizleri, boşanma, aileden birinin ölümü, çocukların evden ayrılması, iş çatışmaları yada doyumsuzluğu, kanser yada kalp krizi gibi ciddi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabilir. Ayrıca depresyon orta yaş dönemindeki insanlarda çok yaygındır.

 Rüyaların bizim için önemli olabileceği aşağıdaki yollara bakacağız:

 • Orta yaşlarda ortaya çıkan güçlü duygusal tepkileri kabullenmek: gençliğin elden uçması karşısında duyulan acı, umutsuzluk hissi, …
 • Kaygılarımızın kaynağını anlama: ölüm korkusu, sınırlı bir zamanın kaldığını düşünmek ve paniklemek
 • İzolasyon hissini azaltmak: rüyalarımızı paylaşarak kendimizi daha az yalnız hissedebilir, yaşamımızın geri kalan kısmını bir başlangıca dönüştürebiliriz.
 • Duygusal ve ruhsal yenilik kaynakları bulma

 

Orta yaşa girmek: kendi ölümümüzle yüzleşmek

            Birçok orta yaş rüyası ölümle ilgilidir. Kendimiz ya da yakınlarımızın ölüm ya da ölümcül hastalıklarla boğuştuğunu görmek ölüm korkusu ve savunmasızlığımızın sembolüdür. Sonsuza  kadar yaşayamayacağımız gerçeği ile yüzleşiriz. Beyazlayan saçlar, kırışıklıklarımız ve diğer yaşlılık belirtilerini görürüz. Yanlızca gençiğimizi kaybetmek değil, öleceğimizi bilmek bize büyük acı verir. Ayrıca rüyalarda sık sık mumyalar ve mesarlar görülür.

            Orta yaş döneminde erkekler   

Levinson orta yaş dönemini aşağıdaki üç basamakta açıklar.

 • Geçmişi yeniden değerli biçmek: Hayatımda neyi başardım, bu yaşam tarzından memnun muyum ya da bazı değişiklikler yapmalı mıyım gibi sorular sorulur.
 • Planlama ve tecrübe: bazı erkekler için bu basamak iş değişikliği, boşanma, yeniden evlenme, taşınma gibi dramatik dışsal olayları içerir. Diğerleri için ise aileyle daha çok ilgilenmek, gençlere rehberlik etmek gibi olayları içerir.
 • Duygusal kutuplaşmalarla karşılaşmak ve çözümler bulmak: güçlü duygularının farkına varan ve açığa çıkaran erkekler iş ve evdeki yakın ilişkilerini artırabilir.

Menopoz: biyolojik ve psikolojik dönüm noktası

Bazı kadınlar otuzlarının sonlarına doğru ya da kırklı yaşlarının başlarında premenopoz dönemine adım atarlar. Downing bir kadımın yaşamını üç bölümde inceler: ergenlik öncesi, menstrüasyon ve yumurtlama dönemi, menopozdan ölüme kadar ki dönem. Bu üçüncü bölümde kadınlar sıcak basmaları, terlemeler, baş ağrıları, cinsel isteksizlik gibi çeşitli fiziksel değişikliklerle karşılaşırlar. Downing en önemli belirtilerin rüyalar, kabuslar, fantaziler ve vizyonlar olduğunu düşünmektedir. Bu dönemde çocuklar, bebekler, fertilite, infertilite, hamilelik konulu rüyalar görülür. Özellikle hasta ve kayıp bebekler, bebekleri beslemek, kurtarmak ve iyileştirmek gibi rüyalar hakimdir.

Menopozda kadınlar çocuk sahibi olma yetilerini kaybettikleri için ve kadınlık kimliklerini kaybettiklerini düşündükleri için yas tutarlar. Bir kadının acısı açıklandığında ve çözümlendiğinde hayata yeniden başlamış olur.

Bülümün başlangıcında söz edildiği gibi, bu dönemde rüyalardan faydalanmak, derinlerdeki hislerimize rehberlik eder ve böylece bu kritik süreçte uğraşacak yeni kaynaklar bulmamıza yardım eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KRİZLERLE İLGİLİ RÜYALAR VE KABUSLAR

Kabuslar: İyileşmenin Anahtarları

            İnsanlar derin psikolojik etkileri olan olaylar yaşadıklarında, ilk birkaç hafta boyunca kabuslar görürler. Travmatik bir tecrübeden sıyrılmak, başkalarından duygusal destek almak gibi yollarla mümkündür. Bazı durumlarda tekrarlayan kabuslardan kurtulmak aylar hatta yılları da alabilir. Burda önemli olan kabusların, bizim travmayı atlatmak için baş vurduğumuz denemelerin bilinçsiz bir yansıması olduğudur. Bu posttravmatik kabuslar, bizi derinden yaralayan hususlar üzerinde odaklanmamızı ve çözümler bulmamızı sağlarlar.

            Posttravmatik kabuslar nasıl yararlı olabilir

 • Halen olayın etkisi altında olduğun konusunda seni uyararak
 • İyileşmenin hangi basamağına ulaştığını anlamanda bir yol sunarak
 • Travma ve geçmişinle ilgili çözümlenmemiş hususların tanımlamana yardım ederek
 • Travmatik tecrübenin duygusal önemini anlamanda yardımcı olarak.

Kabuslar, kaza ve cinayet, deprem sonrası, savaş ve mülteci rüyaları şeklinde gruplandırılarak incelenebilir.

            25 yaşında, hemşirelik okuyan Hilda adında bir bayan tecavüze uğradıktan sonra iki hafta terapi gördü. Sürekli ağlıyor ve derslerine yoğunlaşamıyordu. Tecavüzden bir hafta sonra erkek arkadaşı onu terk etmişti. Yüz mil uzakta yaşayan ailesiyle arası açıktı. İlk seansta aşağıdaki rüyaları gözyaşları içinde anlattı:

            Mezarımı görmek

            Mezarımı görüyorum. Yaşamamanın nasıl bir his olduğunu merak ediyorum. Kendim olmaktan korkuyorum.

            Ben onlara görünmüyorum

            Bir kasaba yolundayım. Büyük bir buğday tarlası görüyorum. Annem, kardeşim ve ben ordayız. Bir tepenin doruğunda görüyoruz. Annem, kardeşim ve birden bire beliren babam benim orda olduğumu bilmiyorlar. Ben ağzım açık uyanıyorum. Yalnızım. Onların beni terk etmelerinin kolay olduğu hissine kapılıyorum.

            Yirmi terapi sonucunda Hilda ailesinin, özellikle sert ve alkolik babasının, ihmalkar davranışlarının da onu çok etkileyen unsurlar olduğunu keşfetti. Rüyalarını incelemek, onun tecavüze olan duygusal tepkisini yenmesine yardımcı olmakla birlikle, görünmez ve yalnız olduğu hissini de atlatmasını sağladı.     

RÜYALARI İNCELEME TEKNİKLERI

 

Birinci önemli adım, rahat, algılamaya açık bir zihin yaratmaktır. Buna (dream space) rüya boşluğu/uzayı denir. Gözlerini kapayarak, hislerinin, fikirlerinin özgürce uçuşmasına izin vererek, bu uzaya girebilirsin.

Rüya uzayı:

1 odaklanmak istediğin bir rüya seç,

2 rahat bir yer bul,

3 günlüğünden sessizce rüyanı oku. Rüyadaki hisleri ve olayları incele

4 gözlerini kapat ve rüyana yeniden giriyormuş gibi davran

5 rüyadaki hisleri ve olayları yaşadığını hayal et

6 gözlerini aç ve bu alıştırma boyunca farkına vardığın hisleri, çağrışımları yaz

7 güvenilir bir arkadaşla bu hisleri ve fikirleri paylaş

Bir rüya seç ve rüya uzayıyla bağlantılı diğer egzersizleri dene.

Otomatik yazma: saatini 5 dakikaya ayarla ve rüya uzayı egzersizini tamamla

Rüya diyaloğu: bir rüyandaki iki kişiyi seç ve onlara bir diyalog yaz

Bir sonraki rüyayı görmek: gördüğün bir rüyanın sonunu devam ettir yada yeni bir son yaz.

Geçmiş / Şimdi / Gelecek bağlantıları

Geçmiş: rüyanı düşün ve geçmişle ilgili aklına gelen ilk 3 anıyı, kişiyi yaz ve hepsinin yanında boşluk bırak

Şimdi: son 2 gündür senin için önemli görünen 3 olayı yaz. Hayatındaki iki yada üç insanın adını yaz ve yanlarında boşluk bırak.

Gelecek: yakın gelecekte yüzleşeceğin 2-3 olayı yaz ayrıca yakın gelecekte önemli ilişkiler kuracağın 3 kişiyi yaz.

Bağlantılar: boşluklara anılarını ve not ettiğin insanları açıklayan ifadeler yaz. Bu ifadeler rüyanın geçmiş, şimdi ve gelecekle bağlantılarını geneliyor mu?

Rüya sembollerini anlamak: her rüya sembolünün anlamı, rüyayı görene özgüdür.

Rüyadaki kişileri anlamak: rüyalarındaki her karakter senin kişiliğinin bir yanını yansıtır. En çok rahatsız eden karaktere hangi yönümle benziyorum.

Rüyaları paylaşmak: Araştırmalar, rüyalarını hatırlamaya odaklanan, inceleyen ve başkalarıyla paylaşanların terapötik faydalar sağladığını göstermiştir.

Rüya grupları: rüyaları paylaşmak ve kendilerini iyi hissetmeleri için oluşturulan gruplardır.

RÜYALAR ve PSIKOTERAPI

Bir dönüm noktası çıkmazında rüyalarımız, ne zaman profesyonel yardım alacak duruma geldiğimizi anlamamıza yardımcı olurlar. Terapide rüyalardan yararlanmak istiyorsan, terapistin rüyaları kullanıp kullanmadığını öğrenmelisin. En iyi yöntem terapistinin yardımıyla, ancak kendi attığın adımlarla rüyalarını, içindekileri incelemektir.

Rüya programı 2 haftalık bir süreyi kapsar.

Bölüm I

           

Geçmiş dönüm noktalarının incelenmesi

1.Çocukluğunda yada yetişkinliğinde gözlemlediğin önemli dönüm noktalarını incele. Evlilik, boşanma, taşınma, hastalıklar…listeyi yaz ve hepsinin yanında boşluk bırak

2.Şu soruların yanıtlarını boşluklara yaz: bu olaylara ne gibi ani reaksiyonlar gösterdin? Arkadaşlarından yada ailenden nasıl destek gördün? gibi

3.Bu yazdıklarını tekrar incele.

Bölüm II

 Duygusal envanterin dönüm noktası

             

 1. Stresler: ne çeşit streslerle yüzleşmektesin
 2. Fiziksel belirtiler: baş ağrısı, uyku bozukluğu gibi fiziksel belirtiler var mı?
 3. Psikolojik belirtiler: anksiyete ve depresyon gibi belirtiler var mı?
 4. Davranış bozuklukları: öfke kontrolü, anti sosyal davranışlar gibi davranış bozuklukları var mı?
 5. Rol değişimleri: rol ve kimlik değişimlerini nasıl karşılıyorsun?
 6. Basamak/Çözüm: dönüm noktasının hangi basamağındasın ?

Gibi sorulara yanıt aranır

Bölüm III

İnceleme özeti ve değişim için stratejiler:

 Bölüm I ve II ‘ deki durumları inceleyip, geçmiş ve şimdiki dönüm noktalarını çözümlemede ve onlara tepki vermede kullandığın yolları özetle. Başarılı stratejiler aşağıdakileri içermektedir:

 • Profesyonel yardım ve duygusal destek için gerektiğinde elini uzatmak,
 • Kızgınlık, suçluluk gibi güçlü duyguları inkar etmeyi atlatmak,
 • Geçmiş hatalardan dersler çıkarmak,
 • Yeni dostluklar, faaliyetlerle tecrübeler kazanmak,
 • Yeni mutluluk kaynakları aramak.

 

 

2 Haftalık Rüya Programı Yönergesi

Bölüm I:

 İki haftalık sürecin öncesinde

 1. Yukarıdaki süreci tamamla,
 2. Günlüğünü yatağının yanında tut,
 3. İki haftalık bir program oluştur,
 4. Rüyanı paylaşmak için bir arkadaş ayarla

Bölüm II

 İki haftalık süreç boyunca

 1. 2 hafta boyunca gördüğün tüm rüyaları yaz,
 2. Daha önce açıkladığımız süreci kullan
 3. Her bir rüya için bahsettiğimiz tekniklerden birini kullan, (Gözden geçirme – anahtar – rüya – FACEST)

 1. Hatırladığın her rüya için sembol anlamlarını çıkar

Bölüm III

 İki haftalık süreçten sonra

 1. Şimdiye kadar yazdığın her şeyi oku.
 2. İçindeki fikirleri, modelleri günlüğüne özetle yada bir başkasıyla konuş

3.Son olarak, bu süreç boyunca değişim stratejilerinde dikkatini çeken şeyleri ve öğrendiklerini özetleyen bir konuşma yap yada yaz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :