- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Otizm

Otizm sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 2 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OTİZM

Yaygın gelişimsel bozukluklar,gelişimin değişik alanlarında ortaya çıkan ciddi ve kalıcı bozukluklar karşılıklı sosyal etkileşim ve iletişim becerilerinin de zayıflığı stereotipik davranışlar,sığ ilgi dağarcığı şeklinde kendini gösterir.

Otizm bireyin dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü iç dünyasında yaşıyor olması durumudur. Otistik çocuklar , çevresindekilere ve burada olup bitenlere ilgisiz bir görünümdedir. Tepkileri davranışları çevreden gelen uyaranlardan çok kendi iç uyaranlarına göre biçimlendiğinden çevre tarafından tuhaf,acayip olarak değerlendirilirler. Dış dünyada ilk olarak nesnelerle iletişim kurar,ilgilenirler.

Motor becerilerin gelişimi genellikle normaldir. Bu çocuklarla göz göze gelindiğinde bakışları sanki baktığı insanın ötesine geçer,camdan dışarı bakar gibidir. Yersiz duygusal tepkiler (ağlama,gülme vb.) gösterirler. Heyecanın yanı sıra kendini ısırma,kafasına vurma gibi agresif hareketler de olabilir.

Otistik bozukluğun temel belirtileri; sosyal ilişkilerin gelişiminde belirgin anormallik ve ya bozuklukla birlikte aktivite ve ilgi dağarcığından belirgin sınırlılığın olmasıdır. Yaşına uygun akran ilişkisi kuramaz. Bu bozuklukta hem sözel hem de sözel olmayan beceriler yaygın bir biçimde etkilenmiştir. Otistiklerde,dil gelişimi konuşmanın hiç olmaması ile normale yakın denebilecek dil kullananlar arasında değişmektedir. Konuşan otistik çocuklarda bile diğer çocuklar ya da insanlarla konuşmayı başlatma ve sürdürmede belirgin gerilik vardır. Dili anlama ve kavramada da bozukluk vardır. Bu,basit sözel direktif ve şakaları anlayamama ile kendini gösterir. Konuşma gecikir. Başlangıçta dili iletişim için kullanmazlar. Müzikal ton,ekolali,anlamsızlık dikkati çeker. Zamirleri ters kullanırlar (ben yerine sen derler). Kendilerinde 3. Tekil şahıs gibi bahsederler. Reklam,şarkı,şiirleri çok iyi ezberlerler ve gereksiz yerde kullanırlar. Oyunlar stereotipiktir. Bir oyuncağı saatlerce ileri geri sürerler. İmgesel ya da toplumsal taklitlere dayalı oyunları kendileri oynamazlar. Oyunları mekanik bir şekilde oynarlar. Alışılmış olan şeylerin ve çevredeki ayrıntıların değişmesine (evdeki eşyaların yer değiştirmesi gibi) direnç gösterebilirler. Kendi etrafında dönme çok sık görüldüğü gibi dönen eşyalara ilgileri büyüktür. Amaçsız yinelenen davranışlar sık görülür: İki yer arasında gidip gelme,koşma,kollarını kanat gibi çırpma. İşlevsel olmayan (koklama dokunma gibi) davranışlara karşı özel bir ilgi sıkça görülebilen bir belirtidir. Sıklıkla korku,fobi,uyku ve yeme bozuklukları,saldırganlık gibi çeşitli sorunlar gösterirler. Kendini yaralama ağır zeka geriliği olan çocuklarda sık görülür.

TEDAVİ:
Otizm; biyolojik nedenlere dayandırılmasıyla tedavi için bir takım ilaçlar kullanılmıştır. Ancak bunun çok fazla bir etkisi görülmemiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda en iyi tedavinin “eğitim” olduğu görüşü benimsenmiştir.

Otistik çocukların eğitiminde “davranış değiştirme modeli” ne dayalı eğitim programları kullanılmaktadır. Bu model operant koşullanma ilkelerine dayanmaktadır.

Operant koşullanma tekniklerinin temel alındığı davranışçı modelde ise; aşağıdaki basamaklara önem verilmektedir.

1-) Öncelikle çocuğun var olan potansiyeli belirlenir ve hangi alanlarda beceri eksikliğinin olduğu saptanır.
2-) Beceri eksiklilikleri belirlendikten sonra bu beceriler kendi içinde alt basamaklara ayrılır.
3-) Alt basamaklara ayrılan beceriler tek tek uygun programlar içinde geliştirilir.
4-) Çocuğun verdiği olumlu tepkiler pekiştirilir.

Otistik çocukların eğitimlerinde öncelikle öğretilmek istenen ya da ortadan kaldırılmak istenen davranış belirlenmektedir. Gözlenen olumsuz davranışların sıklığının azaltılması ya da olumlu davranışların öğretilmesi ve kalıcı olabilmesinde de yardım ve ödül gibi teknikler kullanılmaktadır.

EĞİTİMDE KULLANILAN TEKNİKLER:
1-) Yardım: Çocuğun istenilen tepkiyi vermesini sağlamak için kullanılan bir uyarıcıdır. 3 şekilde kullanılmaktadır.
– Fiziksel yardım
– İşaret yardımı
– Sözel yardım
2-) Ödül: Eğitimin başında öncelikle yeni beceriler geliştirilmeye çalışılırken,ödüllerin etkinliğini sağlamak önemlidir. Bunu yapmak için çocuğun mümkün olduğunca bu ödülleri istediği zaman elde etmesi kısıtlanmalıdır. Çocuğa olumlu davranışının hemen arkasından verilen ödülleri 3 grupta toplamak mümkündür:
– Çocuğun sevdiği yiyecek ve içecekler yani birincil ödüller eğitimde kullanabilecek en etkili ödüller arasındadır
– Çocuğun istenilen davranışı yapması sonucunda öpülmesi,kucaklanması ya da övgüler duyması ikincil ödülleri yani sosyal ödülleri oluşturmaktadır.
– Parka gitmek,kitap okumak gibi çocuğun hoşlandığı etkinlikler ise etkinlik ödüllerini oluşturmaktadır.
3-) Ayırıcı uyaran: Normal konuşma ifadelerinden farklı ses tonu ve vurgulamayla çocuğa verilen sözel uyarıdır. Bu uyarıların sürekli tekrar sonucunda çocuğun davranışı istenilen yönde şekillenecek ve bu sözel uyarı çocuğa davranışı sonucunda bir ödül alacağını haber verecektir. Böylece ayırt edici öğrenme ortaya çıkacaktır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :