- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Oryantasyon Çalışması

Oryantasyon Çalışması sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ORYANTASYON ÇALIŞMASI

         Oryantasyon çalışmasıyla  ilgili bilgi ‘Bir Eğitim Kurumunda Yapacaklarım’ bölümünde verilmiştir.

Aşağıdaki çalışma ilköğretim 1. sınıf öğrencileri için hazırlanmıştır:

  • Kendi sınıflarının sınıf öğretmenleriyle tanıtılması; dersleri nasıl işleyecekleri, sınıftaki araç-gereçlerin ne işe yaradığı ve nasıl kullanabilecekleri sınıf öğretmeni tarafından anlatılır.
  • Tuvaletlerin gösterilmesi; kendi sınıflarına en yakın tuvaletler gezdirilir ve okuldaki tuvaletlerin de evlerdeki tuvaletler gibi temiz kullanılması gerektiği açıklanır.
  • Kantinin ve çalışanlarının tanıtılması; kendi sınıflarından kantine nasıl gidebilecekleri söylenir. Kantinden abur cubur yemek için değil, ihtiyaçları olduğunda bir şeyler almaları gerektiği söylenir. Kantin çalışanlarıyla tanıştırılır; merak ettiklerini sormaları istenir.
  • Yemekhanenin tanıtılması; yemekhaneye nasıl ve ne zaman gidileceği, nasıl yemek alınacağı, yemek bittikten sonra neler yapmaları gerektiği yemekhanede açıklanır.
  • Okul müdürü ve müdür yardımcılarının tanıtılması; ne görev yaptıkları, yardıma ihtiyaçları olduğunda onlardan nasıl yardım isteyecekleri, nasıl hitap edecekleri anlatılır. Sormak istediklerini kendilerine sormaları istenir.
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi; bu serviste kimlerin, ne iş yaptıkları, müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlerden farklı görevlerinin olduğu, buraya nasıl gelebilecekleri açıklanır. Merak ettikleri sorular açıklanır.
  • Okul personelinin tanıtılması; okulda görev yapan kişilerle tanıştırılırlar, onların ne görevleri olduğu, onlardan neleri isteyebilecekleri, neleri isteyemeyecekleri ve onlara nasıl hitap etmeleri gerektiği açıklanır. Merak ettiklerini sormaları istenir.
  • Kütüphanenin ve çalışanların tanıtılması; Kütüphanede nelerin bulunduğu, ne amaçla kullanıldığı açıklanır. Okuma-yazmayı öğrendiklerinde burasının kendilerinin işine yarayacağı anlatılır. Görevlilerden; çalışma saatlerini, nasıl ödünç kitap alınabileceğini, neden sessiz olunması gerektiğini öğrencilere açıklamaları rica edilir .
  • Öğretmenler odasının tanıtılması; bu odanın ne işe yaradığı, hangi amaçlarla kullanıldığı, ders aralarına öğretmenlerini burada bulabilecekleri söylenir. Odada bulunan öğretmenlerle tanıştırılırlar.
  • Spor salonunun tanıtılması; derslerde ve ders dışı etkinliklerde burayı kullanabilecekleri açıklanır. Okulda görev yapan beden eğitimi öğretmeniyle tanıştırılırlar.

         Yapılan oryantasyon çalışması sırasında psikolojik danışmanla birlikte sınıf öğretmenlerinin de yanlarında bulunması, gerekli açıklamaları onun yapması öğrencilerle yakınlaşabilme açısından yararlıdır.

         Ayrıca, üst sınıflardan birkaç öğrencinin çağırılıp, okula geldikleri ilk günlerde neler yaşadıklarını ve başlarından geçen ilginç olayları yeni gelen öğrencilere anlatmaları kendilerini yalnız hissetmemeleri açısından son derece önemlidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :