- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Orta Yaş Döneminde Din

Orta Yaş Döneminde Din sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

GELİŞİM DÖNEMLERİ VE DİN

ORTA YAŞ DÖNEMİNDE DİN ( 40 – 60 YAŞ)

Kişi 35-40 yaşları arasında önemli psikolojik değişiklikler yaşamaktadır. Bu dönem bir anlamda kişinin “kendi kendisiyle hesaplaşma” dönemidir. Daha önceki hayat safhalarında yapılan işler gözden geçirilip değerlendirilir. Gençlik ideallerinin ne ölçüde gerçekleştirilebildiğini, hayattan beklenenlerle elde edilenler arasındaki farkın ne olduğu araştırılır. Çoğu zaman kişinin kendi kendisiyle giriştiği bu hesaplaşma tatminkar bir sonuca ulaşmaz ve başarılı olmuş bile olsa kişi bu sonucu boş ve anlamsız bir şey olarak değerlendirme eğilimi gösterir. Sonuçta hayatını gereği gibi değerlendiremediği hükmüne ulaşmakta ve “pişmanlık duygusu” hissetmektedir.

ORTA YAŞ KRİZİNİN NEDENLERİ

  1. Aile yapısındaki değişiklikler: Genç yaşta anne baba olan çiftler kırk yaşlarına geldiklerinde çocukları ergenlik çağını bitirmiş ve kendi yaşamlarını kazanmak üzere evden uzaklaşmışlardır. Bu aşama yapılan araştırmalara göre çiftlerin evlilikten en az hoşnut olduğu devreye rastlar. Çiftleri eve bağlayan temel neden olan çocuklar ortadan kalkınca bir boşluk duyulur ve karı kocanın birbirlerinden hoşlanmalarının derecesi düşük olduğundan başka bir karşı cinse yönelme ile birlikte boşanmalar daha büyük olasılık haline gelir.

  1. Meslek yaşamında ulaşılan aşama: Kırk yaşlarında bireyin meslek başarısı en yüksek noktasına ulaşmış durumdadır. Terfilerin son noktasına gelmiş, aşılacak başka meslek kademeleri kalmamıştır. Bu durum meslekten duyulan doyumu durdurur ve bireyi yükselebileceği daha başka meslek alanlarının varlığını araştırmaya yöneltir.

  1. Ana – baba ilişkileri: Yetişkinler kırklı yaşlarda iken, onların anne babaları yaşlanmış ve çoğu kez yardıma muhtaç olurlar. Öte yandan ana – babanın kendi çocukları da yardıma muhtaçtır. Çocuklar evden ayrılmış olmalarına rağmen okula gitmekte ve sorun ve masrafları devam etmektedir. Yapılan araştırmalar yetişkinlerin kırklı yaşlarda en yoğun ekonomik ve duygusal yük taşıdıklarını göstermektedir.

  1. Bedensel yaşlanma ve ölümün kaçınılmazlığını algılama: Kırklı yaşlardaki kimse merdiven çıkarken nefesinin daraldığını, eskisi kadar aktif olamadığını, kilosunun artmaya başladığını, yediklerinin kendisini daha fazla rahatsız etmeye başladığını, eskiden unutmadığı telefon numaralarını şimdi aklında tutamadığını fark etmeye başlar. Bu algılamalar onun ölümün kaçınılmaz olduğunu düşünmeye götürür. Kişinin ölümü en çok düşündüğü devre orta yaş devresidir.

Kişi artık önündeki zamanın kısaldığını hissetmekte, gittikçe artan bir duyarlılıkla karamsar bir ruh haline girmektedir. Hayatını geçen yıllarla değil geriye kalan zaman ile ölçmektedir.

Bütün bu ruh halleri içerisindeki kişiler için genel olarak dini değerler büyük önem taşır. Bu dönemde dine duyulan ilgi artmaya başlar. Daha önceki yaşlarda ilgi ve tatmin konusu olan şeylerin giderek kişinin hayatında önem ve etkisini yitirmesi ve ilgi alanının daralması sonucunda artık hakimiyetini kaybeden ilgilerin yerini almak üzere din orta yaşlıların hayatını doldurur. Bir anlamda din, bu yaştaki insanların psiko-sosyal uyumu açısından vazgeçilmez bir hayat tarzıdır.

Sıradan bir dini hayatın ötesinde daha deruni tecrübeler elde etmeye duyulan ilgi dikkat çekici bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tasavvufi (mistik) hidayetler özellikle bu dönemin başlarında olur.

Ancak bu dönemde, bazı kişilerde dini reddetme eğilimleri de görülür. Kişi yıllardan beri benimsemiş olduğu dini inanç ve tutumlarının, kendisini mutlu kılmada bir rolü olmadığını, benimsemiş olduğu dini inançlarıyla hayatta geçirdiği yaşantıları arasında tutarsızlık olduğunu gördüğü ve yaklaşmakta olan sonu idrak ettiği için belki de korkunun verdiği bir tepki ile, alışılagelmiş dini inançları reddetme gibi bir eğilim gösterebilir.

Kaynakça

 

  • Hayati Hökelekli, Din Psikolojisi TOVY, Ankara, 1988
  • Hüseyin Peker, Din Psikolojisi, Samsun, 2000
  • http://www.geocities.com/marufbecene/ortayas_krizi.htm
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :