- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Olumsuz Davranışlar Nasıl Ele Alınmalıdır

Olumsuz Davranışlar Nasıl Ele Alınmalıdır sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

OLUMSUZ DAVRANIŞLAR NASIL ELE ALINMALIDIR ?

I. AŞAMA

Olumsuz Davranış Biçimi : Sınıf içi ölçütlerin bozulması, küfür, derse gecikme, isyankar tutum ve davranışlar, sınıfı engelleme türündeki davranışlar hafif disiplin sorunları olarak ele alınmaktadır.

Tutum : Yukarıda belirtilen hafif disiplin sorunları ile karşılaşıldığında olumsuz davranışın değerlendirilmesine ilişkin tutumlar dört basamakta ele alınabilir.

1. İlk Görüşme : Öğretmen ile öğrencinin, rahat bir ortamda, olumsuz davranışla ilgili ilk görüşmeyi yapması. Rahatsızlık yaratan davranışın ortadan kalkmasına yönelik karşılıklı çözümler üretilmesi ve birbirlerine nasıl davranmaları gerektiği konusunda anlaşmaya çalışılması. Bunu ilgili tutanağa kaydetme.

2. Görüşme : Olumsuz davranışın devamı durumunda sırası ile Şube Rehber Öğretmeni, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı ve ilgili Müdür Yardımcısı ile konuyu paylaşma ve öneri alma.

3. Aile İle Görüşme : Olumsuz davranışı aile ile görüşme. Aileyi davranış hakkında bilgilendirme ve soruna ortak etme. Bunu ilgili tutanağa kaydetme.

4. Öğrenci ile Antlaşma Yapılması : Olası çözüm yolları tartışılır. Çözüm yolu üzerinde karşılıklı olarak anlaşıldıktan sonra bu öğrenci tarafından yazıya dökülür ve yine karşılıklı olarak imzalanır.

NOT: Bu basamaklarda ihtiyaç duyulursa, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi’nden yardım istenebilir.
II. AŞAMA

Bu aşamada yapılan tüm görüşmeler sonucu varılan anlaşma kurallarına öğrenci uymayıp olumsuz davranışlarını sürdürürse, okul yönetimi devreye girer.

III. AŞAMA

II. aşamadan itibaren durum Okul Müdürüne bildirilir. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı, öğrencinin sorun olan davranış örüntüsünü değiştirmeye yönelik gerekli psikolojik yardımı sürdürür.
Okul yönetimi de olumsuz davranışın türüne ve şiddetine göre ilgili yönetmeliğe göre hareket eder. Diğer bir deyişle, öğrenci bir birey olarak kendi davranışlarının .sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Okul disiplin yönetmeliği gerekleri ona uygulanır, sorun davranış cezalandırılır. Ancak bunun yanı sıra öğrenciye, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı tarafından psikolojik yardım sürer.

 Öğrenci ile yürütülen çalışmalarda öğrencinin kişiliğine yönelmekten kaçınılıp, sorun davranışa odaklanmaya çalışılır. Çünkü öğrenci tümüyle “yanlış” değildir. “Yanlış” ve “kusurlu” olan davranıştır.

 Bu aşamalar tamamlanmadan, öğrenci doğrudan disiplin kuruluna gönderilmemelidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :