- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Okula Başlama ll

Okula Başlama ll sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

                                                                          02.06.2003

 

Sevgili Anne ve Babalar,

Okula başlama genellikle her çocuk için yeni bir uyum döneminin yaşanması anlamına gelir. İnsan gelişimine bir düzlem üzerinde baktığımız zaman onun gelişim çizgisi üzerinde tamamlaması gereken gelişim dönemleri gibi birçok dönüm noktasından geçmesi gerektiğini görürüz. Okula başlama da, başarılması gereken temel ve önemli gelişim görevlerinden biridir. Çocuğun bu dönemde gereksinim duyduğu, bilgi, beceri ve alışkanlıkları kazanması önemli bir gelişim görevini yerine getirerek başarılı bir uyum süreci yaşadığını gösterir.

Okul, çocuğun toplumsallaşmasında çok önemli bir rol oynar. Okula başlama, çocuğun belli bir yaşa kadar sürdürdüğü, sosyal ilişkilerinde edindiği bilgilerini, geliştirdiği becerilerini, öğrendiği kuralları ve kişilik özelliklerini bundan böyle başka bir fiziksel çevreye taşıması, orada da kullanması anlamını taşır.  Okula başlamanın, zihinsel olduğu kadar bedensel, duygusal ve sosyal yönlerden de özel bir hazır oluş gerektirdiği düşünüldüğünde, çocuklarımız ders çalışmak, arkadaş edinmek ve bağımlık duygularından sıyrılarak kendine güvenle yeni ortamlara girmek için hazır değil ise sağlıklı bir okula başlama sürecinden söz etmek zorlaşır.

Tüm bu süreçte ana baba tutumlarımızın, çocuğa model olacak davranışlarımızın, yaşadığımız doğal merak ve kaygıyı çocuklarımızla paylaşma biçimimizin önemini fark ettiğimiz zaman,  sevgi, ilgi ve sabırla çocuklarımıza rehberlik edebilir ve onları destekleyebiliriz.

Anne babalar olarak unutmayalım ki; “Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz iki şey vardır: Biri sağlam kökler, diğeri uçmak için bir çift kanat…(Hodding Carter)”. Aile Katılım Projesi danışmanımız, ODTÜ’den Prof. Dr. Füsun AKKÖK ile birlikte, çocuklarımızın yaşamlarındaki bu yeni dönemlerine sağlıklı bir başlangıç yapabilmeleri ve uyum sağlayabilmelerini kolaylaştırmak için bilinmesi gerekenleri, bilgi ve deneyimlerimizi  paylaşmayı planladığımız sohbet toplantımıza sizleri bekliyoruz.

                                                                      Güler KARAKURUMER

                                                  İlköğretim Okulu Müdürü

Yer   : Özel Arı Okulları Konferans Salonu

Tarih : 7 Haziran 2003 Cumartesi

Saat : 13:00

Detaylı Bilgi için: Özel Arı İlköğretim Okulu Müdürlüğü

Adres: Öğretmenler Cad. No:112/2 06530 Yüzüncüyıl/ANKARA

e-mail: ariokullari@cankaya.edu.tr      Tlf: 286 85 85 (153)     Fax: 286 85 94

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :