- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Okul Öncesi Eğitim ll

Okul Öncesi Eğitim ll sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

T.C

ANKARA VALİLİĞİ

ÖZEL TEVFİK FİKRET ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

REHBERLİK SERVİSİ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

 

Anaokulunun amacı,

öğrenmeye ilgi uyandırmaktır.

Froebel

               

            Çocukların geleceğini belirleyecek olan toplumsal ve ahlaki değerlerin aktarılması, yaşamın ilk yıllarında başlar. Temel bilgi ve beceriler bu dönemde kazanılır. Gelişim yılları boyunca anne ve babası tarafından bir birey olarak kabul edildiğini, dinlendiğini, sevildiğini, görüşlerine saygı duyulduğunu gören çocukta kendine saygı, özgüven gelişir. İlk üç yıl içinde çocuk, model olarak gördüğü anne ve babasından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar ölçüsünde belirli bir psiko-sosyal olgunluğa varır. Ancak bu gelişim sınırlıdır. Bu nedenle çocuğun gelişimde okul öncesi eğitimin yeri büyüktür.

Anaokulu, kurum olarak ailenin dışına atılan ilk adım olarak düşünülmelidir. Okul öncesi eğitim, çocuğa kendini tanımayı, yeteneklerinden haberdar olmayı ve ona akranlarından farklı olan özellikleri öğretir. Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde varolan yeteneklerin serpilip gelişmesine de yardımcı olur. Burada okuma yazma öğretilmez; ancak okuma yazma olgunluğu kazandırılır.

            Anaokulu aynı zamanda kuralları en etkili biçimde öğretebilen bir kurumdur. Çocuk yaşıtlarıyla ilişkiye girerek birlikte yaşamayı, yemek yemeği, uyumayı ve oynamayı öğrenir. Böylece başkalarının özgürlüğünden haberdar olur, “ben” ve “başkası” kavramlarının bilincine vararak yardımlaşma ve işbirliği duygusunu geliştirir. Paylaşmayı, kendi hakkını korurken başkalarının hakkını da gözetmeyi öğrenir. Kendini savunma ve uzlaşma zorunluluğunu görür. Ana-babasından ayrı kalmaya alışır; kendi kanatlarıyla uçmaya başlar. Çocuk için en iyi ve örgütlü oyun ortamını anaokulu sağlar. Çocuk burada, evde çoğu zaman bulamadığı bir olanağı bulur: ikili, üçlü ve toplu oyunlara yönelir. Yaşıtlarıyla ilişkiye girer, işbirliği yapma alışkanlığı kazanır. Bu toplumsal nitelikleri çocuk, ancak evinden ayrı kaldığı süre içinde kazanır.

            Anaokulu çocuğa koruyucu bir ortamda özgür davranma olanağı sağlar. Çocuk kendi evinde de özgür davranabilir, ancak anaokulunda toplumsal kurallar ile sınırlı bir özgürlük vardır. Çocuk kuralları öğrenirken özgürlük alanını da birlikte genişletir. Evdeki özgürlükten ayrı olarak daha çok sorumluluk gerektiren bir özgürlüktür bu. Anaokulunun özgür ve uyarıcı ortamı çocuklarda zihin gelişmesini zenginleştirir. Anlatım güçleri artar, dil dağarcığı zenginleşir. Başarısızlık söz konusu olmadığı için çocuk, serpilen yeteneklerini korkusuzca kullanır, geliştirir.

            Okul öncesi eğitimin amaçlarından biri de, çocuğun anaokulunda kendi kişiliğine uygun bir tutum geliştirmesidir. Çocuğun okul öncesi eğitimi sırasında yaşantısı mutlu ve anlamlı olursa, ilkokula, kendine yönelik olumlu duygularla başlayacak ve ilkokulda başarı olasılığı artacaktır. Bedensel, sosyal, zihinsel, duygusal gelişimlerini sağlamada okul öncesi eğitim kurumlarının önemli katkısı, özellikle çocuk, ilköğretime başladığı zaman kendisini göstermektedir. Araştırmalar okul öncesi eğitim alan çocukların diğerlerine kıyasla daha uyumlu ve girişken, sosyal etkinliklerde daha başarılı olduklarını ortaya koymaktadır.

            Çocukların gelecekleri için gerekli olan temel bilgi ve becerileri kazanmalarında okul öncesi eğitimin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Okul öncesi eğitim kurumunu, annenin yokluğunu giderecek bir kurum olarak değil de, çocuğun gelişiminin ilk yıllarında annenin rolüne katkıda bulunan bir kurum olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır kuşkusuz.

            Sağlıklı ve mutlu bir yıl dileğiyle…

REHBERLİK SERVİSİ

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :