- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Öğretmenler İçin Sınıf İçi Yönetimde Yararlı İpuçları

Öğretmenler İçin Sınıf İçi Yönetimde Yararlı İpuçları sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ÖĞRETMENLER İÇİN SINIF İÇİ YÖNETİMDE YARARLI İPUÇLARI
(OLUMLU DİSİPLİN)

Basit Önleme Stratejileri:

 Öğrencilere olumlu geri bildirimler vermek ve takdir etmek.
 Öğrencinin ailesine öğrenci ile ilgili olumlu düşüncelerin ifade edildiği görüşmeler yapmak.
 Öğrencileri kişisel olarak tanımanıza yardımcı olacak ve onları önemsediğinizi hissettirecek kişisel sorular sormak; bunlara aldığınız yanıtları her öğrenci için not etmek.
 Eleştirel ifadelerinizi fark ederek yerlerine olumlu ve yapıcı ifadeler bulmak.
 Her bir öğrencinizin yetenekli olduğu alanları fark etmek ve her gün birkaç öğrencinize sınıfta bunları örneklerle ifade etmeye çalışmak.
 Onların kişisel yeteneklerine ilişkin olumlu beklentilerinizi onları yüreklendirecek biçimde sık sık ifade etmek.
 Bir öğrenciniz sizinle görüşmek istediğinde ona randevu vermek; görüşmede şikayet ettiği konuda onun olayı görüş açısını, algılarını anlamaya çalışmak ve kendi düşüncenizi söylemek.
 Öğrenci olumlu davranışlarda bulunduğunda öğrenciye ifade ederek onu yüreklendirmek.
 Okul ve sınıf ortamında uygun olmayan davranışları öğrencilere tanımlamak, bu tip davranışların listesini onlarla birlikte yapmak.
 Bu olumsuz davranışlar listesine dayalı olarak sınıfta uyulması gereken kuralları oluşturmak ve nedenlerini de öğrencilere açıklamak.
 Farklı önleme stratejileri geliştirmek için diğer öğretmenlerle bir araya gelip düşüncelerinizi paylaşmak ve yazılı olarak kaydetmek.

Sınıf İçi Yönetimde Karşılaşılan Güçlükler Aşılmasında Yararlı Olabilecek İpuçları:

• Düşünmeden tepki vermeyiniz (duygularınızla hareket etmemeye çalışınız).
• Hiç beklenmeyen bir sorunun çıkabileceğini unutmayın ve ona göre hazırlıklı olun. Her profesyonel insanın karşılaşabileceği beklenmedik olaylar için bir planı olmalıdır, böylece sorun anında karar aşamasında stresimiz ve gerilimimiz azalır.
• Bakış açınızı kaybetmeyin, sorun nerede, kim sıkıntıda onu netleştirin.
• Sınıf içi beklentinizi vurgulayın, sürekli engelleme koymayın. (örn; bu dersi sessizce dinleyeceksiniz, bir sonraki derste tartışabileceğiz gibi)
• Çalışmalarınız bir organizasyon içinde olsun kararlı, güvenli, huzurlu ve sakin olun.
• Olabilecek en üst düzey yakınlığı sağlayın, sınıf içinde her yeri dolaşın.
• Mümkünse problemleri siz çözün. Çünkü öğrenciyi uzun süredir siz tanıyorsunuz.
• Eğer bir problemin boyutlarının sizi aştığını düşünüyorsanız okuldaki ilgili birimlerle ilişki kurun. Kendinizin başa çıkabileceğini düşündüğünüz bir problemi de çok yaygınlaştırmadan çözümlemeniz iyi olacaktır.
• Öğretme sisteminizde çeşitlilik olsun böylece ne siz ne de öğrenciler sıkılmaz.
• Derse bir an önce başlayın. Burada önemli olan birkaç dakikalık bir kazanç değildir. Daha önemlisi yerleştireceğiniz davranış biçimidir.
• Planladığınız çalışma programınız yoğun olsun, çünkü öğrencinin boş zamanı olduğunda problem çıkarma olasılığı yüksektir. Ancak bu programı hazırlarken öğrenciyi rahatlatacak bazı unsurları programınızda bulundurmayı unutmayın.
• Planlarınızı yaparken öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önüne almayı unutmayın. Bazı öğrenciler diğerlerine göre daha hızlıdırlar. Bazıları ise daha az başarılıdırlar. Bunlar kendilerini,tempoya ayak uyduramayınca tükenmiş hissederler. Her iki tipi de saptayıp onları meşgul edin.
• Ortaya çıkabilecek olası problemler için belli kurallar koyun, öğrenciler kendilerinden bekleneni bilmelidirler (örneğin; hangi durumlarda öğretmenden izin almak gereklidir gibi).
• Tek bir öğrenci ile tartışmaya girmekten kaçının, sınıfın geri kalanının ilgisi dağıtılarak yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilirler.
• Sınıfın ortamını ve tarzını siz belirleyeceksiniz. Onur kırıcı, aşağılayıcı ya da alaycı bir tutum sergilemeyin. “Çocuklar dürtüsel olarak ve tüm kalpleri ile alaycılıktan nefret ederler”.
• Ufak problemleri büyütmekten, aynı derste çok fazla sayıda öğrenci ile problem yaşamaktan kaçının. Eğer öğretmenin her hayal kırıklığı belli başlı bir konu haline gelirse sınıf bir savaş meydanı olur. Unutulmuş bir defter ya da bir kitap için bir takım yaptırımlar tabii ki vardır. Bunlar en süratli ve amaca varacak şekilde tüm sınıf huzursuz edilmeden çözümlenebilir.

• Gerginliğin çok yoğun olduğu durumlarda soruna anlık çözümler getirmek yerine, kısa bir süre erteleyerek araya biraz süre sokarak konuyu tekrar ele almak üzere bir program yapın.

Öğretmenlerin rehberlik programlarına katkıları büyüktür ve onların katılımları olmadan bir okulda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri verimli bir biçimde yürütülemez. Öğrencilere en yakın olan öğretmenler, onlarla yoğun bir iletişim içerisindedirler.

Öğrencilerin gelişim özelliklerini ve gereksinimlerini en yakından izleyenler yine onlardır.

Öğretmenler edindikleri izlenimlerini ve bilgileri okul danışmanlarıyla paylaştıklarında, bu uzmanlar öğrencileri, sahip oldukları bilgiler ışığında daha iyi anlayabilirler ve onlara yardımcı olabilirler.

SINIF-İÇİ İLETİŞİM BECERİLERİ

Günlük yaşam akıp giderken, insanlar arasında bir çok iletişim sorunu yaşanır. Bu çatışmalar öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen, öğrenci-tüm otorite figürleri arasında olabilir. Yaşanan sorunların niteliği karşımızdaki kişilerle kuracağımız iletişim sürecini belirler. Bu süreç ne olursa olsun izleyeceğimiz yolu biz belirlersek sorunların çözümlerinde önemli bir adım atabiliriz.

Adım 1: Sorunu belirleyiniz.
Ne oldu? Neyin var?
(Bu sorular yoluyla elde ettiğimiz bilgiler ne olduğunu anlayabilmemize yardımcı olur?)

Adım 2: Duyguların farkına varın.
Neler hissettin?
O neler hissetti?

Adım 3: Sonuçların ortaya konulmasını sağlayın.
………….. davrandığımızda ne oldu?

Adım 4: Bu sonuçların doğurduğu duygular nelerdir?
……….. olduğunda neler hissettin?
(Sana vurduğunda, kitabını yırttığında, vb.)

Adım 5: Farklı çözüm seçenekleri üzerinde düşündürmeye yüreklendirin. Bu sorunun çözümüyle ilgili farklı çözüm yolları neler olabilir?
(Daha az öfkelenmek, bağırmadan konuşmak, vurmamak, vb.)

Adım 6: Bu önerilen çözümü değerlendirmede yüreklendirici olun.
Bu iyi bir fikir mi?
Eğer çalışacağını düşünüyorsanız; devam edin.
Eğer çalışmayacağını düşünüyorsanız; başka bir çözüm yolu düşünün.

Adım 7: Olası engeller neler olabilir. Bunlar üzerinde düşünmeye yüreklendirin.
Bu kararımı uygulamaya koymada beni durduracak bir şeyler olabilir mi?

Adım 8: Ardışık düşünmeye yüreklendirin.
Bir sonraki adım ne olabilir?
Bir sonraki adımda ne söyleyebilirsin?
Bir sonraki adımda ne yapabilirsin?

Adım 9: Zamanlama ile ilgili düşünmeye rehberlik edin.
Bunu başarmak ne kadar zaman alır?
Bunu gerçekleştirmek için en uygun zaman ne olabilir?

Adım 10: Onun düşünce gücünü övün ve onu yaratıcı bir biçimde akıl yürütebilmede yüreklendirin.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :