- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Mesleki Rehberlik ll

Mesleki Rehberlik ll sitemize 27 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

MESLEKİ REHBERLİK PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK DERSİ ÖDEVİ

Osman Zorbaz

45–03–940

RPD 3

Mesleki Rehberlik Psikolojik Danışmanlık

Yard. Doç. Dr. Yelda Bektaş

İzmir

Ege Üniversitesi

Aralık 2006

1) Danışanın annesinin ressam olması onun genetik olarak resimle ilgili kişisel ve fiziksel yeterliliklerinin olmasını sağlamaktır. Bu nedenle danışan resme daha çok ilgi duyabilir.

               İlköğretim ve lise dönemlerinde yarışmalara katılarak ödüller alması danışanın sanatın her dalıyla ilgi duymasını sağlamış olabilir. Gözde bu durumda araçsal öğrenmiştir.

             Annesini ressam olması ve danışanın annesini model alarak ve yaptığı resimleri gözlemleyerek resim yapmayı çağrışımsal öğrenmiş olabilir.

              Kardeşinin başka bir şehirde yatılı olarak okuması onunda başka bir şehirde okuyabileceği düşüncesini yerleştirmiş olabilir. Yarıca hocaların bu konuda onu desteklemesi de onun başka şehirde okuma isteğini pekiştirmiş olabilir. Ancak ailesinin koruyucu tutumu onun bulundukları şehirde okuması için ona baskı yapmasına neden olabilir. Bu durumda danışan ailesinin yanında kalmak ile başka bir şehirde kalmak konservatuar okumak arasında bir çatışma yaşamaktadır ve bir karar vermek durumundadır.

2) 1. Oturum:

                  Danışanla tanışma, danışana bilgi işlem modelini anlatılır ve bu danışma sürecinden bahsedilir. Bu ilk oturumun sonunda danışana ölçek verilir ve danışan bunu evinde doldurur.

  1. Oturum:
  1. oturumda verilen ölçek danışanla beraber değerlendirilir. Nasıl bir yöntem       izleneceğine karar                verilir. Buna göre danışan, mesleki düşünceler envanterinde          bulunan üç alt basamaktan (kara       verme karmaşası, dışsal ikilemler, bağlanma      kaygısı)hangisinde olduğu bulunur ve bunun           üzerinde tartışılır, buna göre bir danışma       programı hazırlanır.
  1. Oturum: İşlem Boyutu

                   Duygular meslek tercihinde önemlidir. Danışan kendini oldukça karamsar ve kaygılı      hissediyor.         Bunda meslek tercihlerinin çok çeşitli olması ve nişanlısının ona karşı baskıcı bir            tutum   sergilemesi etkilidir. Danışanın duygularının netleşmesi için önce danışanla önce duygu    çalışılmalıdır. Bunu yaparken de danışanın kendisiyle yaptığı iç konuşmalar, kendinin farkında   olması ve kendisini ne kadar gözlemleyip ihtiyaç ve sıkıntılarını bildiğini göz ardı etmememiz            gerekir. Kısaca bu boyutta danışanın duygu ve düşüncelerinin nasıl olduğu ve bunu meslek      seçimine nasıl bir etkide bulunduğu incelenir.

  1. Oturum: Karar Verme Becerileri Boyutu

                    İletişim: danışan dış dünya ile iletişime başlar. Bu meslek tercihi ve nişanlısıyla olan      durumunu                      düzeltmek işçin bir şeyler yapma ister. Danışmanın sonunda danışana okul          bitince yapabileceği iş            seçenekleri hakkında bir araştırma yapması istenir.

  1. Oturum:

                   Analiz: danışan seçeneklerini gözden geçirir ve analiz eder. Seçeneklerini sıralar ve        bunlar         üzerinde düşünmeye başlar. Yurt dışında master yapmanın, özel bir okulda psikolojik     danışman         olarak çalışmanın ya da dershanede danışmanlık yapmanın ayrıca okul bittince          hemen nişanlısıyla      evlenmesinin avantajlarını ve dezavantajları üzerinde düşünür.

  1. Oturum:

                   Sentez: danışan ufak adımlar atmaya başlar. Bu seçenekler üzerinde düşündükten sonra başka         alternatifler var mı buna bakılır.

  1. Oturum:

                   Değerlendirme: Bu aşamada artık tüm seçeneklerin olumlu olumsuz yönleri saptanmış   olur ve         seçenekler elenerek sınırlandırmaya başlanır.

  1. Oturum:

                   İşletim basamağı: Danışan adım atmaya başlar. Ortaya çıkardığı kararı uygulamaya başlar.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :