- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kriz

Kriz sitemize 08 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

KRİZ

Kriz göreceli bir kavramdır. Büyük bir yaşam olayı bazılarınca kolayca baş edilirken bir başkası için kullandığı savunma stratejileri yetersiz kalabilir.

Akılda tutulması gerekenler: Travmanın ne olduğu açık olsa da bu olayın hasta için anlamı nedir? Kişi genel olarak ve daha önce ağır stresle nasıl baş etmiştir? Hastanın kaynakları ve zayıflıkları nelerdir? Yardım nasıl sunulursa hasta tarafından kabul edilebilir?

Hastanın dili kullanılmalıdır. Hasta durumunun anlaşıldığını ve yaşadığı zorluğa saygı gösterildiğini hissetmelidir. (20 gündür başı zorla örtülen ve eve kapatılan genç kadın)

Hastanın ve ailesinin bakış açısını anladığını göstermelidir. Aile dışarıdan gelen yardımı almak istemeyebilir. Klinisyen ifadelerinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığına dikkat etmelidir.

İyi bir öykü alırken hastaya hikayesini anlatma izni verilmelidir. Sıkça yapılan bir hata cevabı evet ya da hayır olan sorulara çabucak geçilmesidir. Elbette örneğin depresyonun ve intihar düşüncelerinin araştırılması için bazı soruların sorulması gerekir. Ancak acele edilmemelidir.

Bazen sorunlar uzun bir zamandır devam etmiştir. Bu durumlarda neden şimdi gelindiği sorulmalıdır.

Her durumda çok detaylı bir öykü almak doğru olmayabilir. Örneğin yas tutmakta olan birisiyle konuşurken hasta durumunun patolojik olduğu hissine kapılabilir. Görüşme sırasında psikiyatrik hastalık varlığından şüphelenilirse detaya girilebilir, ya da görüşmenin sonunda ustalıklı bir şekilde daha önce psikiyatrik bir rahatsızlık geçirmiş olup olmadığı sorulabilir.

Hastayı incitebilecek bir soru sorulacaksa eğer önceden hasta hazırlanmalı ve uyarılmalıdır. Örneğin “şimdi soracağım konu sizi rahatsız edebilir, kişisel bir mesele ama sizi daha iyi anlayabilmek bunu sormam gerekir” gibi bir cümleyle giriş yapılabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :