- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Konsantre Olmasını Öğrenmek

Konsantre Olmasını Öğrenmek sitemize 18 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

            “Ders  çalışırken canım sıkılıyor” ,   “ Dikkatimi bir konu üzerinde yoğunlaştıramıyorum, bir süre sonra başka şeyler düşündüğümü fark ediyorum” , “ Çalıştığım, iyi öğrendiğimi düşündüğüm konuları bir süre sonra hatırlamıyorum ya da konuyla ilgili bir soru ile karşılaştığımda çözemiyorum ”  türünden yakınmaları birçok öğrenciden duyarız.Bu tür yakınmalar öğrencinin konsantrasyon ( dikkat yoğunlaştırma ) ile ilgili birtakım yanlışları olduğunun göstergesidir.

Bütün öğrendiğiniz bir konuyu bir yıl sonra hangi ölçüde hatırlayacağınız, büyük ölçüde  o konuya çalışırken bugün ne kadar konsantre olduğunuz ile yakından ilgilidir.

Bu anlamda aklımızı bir fotoğraf makinesine benzetebilirsiniz.Eğer fotoğraf makinenizi görüntüye net olacak biçimde ayarlar ve sıkı tutarsanız iyi, belirli ve ayrıntılı bir resim alabilirsiniz.Ancak bu koşullar yerine gelmemişse resim bulanık çıkacak ve ne filmin banyosunda, ne de baskısında yapılacak hiçbir ustalık, resimdeki bozuklukları gideremeyecektir.

İşte bunun gibi zihninizi ne kadar zorlasanız, ne kadar yorsanız, çalışırken hafızanızda iyi yerleştirilmemiş olduğunuz bilgileri toplayıp çıkarma olanağı bulamazsınız.Böyle durumlarda hafızamızı suçlarız, oysa bu sonucun gerçek nedeni; öğrenmeye çalışırken yeterli ölçüde konsantre olmamamızdır.

O halde ne yapmalıyız?Bir konu üzerinde dikkatimizi yoğunlaştırmak için nelere dikkat etmeliyiz?

KONSANTRE OLMAK, ÖĞRENİLEN BİR BECERİDİR.ANCAK BUNUN İÇİN DİKKAT EDİLECEK BAZI NOKTALAR VARDIR:

 

 • KONSANTRASYON İÇİN ÖNCE KESİN BİR AMAÇ BELİRLENMELİDİR.

Kişinin çalışacağı konular üzerinde konsantrasyonun yüksek olması, kendini motive edebilmesiyle doğrudan ilgilidir.Kendini iyi derecede motive edebilmek ise severek, benimseyerek belirlediği bir amaçla mümkün olur.Bunun için amaç belirlemeden bir çalışma yapmak yerine sonunda ulaşmayı hedeflediğiniz amaç doğdrultusunda bir çalışma yapmak motivasyonunuzu, dolayısıyla da konsontrasyonunuzu olumlu etkileyecektir.

 • KONSANTRASYON İÇİN TAM BİR KARARLILIK GEREKİR.

Konsantrasyon öncelikle tam bir irade ister.Hiç kuşkusuz konsantrasyon sorununun temeli işin başlangıcındandır.Bu gerçek, size istek ve cesaret vermelidir.Çünkü başlangıçta yenilgiyi kesinlikle düşünmemek, konsantrasyonu öğrenmek için yeterli olduğunuz anlamını taşır.Daha işin başında, işe tüm ilgi ve özeninizle sarılırsanız, çok geçmeden konsantrasyonu bir aışkanlık haline getirebilirsiniz.

 • KONSANTRASYONU CANLI TUTABİLMEK İÇİN ÇALIŞMAYA ÇEŞİTLİLİK GETİRMEK ŞARTTIR.

Zihnimiz için belli bir süreyi aşınca, bir konu üzerindeki konsantrasyonu sürdürmek genellikle zordur.Çünkü zihnimiz monoton bir çalışma düzeninde farklı şeylerle meşgul olmaya başlayacaktır.Onun için çalışmanıza çeşitlilik getirmekte fayda vardır.Bu aşamada “Çalışmaya çeşitliliği nasıl getirebiliriz?”

sorusu aklımıza gelecektir.Bunun için önce öğrenilmekte olan konuya değişik yönlerden yaklaşıp, yorum getirmeyi öğrenmelisiniz.Örneğin; bir ders için belirlediğiniz çalışma süresini; tekrar etme, not alma, test çözme,dinlenme, çalışma vb. gibi bölümlere ayırın .Kendiniz sorular üretin, önceki konularda yorum yaparak dikkatinizi dağıtmayacak bir çeşitlilik yaratın.Bunu yaparsanız rehavetten ve sıkıcılıklıktan kolayca uzak kalacağınızı unutmayın.

 • PLANLI ÇALIŞMA, KONSANTRASYONA KATKIDA BULUNUR.

Çalışmayı olanakların elverdiği ölçüde günün aynı saatlerinde ve aynı yerde sürdürmekte fayda vardır.Bunun için ortamsal koşullarınızı, dikkatinizi dağıtabilecek uyarıcılardan ( müzik, tv, telefon, gürültü vb. gibi ) ayıklamak gerekir.Uygun dinlenme aralıkları ile sıraya koyduğunuz ders ve konuları çalışmak konsantrasyonu olumlu yönde etkileyecektir.

 • KONSANTRASYON “ AKLIN DAĞILMASINI ÖNLEME SANATI” DIR.

Çalışma için ayırdığınız süre içinde çalışmanıza katkıda bulunmayacak düşünce ve uğraşlara vakit harcamayınız.Kendi kendinize, çalışmalarınızın sonucu olarak elde etmeyi amaçladığınız hedefi; sürekli hatırlatarak duygularınızın etkisinden kurtulup, gerçekten önemli olanı seçmelisiniz.Örneğin; ideali mühendislik olan bir öğrenci ders çalışmaya oturduğunda, bu idealini gerçekleştirme konusunda ona yarar sağlamayacak düşünce ve davranışlar içine girdiğini fark ettiği anda, bunları daha sonraya erteleyip, idealine uygun çalışmalara öncelik vermeyi bilmelidir.

 • KENDİ KENDİNİZE RANDEVU VERİN.

Başka birisi ile randevunuz olduğunda, randevuyu engelleyecek herhangi bir işin araya girmesini doğal olarak önlersiniz.Bunun gibi, belli bir çalışmayı belli bir günde, belli saatlerde sürdürmek üzere kendi kendinize randevu veriniz.Bu saatleri sadece bu amaçlar için açık bırakınız ve sizi engelleyecek başka bir yükümlülükten kaçınınız.

 • KONSANTRASYONUN KOLAY VE MÜMKÜN OLMASI İÇİN BEDENİN VE ZİHNİN YETERİNCE DİNLENMESİ GEREKLİDİR.

İdeal bir konsantrasyon için yorgun olmamak gerektiği gibi çok fazla dinlenmiş olmamaya da dikkat edilmelidir.Çünkü yorgunluk nasıl dikkati olumsuz etkileyen bir faktörse, çok fazla dinlenmiş olmak da uyku ve rehaveti getireceğinden, yine dikkati olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.

 • ÇALIŞMALARINIZDA BİTKİNLİĞİ ÖNLEYİN.

Bitkinlik, uzun süren sıkı bir çalışmanın sonucu olarak yavaş yavaş vücuda yerleşir.Uykusuzluk, aşırı duyarlılık, sinirlilik bütün çabalarınıza karşın yine de çalışmalarınızda herşeyin ters gittiği gibi düşünceler bitkinliğin belirtileri olabilir.Bitkinlik ve kendine güvensizlik sizi böylesine sardımı dinlenmeye ihtiyaç doğmuş demektir.Böyle bir ruh halinde yapılan çalışma zarar getireceğinden çalışmalara ara verip bir süre dinlenmek yerinde olacaktır.

 • DERİN BİR KONSANTRASYON SAĞLAMAK İÇİN KAFANIZI DOLDURAN BÜTÜN DUYGUSAL SORULARIN ETKİSİNDEN KURTULMAK GEREKİR.

Duygusal sorunları zihinden kovmak gerçekten zordur ve irade ister.Yapılacak en akıllıca iş, bu duygularla yüzleşip onları tanımak, onların orada olduklarını bilme ve öncelikle onlardan kurtulmak için önlemler geliştirmektir.Uzun süren duygusal sorunlar, çalışmalarınızı iyice yıkabilir.Buna izin vermemek için gerekirse etrafınızda size yakın olan kimselerle ( ana, baba, rehberlik servisi, ailede veya diğer çevrede fikirlerine güvenebileceğiniz başka biri gibi ) konuşarak rahatlayabilir, gerekirse bu sorunlardan korunmak için öneri alabilirsiniz.

 • KENDİNİZE GÜVENİN.

Konsantrasyonda başarılı olmanız, düşüncelerinizi yönlendirmedeki başarınıza bağlıdır.Düşüncelerinizi, sınavlarda başarıyı nasıl elde edeceğinize, bunun üstesinden nasıl geleceğinize yöneltmeniz gerekir.Bu konuda “ eğer” lere yer vermeyiniz.Kendinizden kuşkulanmanız sorunlarınızı arttırır.Oysa ki kendinize güveniniz, sorunlarınızı azaltır.

 • KALEM VE KAĞIDIN GEREKTİĞİ GİBİ KULLANILMASI( NOT ALMAK ), KONSANTRASYONU ÖĞRENMENİN EN ETKİN YÖNTEMLERİNDEN BİRİDİR.

Konsantrasyon sadece çalışırken söz konusu değildir, dersi dinlerken de konsantrasyona ihtiyacınız vardır.Dersi dinlerken dikkat edeceğiniz noktalar, çalışırken dikkat edeceklerinizden çok farklı değildir.Bir konunun anlatımını dinlerken dikkatiniz o konuda olmalı, başka şeyler düşünmemelidir.Öğretmenin özellikle vurguladığı bölümlerin farkında olmalı ve bir bütünü not etmeye çalışmaktansa konunun özüne yönelik notlar almaya özen göstermelidir.Zaten ders anlatırken dikkatle dinleyen öğrencinin, çalışırken derse dikkatini vermesi zor olmayacaktır.

Dersi dinlerken de, çalışırken de beş duyu organını kullanacak şekilde araç-gereçten yararlanmak ( deney yapmak, harita kullanmak vb.gibi ) önemli yerleri not etmek, konunun önemli kısımlarının zihnimizde yer etmesine yardımcı olacaktır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :