- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kariyer Yönetimi Nedir ll

Kariyer Yönetimi Nedir ll sitemize 05 Nisan 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kariyer Yönetimi Nedir?

Dünya ekonomisi yirmibirinci yüzyılın eşiğinde olduğumuz şu günlerde oldukça büyük değişiklikler yaşamaktadır. Eski teknolojiye sahip klasik iş alanları çağın gerisinde kalmanın sıkıntısı ile ekonomik zorluklar yaşamakta, küçülme ve çalışanlarının işine son verme eğilimi göstermektedirler. Diğer yönde ise bilim ve teknolojinin oldukça hızlı ilerlemesi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına yol açmış ve bu alanlara yatırım yapan firmalar eğitilmiş personel sıkıntısı çekmeye başlamışlardır. Küresel olarak değişen ekonomik koşullar ve politikalar tüm dünya çalışanlarını aynı oranda etkilemekte ve bu belirsiz koşullarda hiç bir firmanın çalışanlarına iş garantisi sağlayamayacağının gözönüne alınmasını gerektirmiştir. Dünyanın ticari entegrasyonu ile birlikte yıkılması imkansız gibi görünen çok uluslu firmalar yok olmakta, ortak pazar gibi oluşumlar rekabeti dayanılamayacak boyutlara ulaştırmaktadırlar. Uluslararası finans piyasa ve borsalarında firmalar bir günde el değiştirmekte, yeni yönetim için satın aldıkları firmanın eski kültürünün ve çalışanları için planladığı kariyer basamaklarının hiç bir önemi kalmamaktadır.

Bu değişiklikler çalışanların kariyerlerini , iş hayatını ve mevcut işler arasındaki ilişkileri tekrar gözden geçirmesini gerektirmektedir. Emeğini profesyonel olarak değerlendirenlerin bu bilgiler ışığında kariyer planlarını / stratejilerini iyi belirlemeleri ve aynı zamanda ani kariyer değişikliklerine hazırlıklı olması gerekmektedir.

Şirket içi motivasyonun ve devamlılığın sağlanması için firmalar çalışanları için kariyer planlaması yapmak ve kariyer yönetimi planları( Kariyer yönlendirme, iş ilerlemesi, stres idaresi, emeklilik vb.) oluşturmak zorundadırlar.

Fakat kariyer planlaması sadece organizasyonların sorumluğu olma özelliği taşımamakta fertlerin de bu sorumluluğu paylaşmaları gerekmektedir. Çalışma hayatına yeni başlayanlar veya uzun süredir çalışanlar için kariyer başarılarını, iş güvenliklerini, kendine güvenlerini sağlamak için bazı zorunlu yöntemleri kullanmaları gerekmektedir.

Bu yöntemler:amaca yönelik özgeçmiş hazırlanması ve devamlı olarak güncelleştirilmesi, mülakat teknikleri, ücret pazarlığı konusunda bilgi, iş tekliflerinin objektif değerlendirilebilmesi ve işe giriş sonrasında yüksek performans sağlayabilme özelliklerine sahip olabilme olarak özetlenebilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İlgili Terimler :