- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İnternet Tabanlı Eğitim

İnternet Tabanlı Eğitim sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İNTERNET TABANLI EĞİTİM ( İTE )

NASIL YAPILABİLİR ?

Bilgisayara yeni başlayan insanların sanıldığını aksine, bilgisayarın yapısı veya işletim sisteminin özellikleri hakkında bir şeyler bilmesi gerekmemektedir. İlk defa makine karşısına oturmuş birine bu konuları anlatmaya çalışmak, o kişiyi bir anda teknik konuların içine atmak olacağı için doğru değildir. Bunu yapmak konuşmaya yeni başlayan bir çocuğa anadilinin gramerini öğretmeye kalkmak gibi olacağı için bu teknikle öğrenmemeyi sağlamış oluruz. Halbuki yapılması gereken öncelikle o kişinin ihtiyaç duyacağı bilgileri, ihtiyaç duyacağı şekilde sunmak, onun o bilgileri kullanmasını sağlamak, daha sonra gerekiyorsa teknik ayrıntılara girmek gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, hepimiz araba kullanıyoruz ama çok azımız arabayla ilgili teknik donanım hakkında bilgi sahibiyiz.

Bilgisayarı ilk defa kullanmaya başlayan kişinin kelime işlemciyle başlaması gerektiği için ilk yapılması gereken, en yaygın kelime işlemcilerden birinin ( tercihen word’un ) etkin kullanılması sağlanmalıdır.

Kelime işlemciden sonra, yapılması gereken , eğitim verilen grubun ilgi ve ihtiyaç alanları dikkate alınarak hesap tablosu programı ( excel, lotus, qp …) veya veri tabanı programı ( access… ) eğitimine geçilmelidir. Kanaatimce excelin önceliği alması gerekir. Çünkü hem kelime işlemci gibi bir programın ardından işlem ve tablo mantığına geçmek teknik açıdan daha doğrudur.

Kelime işlemcinin eğitimi tamamlandıktan sonra, yapılabilecek diğer bir çalışma da internet kullanımı üzerine eğitim olmalıdır. Bu çalışma için tek ön koşul klavye alışkanlığının kazanılmış olmasıdır. Dil önemli bir sorun olarak görülmesine karşılık, aslında interneti kullanabilmek için dil mutlaka bir avantaj ama gereklilik değildir. İnternette eğitimde de yine kullanılacak taktik önemlidir. İnternette gezinti (surf) , elektronik posta ( e-mail) kullanımı, beğenilen bir resim veya yazının kopyalanması ve saklanması yolları diye bir yol izlenmelidir. Dikkat edilirse sohbet ( chat ) yukarıda sayılmamıştır.

Bütün bunlar yapılırken arada da ihtiyaç duyulan ( duyulması planlanan ) yerlerde işletim sisteminin ayrıntıları ile ilgili bir takım bilgiler verilmelidir. Ama kesinlikle dikkat edilmesi gereken yol, bilgisayarı bilgisayar başında öğretmektir.

Bilgisayarı tahtada anlatmaya çalışmak = yeni konuşmaya başlayan bir çocuğa özne, yüklem gibi dilbilgisi kurallarını anlatmak.

Bilgisayar sınavını yazılı veya test olarak yapmak = karşılığı bulunamadı.

 

NELER YAPILABİLİR ?

Lise mezunu kişilerin 17-18 yaşında oldukları ve lise eğitimin kişilere mesleki bilgiler veren değil hayata hazırlayan ve onun günlük hayatta karşılaşacağı problemlere ve işlere basit ve geçici çözümler bulmasını sağlayan tarzda olması gerektiğinden bilgisayar konusunda da yaklaşımda bu nokta dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla teknolojinin ilerleme hızı dikkate alındığında lise mezunu birinin en azından :

  1. Word’te metin yazması,
  2. Word’te yazılmış metinler üzerinde değişikler yapacak düzeyde fontlar ve stilleri kullanabilmesi,
  3. Excel’de hesap tablosu hazırlayabilmesi, hazırladığı tablodaki verileri basit formüllerle kullanabilmesi,
  4. Excel’de hazırlanmış tabloları grafiklendirebilmesi ,
  5. İnternette gezinti yapabilmesi,
  6. Elektronik postayı kullanabilmesi,
  7. Abone gruplarına abone olarak periyodik yayınları takip edebilmesi,
  8. İnternet üzerinde beğendiği veya ilgilendiği bilgileri alıp arşivleyecek kadar dahi olsa işletim sistemi ve html bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Dikkat edilirse, yukarıda saydıklarım hiçbir teknik ağırlığı olmayan ve pratik kullanıma yönelik kazanımlardır. Bunun daha fazlasını hedeflemek de gelecek açısından ütopya değildir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :