- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İletişimin Gereği

İletişimin Gereği sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İletişimin Gereği

     İçeriği ne olursa olsun, bir sorunu çözmek ve uyarıcı ihtiyacı gidermek için insanların düşünce alışverişi, bir temesa, bir başka değişle, iletişim kurmaları gerekir. İletişim aslında hem kişisel hemde toplumsal bir süreçtir. Toplumsal sonuçların altında bireysel davranışlar yatar; sosyal gerçek, bireyin kişisel yaşamından kişisel yaşamından geçerek şekillenir.

     Bir insanın ilişkilerinin niteliği, o insanın yaşamının kalitesini belirler. İlişki sorunları gerçektte iletişim yani düşünce alış verişi sorunlarıdır. Ve yaşamın değişik yönlerinde kendini gösterir. İletişim sorunlarını çözmeden doyumlu bir yaşam sürdürmek olanaksızdır. İnsanların çoğu doyumlu bir yaşam gerçekleştirme çabası içindedir: Uzun yıllar okula gitme, meslekte yükselmeye çalışma , aileyi en rahat düzeyde yaşatmak ve çocuklarını en iyi biçimde yetiştirmek için uğraşma, anlamlı ve doyumlu bir yaşamı gerçekleştirmek içindir. Doyumlu yaşamı gerçekleştirme yönünde  en önemli araç ise, iletişimdir.

     İletişim sorunlarının çözümü, iyi niyetle ve bu sorunların altında yatan psikososyal süreçlerin bilinmesine bağlıdır. İletişim konusunda bilinçlenme, kişiye önemli etkileşim olanakları sağlar.Bu olanaklardan yararlanarak , doyumlu bir yaşamı gerçekleştirmek, kişinin kendini değerli görmesiyle başlar.

     İletişim konusunda teknik bilgiler ve beceriler gerekli, fakat kendi başına yeterli değildir. İletişim bilgi ve becerileri arkasında gönül zenginliği, sevgi, anlayış ve hoşgörü olmalıdır. Bu temel olmadan her türlü iletişim becerisi yalın ve anlamsız bir egzersizden öteye gidemez.

     İletişimin beş temel varsayımı vardır.

  1. İletişim kurmamak olanaksızdır
  2. İletişimin ilşki ve içerik düzeyleri vardır
  3. Mesaj alış verişindedeki dizisel yapının kendi başına anlamı vardır.
  4. Mesajlar sözlü ve sözsüz(beden dili) olarak iki tiptir
  5. İletişim kuran kişiler ya eşit ya da eşit olmayan ilişkiler içindedir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :