- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Hafıza Geliştirme Metodları

Hafıza Geliştirme Metodları sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

HAFIZA GELİŞTİRME YOLLARI

Günümüzde endüstri toplumlarının nitelikleri geçmiş dönmelerden farklı olarak strese sebep olmaktadır. Bireysel bütünlüğü bozan, zorlayan stres, çevresel nedenler, sosyal stres yaratan nedenler ve ruhsal stres vericiler olarak değerlendirilir.
Stres organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesinde ve zorlanmasında oluşan bir durumdur. Bir tehditle karşılaşan birey, bu tehditle başa çıkamayacağına veya geçinemeyeceğine inanmışsa strese girer. Stres fiziksel olarak bireyde çarpıntı, kas gerilimi, kan basıncının artması olarak belirir. Uzun dönemde baş ağrısı, migren, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları oluşturabilir.
Stres duygusal olarak bireyde endişe, karamsarlık, kızgınlık, öfke yaratır. Uzun dönemde kronik anksiyete ( sıkıntı ) ve depresyon, psikotik depresyon, fobiler, kişilik değişiklikleri, kişiliğin çözülmesi gibi ruhsal hastalıklar oluşturabilir.
Stres zihinsel olarak dikkati toplayamama, unutkanlık, uzun dönemde uyku bozuklukları, obsesif ( takıntılı ) düşünceler oluşturabilir. Fizyolojik, duygusal ve zihinsel etkilerin sonunda bireyde üretkenliğin azalması, yaşamdan keyif alamama, yakın ilişkilerden uzaklaşma, geriye çekilme, boşluk ve anlamsızlık duyguları oluşabilir. Genellikle hafızamızın bizi yarı yolda bırakması, bazı istisnalar dışında yaşadığımız günlük streslerle ilgilidir.

Stres altında çalışan herkes unutkanlık yaşayabilir. Fakat çoğumuz böyle durumları belirgin olarak yaşadığında, hemen “acaba hafızamda bir sorun mu var?” endişesine kapılıyoruz. Oysa gerçek olan, bazı ender rahatsızlıklar dışında, unutkanlığın yaşanılan günlük stresten kaynaklandığı.yoğun bir tempoyla geçen günlerimizde hangi birimiz kafamızı toplayıp, hatırlamamız gereken şeyleri beynimizin bir köşesine not edebiliyoruz? Hiç kimse mükemmel bir hafızaya sahip değil. Fakat unutkanlığımızı bazı küçük alıştırmalarla giderebiliriz. Beyin fonksiyonlarını araştıran bilim adamları, beynin çok ileri yaşlara kadar öğrenmeye açık olduğu belirtiyor. Beyin yeni koşullara çok kolay uyum gösteren bir organ. Uzmanlar, beynin tahmin edildiğinden çok daha esnek bir kapasiteye sahip olduğunu vurguluyor. Bu noktadan hareket edersek, uzmanların da dediği gibi, beyin kapasitesi düzenli alıştırmalarla kolaylıkla arttırabiliyor.

Bir öğrenci 2 dakikada çözülmesi gereken soruyu 4-5 dakikada çözüyorsa, 1-2 okuyuşta anlayacağı soruyu 4-5 okuyuşta anlıyorsa bunun nedeni araştırılmalıdır. Bir yetişkin anahtarını, cep telefonunu, gözlüğünü sık sık unutmaya başlamışsa profesyonel yardım almayı düşünmelidir. Bir de tavsiye ettiğimiz alıştırmaları deneyin.

UNUTMANIN NEDENLERİ

  • Bir olay veya bilginin içine gerektiği kadar girmemekten ötürü zayıf bir izlenim alınması,
  • Tekrarlamamaktan ötürü izlenimin kaybolması,
  • O izlenime, başka izlenimlerin karışması,
  • Hatırlamaktan hoşlanmadığınız anıların bastırılması.

O halde hatırlamak için işe yukarda sıralananların tersini yaparak başlamak gerekir. Bunun için şunları yapmak yerinde olur;

1- Dikkati olay veya bilgi üzerinde yoğun bir şekilde odaklaştırarak kuvvetli bir izlenim edinmek; zihnin dağıtan hayal kurmak ve endişeler gibi iç sebepler neden olur. Bu sebeplerden kurtulduğunuzda dikkatinizi daha kolay toplayabilirsiniz.

2- Düzenli tekrarlar yaparak bilgiyi (izlenimi) pekiştirmek; notların tekrar edilmesi, hızla gözden geçirilmesi, seyrek aralıklarla düzenli tekrarlar yapılması yüksek hatırlama düzeyini korumaya yardımcıdır.

3- Başka izlenimlerin bilgiyi karıştırmasından kaçınmak; dikkati dağıtan ses, görüntü, hareket etraftaki nesneler gibi dış sebepleri ortadan kaldırmak gerekir.

4- Hoş gelmeyen anının bastırılmasından ve dilenen yönde şekillendirmesinden kaçınmak; yakın veya uzak geçmişinizde yaşadığınız olaylar sık sık gözünüzün önüne geliyorsa bu konuda bir uzmana danışın.

MÜKEMMEL BİR DİKKAT DÜZEYİNE ULAŞMAK ŞU DÖRT BASAMAKTAN GEÇMEKLE MÜMKÜNDÜR;

  • Belirli bir ölçüde gevşemek (bütünüyle değil)
  • Dikkat edilmek istenen konuya derin ve sürekli bir ilginin geliştirilmesi
  • Dikkatin yapılmakta olunan işe yönelmesini engelleyen duygusal problemlerin yatıştırılması
  • Dikkatin dağıldığı ve zihnin gezindiğinin hissedildiği anda dikkati konu üzerinde yoğunlaştırma alışkanlığının biçimlendirilmesi.

 

 

UNUTKANLIĞINIZI ALIŞTIRMALARLA YENİN

İnsanların pek çoğu hafızalarına yardım olarak bu bölümün sonunda sıralanan dış yardım sistemlerini kullanmalarına rağmen, pek azı iç yardım öğelerini kullanmaktadır. Bir şeyi yazmanın çok az düşünce gerektirmesine karşılık, o şeyi çağrışım yaptıracak bir öğeye bağlamak bizi kaleme kağıda bağımlı olmaktan kurtarır.

Yeni öğrenilmiş bilgi üzerinde en az bozucu etkiyi yapan faaliyet uykudur.yatmadan önce yapılan son tekrarın unutmayı önlediği öteden beri bilinir.

1- Prova: Bir bilgiyi kısa süreli hafızanızda oturtmak konusunda bu yöntem, o bilgi size gerekli olduğu süre içinde (anlamadan bile olsa) defalarca tekrarlamaktır. Kısa sürede hatırlanması gereken uzun listeleri de en fazla 7 birim olacak şekilde bölmektir. Eğer liste uzunsa her birine giren ünite sayısını arttırarak bunu yapabilirsiniz.

Örneğin ; 1 5 7 9 6 8 3 … yedi birimlik listedir. 18,54,72,94,65,83,34… de yedi birimlik ancak 14 nitelik bir listedir.

2- Hafızlama: Kelimelerin baş harflerinden yapılan kelimelere “akrostiş” denir. Hatırlamak istediğiniz maddeleri kendinize özgü akrostişler haline getirebilirseniz çok daha kolay hatırlayabilirsiniz. Birbiriyle ilgili olmayan bilgileri birbirine bağlamanın en kolay yolu yapay bağlantılar kurmaktır. Böylece yapay çağrışımlar yoluyla tek tek bilgileri hatırlamak yerine, bilinen kavramlardan hareketle bunlara bağlı olan bilgileri hatırlamak çok daha kolaydır. Örneğin yukarıda verilen dikkatin temel ilkelerini oluşturan öğelerin altı çizilidir. Ve bu kelimelerin baş harfi ” GIDA” akrostişe güzel bir örnektir.

3- Yerleştirme: Zihninizde bir yol planlayın bu yol bir kır evinde, bir üniversite de yada evinizde olabilir. İstediğiniz yolu seçmekte serbestsiniz. Önemli olan hep aynı yolu kullanmak yeni bir yol düşünüp omu hatırlamaya çalışmamaktır. Otobüs durağından oturma odanıza kadar yolu adım adım düşünün.

Sonra hatırlamak istediğiniz her maddeyle yolunuz üzerindekiler arasında bir çağrışım bağı kurun. Örneğin; alışveriş listenizde hatırlamak istediğiniz şu maddeler olduğunu düşünelim; süt,yumurta, domates, muz, fındık-fıstık, çay, tuvalet kağıdı, tereyağı, sabun, ve deterjan.

Sokaklarda sütlerin yerlere dökülmüş olduğunu, evin kapısının önünde bir yumurtanın kırılmış olduğunu, domateslerin tepedeki lambadan sallandığını, muz kabuğunun asansör kapısının önünde olduğunu, asansörde fındık-fıstık kabuklarının yerlere saçıldığını, indiğiniz katta dev bir çaydanlık durduğunu, tuvalet kağıtları ile evin dış kapısının şenlik evi gibi süslendiğini, tereyağın ayakkabı dolabı üzerinde unutulup eridiğini, koridorda yerde, basmamak için dikkat ettiğiniz bir sabun durduğunu, oturma odasının kapısının büyük bir deterjan kutusundan yapıldığını düşünün.en sonunda kendi kendinize “yola ne koymuştum?”, “evin kapısının önünde ne vardı?” diye sorun. Hayalleriniz ne kadar canlı olursa, o kadar iyi hatırlarsınız. Ne kadar saçma ve abartılmış bir bağlantı yaparsanız, hayal o kadar canlı olur ve o ölçüde kolay hatırlarsınız. Bu yöntemi aynı zamanda insanların isimlerini, yapılacak işleri, tarih dersindeki anlaşma maddeleri veya tarihleri hatırlamak için de kullanabilirsiniz.

4- Yüzleri ve isimleri hatırlamak: öğrendiğiniz ismi iyi algılayabilmek için ismi hemen kullanın. İsmi yüksek sesle söylemek, konuşma sırasında bir-iki kere ismi kullanın veya içinizden tekrar edin.

Gördüğünüz kişini çehresiyle duygusal bir çağrışım yapın. Bu kişiden kullanılmış bir araba alır mıydınız? Bu kişi tanıdığınız birine benziyor mu?

Kişinin dikkat çeken bir özelliğini onun adıyla birleştirmeye çalışın. Örneğin; Yusuf Topuz’ un başını topuza benzetin. Böyle bir çağrışım o kişinin ismini hiçbir zaman unutmamanızı garanti edecektir.

5- Devrim alıştırması: kulağa biraz çılgın gibi gelse de,bu aslında çok etkili bir yöntem . bunun için günlük rutin alışkanlıklarınızda biraz değişiklikler yapmalısınız. Örneğin; sağ elinizi kullanıyorsanız, biraz de sol elinizi çalıştırmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın veya kahve fincanınızı alışık olmadığınız elinizle tutun yada çayınızı kaşıkla alışık olduğunuz yönün tersine karıştırın.kalemi ters tutun, diğer elinizle dişinizi fırçalayın. Biraz da yaratıcılığınızı kullanın ve daha neleri tersten yapabileceğinizi bulun. Tabii bulduklarınızı da hemen deneyin. Sonuç olarak rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

6- Görsel-işitsel-dokunsal hafızanızı geliştirme alıştırması: işe yada alışverişe giderken tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin; bakın, dinleyin,koklayın,dokunun! Çiçek açan ağacın kokusunu keşfetmeye çalışın. Fırında satılan taze ekmeklerin kokularını algılamaya çalışın. Yürüdüğünüz zeminin özelliklerini hissedin. Bunun sizde nasıl duygular yarattığını anlamaya çalışın. Caddede duyduğunuz sesleri ayrıştırın. Yanınızdan geçen insanların tek tek konuşmalarını dinleyin. Evinizde gözlerinizi kapatarak bir yerlere ulaşmaya çalışın.resimleri, kişileri hayal edin yüzlerini, saçlarını vb. Kısacası duyularınızı alışık olmadığınız tarzda kullanın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini arttırırsınız. Eğer bu yaptıklarınızdan zevk alır ve insan veya olayları detaylı algılamayı sürdürürseniz, hafızanız her zaman canlı kalmaya devam eder. Duyu organlarımızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, unutmak istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

HAFIZAYA YARDIMCI DIŞ HATIRLATICILAR

1- Bir kağıda not yazın ve göreceğiniz bir yere yapıştırın. Kapı, ayna gibi..

2- Kendisiyle ilgili iş görmek istediğiniz eşyayı, gözden kaçırmayacağınız bir yere koyun.

3- Randevularınızı, yapılması zorunlu işleri, katılmak istediğiniz etkinlikleri her sabah gözden geçireceğiniz günlük program defterinize yazın. Randevu saatini kaçırmamak için çalar saat veya alarmlı bir saat kullanın.

4- Almak istediklerinizi, yapmak istediklerinizi, telefon edeceğiniz, kişilerin, yapmak zorunda olduğunuz işlerin listesini yapın.

5- Elinize not yazın, yüzüğünüzün yerini değiştirin.

6- Bol bol bulmaca çözün, zihin egzersizleri yapın.

7- Kitap, gazete okurken fosforlu kalem kullanın, önemli gördüğünüz yerleri ya bu kalemle çizin yada hatırlatıcı ve tekrar ederken kolaylık sağlayan işaretler ekleyin.

8- İzlediğiniz bir filmi, seyretmemiş bir arkadaşınıza tüm detaylarıyla anlatın.
9- Markette alışveriş yaparken kasada ödeyeceğiniz tutarı sepetinizi doldururken hesaplayın.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :