- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Güncel Yaşamda NLP

Güncel Yaşamda NLP sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

GÜNCEL YAŞAMDA NLP

 

BAŞARIDA ADANMIŞLIĞIN ROLU

 

“ İnanç  yapma gücünü harekete geçirir.”

Çünkü inanç, güçlü inanç, aklı yol ve yöntemler ile  nasıl yapılırı bulmak üzere harekete geçirir.

 

“ Cesaretimi kaybetmiyorum, çünkü  vazgecilen her yanlış girişim, ileri doğru atılmış  yeni bir adımdır.”
                                                                                                                   Thomas EDISON
Edison’ un Asistanı:  “ 700. denemede de başarısız olduk “dediğinde

Edison:  “ Hayır, başarısız olmadık , yapmamamız gereken  700 şey öğrendik.” diye cevap veriyor.

 

 “Tüm düşlerimiz gerçekleşebilir, eğer onları kovalayabilecek cesareti kendimizde bulursak.”                                                                                                         Walt Disney

Walt Disney  Bataklık üzerine müthiş bir eğlence merkezi kurma kararı alıyor. Para için bankaları dolaşıyor tam  300. Bankadan kredi alabiliyor.

Başaracağınıza inanmanız başkalarının size güven duymalarına neden olur.

 

Bernard Shaw, yalnız beş yıl boyunca okula gitmiş olmasına rağmen, öylesine ünlü bir yazar olmuştur ki, 1925’ de Nobel Edebiyat Ödülü’ ne layık görülmüştür. İlk olarak, bir mağazanın muhasebe kayıtlarını tutmakla işe başlamış, sonra dört yıl süreyle veznedarlık yapmış. Bu arada yazarlıkla geçinmeye karar vermiş ve tam beş adet romanı artarda yazmış. Bunları İngiltere ve Amerika’ da ki  yayın evlerine yollamış, hepsinden de red cevabı almış; ama yinede ümitsizliğe kapılmamıştır. Kendini tiyatro eleştirmenliğine vermiş , onda da başarılı olamamıştır.
Denemelerinden vazgeçmeyerek, çalışmaya ve bu arada kendini geliştirmeye devam etmiş. Bu çabaları 21yıl  süren Shaw, sonuçta bir dramaturg olarak tanınıp,ün kazanmıştır.

Tüm başarılı insanlar, başarının engellemenin öbür tarafında filiz verdiğini bilirler.
                                                                                                           Anthony ROBBINS

“Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır… Sadece pes etmişlerdir.”
Poul J. MEYER

Morgan Freeman :

  • “21 yaşından beri bir duvara tosluyordum. Kendimi bildim bileli oyuncu olmak istedim. Araştırdım umut ettim, çaresizlik içinde yalvardım.” diyen Freeman, ın ilk ciddi beyaz perde deneyimi, 50 yaşındayken oynadığı “Street Smart” taki muhabbet tellalı rolüydü. (1998 itibariyle) Bu gün 61 yaşında olan aktör Hollwood’ un en çok arananı olmayı başarmıştır. FİLİMLERİ: “Driving Miss Daisy, Seven/ Yedi , Amistad, Kiss The Girls, Deep Impact/ Derin Darbe, Hard Rain, Unforgiven, Robin Hood, Glory/Zafer,  The Shawshank Redemption/Esaretin Bedeli.

 

KARARLILIK GENELLİKLE BAŞARI GETİRİR.

Esaretin bedeli filminde Tim Robins (Endy) kütüphaneye 6 yıl boyunca kitap almak için para istiyor  6. Yılın sonunda istediğini devlet dikkate alıyor. Ve ona 200 dolar para gönderiyorlar. ( her hafta bir mektup gönderiyor bu da 312 mektup eder.) Endy bundan sonra her hafta iki mektub birden göndermeye başlıyor. Ve onu 200 dolarlık çekle başlarından atamayacaklarını anlıyorlar 500 dolarlık bir çek daha gönderiyorlar.

*   Wright Kardeşler’in uçağı keşfetmelerindeki yüreklilik ve kararlıklıklarına ne demeli? Dört yıl boyunca, şiddetli rüzğarlara ve bir çok kazaya direnerek, dayanılmaz koşullarda projelerini tasarladılar, kurdular, denediler. Ya şöyle deselerdi: “Zor dostum, zor! Haydi eve gidip unutalım bunu.” Yaşamları pahasına, düşlerinin yolunu izleyerek uğraştıkları bisiklet işinden de olmuşlardı. Ya şöyle deselerdi: “İşimizden olmaya deymez.” O zaman dünyanın her yerini bu kadar ziyaret edebilir miydik?

*    Sylvester  Stallone  Artistlik bürosuna baş vurduğunda “Hey! Sen bizim tam aradığımız insansın. Hemen gel, sana bir filimde rol verelim.” mi dediler sanıyorsunuz? HAYIR. Sylvester başarıya ulaşıncaya kadar rol üstüne ret cevaplarına dayanma gücü gösterdi. O işe başladığında binden fazla ret cevabıyla karşılaştı. O Newyork’ ta bulabildiği tüm artistlik bürolarına baş vurdu ve hepsinden de HAYIR cevabı aldı. Fakat O; zorlamaya denemeye devam etti. Ve sonunda “Rocky” filmini yaptı. O bin kez hayır cevabı almasına rağmen, bin birinci kapıyı çalma cesaretini göstermiştir.
Siz ne kadar HAYIR cevabına dayana bilirsiniz?

Yapılan anketlerde “Başaramayacağıma inandığım derslere çalışmak istemediğimden”  maddesini  işaretleyen öğrenci ne yapabilir ki ?

Endişeleri düşünürsen başarısız olursun. Hep zaferi düşünmelisin.  “İnsanlara inanırsanız olanaksızı başarırlar.”
                                                                                  Nancy DORNAN

   Çocuklarımızı yenilgiye biz mi hazırlıyoruz?
         Tommy okulda bazı zorluklarla karşı karşıyadır. Sürekli sorular sorar, ama derslere yetişemez. Ne zaman bir şey denese başarısızlığa uğrar.Öğretmeni sonunda pes eder ve annesine onun öğrenemediğini ve asla bir yere varamayacağını söyler. Ama Tommy’ nin oğluna inanmaktadır. Evde oğluna ders vermeye başlar ve ne zaman başarısızlığa uğrasa ona umut ve tekrar denemesi için cesaret verir.
Peki Tommy ‘ ye ne oldu dersiniz. O bir mucit oldu. Bin kadar patentin sahibi haline geldi. Bunların arasında fonograf ve ilk akkorlu elektrik ampulü de vardır. Onun adı Thomas Edison’ du.
Eğer çocuklarımıza cesaret ve umut verirsek ne kadar ileriye gideceklerini kimse söyleyemez.

   Yıllar önce insanların acıya dayanıklılığını ölçmeyi amaçlayan bir deney yapılmış.
Psikologlar bir insanın içi buz dolu bir kovaya ayaklarını çıplak olarak sokmalarını istemişler ve ne kadar dayanabildiklerini ölçmüşler.
Sadece bir faktörün bazı insanların diğerlerinden iki kat daha fazla dayanabilmelerini sağladığını görmüşler. Bu faktörün ne olduğunu biliyor musunuz.? CESARET. Yanında kendine cesaret veren biri olan denekler, diğerlerine oranla acıya daha fazla katlanmışlar.


Bir insan kendisine cesaret verildiğini hissettiğinde , olanaksız şeylere bile katlanabilir ve inanılmaz güçlükleri yenebilir.

                                      BİR HİKAYE
 Bu,  bir kartal  yumurtası bulup onu kır tavuklarının yuvasına koyan
genç bir Amerikan kızılderilisinin  hikayesi.
Kartal yumurtadan çıkar civcivlere katılır. Tabii muhteşem renkleri, iri ve güçlü kanatlarıyla diğerlerinden farklıdır, ama diğer tavuklardan biri olduğuna inanarak büyür. Pislikleri eşeler, tohumları gagalar, gıdaklar, birkaç santim zıplayıp yeni bir şey gagalamak için kanatlarını döver . Çünkü tavuklar böyle yapıyordur.
Bir gün gökyüzüne bakar ve inanılmaz bir yetenekle yelken uçuşu yapan muhteşem bir kuş görür.”Ne güzel bir kuş ! Nedir bu? “ diye sorar.
“O bir kartal, “ cevabını verir tavuklardan biri, “bütün kuşların reisi. Ama aklına getirmeye bile kalkma, asla onun gibi uçamazsın.”
     Sonunda kartal bir kır tavuğu olduğunu düşünerek ölür.

“Yenildiğine inanırsan, buna uzun süre inanırsan sonunda yenilgi bir gerçek olur.”  

                                                                                                         Norman  Vincent  PEALE

  “İnandığı bir hedefe odaklandığında, hayatında birçok şeyi değiştireceğini bilen biri”. İşçi Sanders.
Otoyolun kenarında bir lokantası vardı. Otoyol başka bir yere taşınınca lokantası iflasla burun buruna geldi. Ama o endişeye kapılmadı. Çünkü o biliyordu ki, endişelenmesi veya paniğe kapılması ona hiçbir şey kazandırmayacaktı. Onun için asla olumsuz düşüncelere fırsat vermedi. İşe başladığında ne kadar sermayesi vardı biliyor musunuz? Sadece bir piliç tarifi.
Lokanta sahiplerine piliç tarifi satarak onlardan pirim almak size mantıklı geliyor mu? Ama bu iş Sanders’ in odaklandığı konuydu. O bunun hayatında bir fark yaratacağına inanıyordu.
Kendinizi bir test edin. Böyle bir işi yapmak istiyorsunuz; acaba bu tarifi satmak için kaç lokantaya gidersiniz?
Sanders’ in aldığı her hayır cevabı onu daha çok kamçılıyordu. “Bulacağım!” diyordu, “benimle iş yapacak lokantayı bulacağım!”.
Tüm A.B.D.2 yi dolaşmıştı neredeyse. Geceleri arabasında yatıyordu. Hiç de rahat sayılmazdı, ama o buna aldırmıyordu. O hedefine odaklanmıştı aradığı lokantayı bulacaktı. 1009’ cu lokanta sahibiyle konuşurken Sanders ‘ ın beklediği şey oldu. Adam bu projeye ilgi gösterdi. Lokanta sahibiyle saatlerce konuştular. Lokanta sahibi hayalci bir insana “Evet” dedi. Evet cevabıyla birlikte Kentucky Fried Chicken efsanesi yazılmaya başladı.

CENGİZ HAN

 

Doğada gördüğü olumlu bir örnekten ilham alan 14. Yüzyıl Moğol imparatoru Cengiz Han’ ın öyküsü oldukça ilginçtir.
Ordusu, güçlü bir düşman tarafından dağıtılmış. Düşman askerleri civarı gözden geçirirken, imparator terkedilmiş bir ağıda saklanıyormuş.
Orada yatar ve kendini umutsuz ve mahzun hissederken, bir karıncanın bir mısır tanesini dik bir duvarın diğer yanına taşımaya çalışmasını seyretmiş. Mısır tanesi, karıncadan daha büyükmüş. Karınca, taneyi duvarın üstüne tam altmış dokuz kez taşımaya çalışmış. Altmış dokuz kez geriye düşmüş. Yetmişinci denemesinde, mısır tanesini tepeden diğer tarafa itmiş.
Cengiz Han bağırarak ayağa sıçramış! O yılmaması gerektiğini anlamış. Kuvvetlerini toplamış ve düşmana savaş açmış. Sonunda imparatorluğu, Karadeniz’ den , yukarı Ganj nehrine kadar uzanmış.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :