- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Gençler Geleceklerine Lise -1 De Karar Veriyorlar

Gençler Geleceklerine Lise -1 De Karar Veriyorlar sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

GENÇLER GELECEKLERİNE LİSE-1’DE KARAR VERİYOR !!!!!!

Öğrencilerin alan tercihlerinde uzman desteği yanında aileler de yardımcı olmalı. Gençler, karar almadan önce yeterli bilgi sahibi olmalı.

Lise 1. sınıf, öğrencilerin hayatlarında ne olmaya karar verdikleri bir yıl. Çünkü lise 1’de yapılan alan tercihi artık ömür boyu değiştirilemiyor. Yani üniversitede sayısal bir bölüm mü yoksa sözel bir bölüm mü okuyacağınıza bu yılda karar vermek durumundasınız.

Lise 1. sınıfın sonunda seçilecek alan, öğrencilerin ÖSS’de yapacakları tercihlerde son derece etkilidir. ÖSS’de alan ve alan dışı tercihlerde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) çarpılacağı katsayı (alan tercihlerinde 0,8 alan dışı tercihlerinde 0,3) farklı olacağı için, yanlış tercih yüzünden 25 puan ile 50 puan arasında değişen bir kayba uğrayacaklardır. Bu kayıp virgülden sonra puanların bile çok önemli olduğu ÖSS’de binlerce kişinin gerisinde kalma anlamına gelebilir.

ÖSS’ye giren bir öğrenci sınavdan istemediği bir sonucu aldığında tercihlerini bir sonraki seneye erteleyelebilmektedir; ama mezun olduğu alanı ömrünün sonuna kadar değiştirememektedir. Öğrencinin lisede en uygun alana yönelmesi ile başarılı bir ortaöğretime, başarılı bir ortaöğretim ise öğrencileri en uygun üniversiteye; bu da daha güvenli ve başarılı bir geleceğe taşıyacaktır.

Lisenin ilk senesi, öğrencinin geleceğe ilişkin çok ciddi kararlar alması ve uygulamasını gerektiren bir dönemdir. Ergenlik çağında olan genç duygusal olarak hassas, karar verebilme becerileri olarak da zayıf bir durumdadır. Bu dönemde anne ve baba çocuğunu yalnız bırakmayıp ona yardımcı ve destek olmalıdır.

Çocuğunuza yardım edin ….

Anne ve babalar tecrübeleri ile kazandıkları bilgileri, gençlere mesleki bilgilendirmeler ve rehberlik yapmak için aktarmalıdır.

Ebeveyn, gencin kendi ilgi, yetenek ve beklentileri doğrultusunda tercih yapmasına müsaade etmeli. Anne- baba olarak onlara yapılacak en büyük destek ilgi ve yeteneklerini tespitte yardımcı olmaktır.

Ebeveyn gerçekleştiremedikleri hedeflerini çocuklarının gerçekleştirmesini isterler. Kendi arzu ve özlemlerine ters düşse de, aile çocuğunun seçimini onaylayıp ona destek olmalı.

Alanları ve bu alandaki meslekleri siz de çocuğunuzla birlikte araştırın.

Alanlara kaynaklık eden derslerdeki başarı çok önemlidir. Çünkü bu dersler, seçmeyi düşündüğü alanda daha geniş ve kapsamlı olarak okutulacaktır. Bu derslerde zorlanıyorsa başarısı düşecek, bu da diploma notunun düşük olmasına, dolayısıyla ortaöğretim başarı puanının düşük gelmesine sebep olacaktır.

İlgi ve yetenekleri konusunda öğretmenleri ve okulun rehberlik servisinden bilgi alın.

Ebeveyn, çocuğu ile konuşmalarında “şu alana çalışkanlar, şu alana tembeller gider”, “şu alan bu alandan daha iyi” şeklinde kıyas yapmamalı. En iyi alan-meslek, gencin başarabildiği ve mutlu olduğu alan-meslektir.

Aile, alan seçiminde çocuğuna yol göstermeli; ama sonuçta öğrencinin verdiği karara saygı göstermelidir.

                                           Şenol Yiğit

                                   Psikolojik Danışman

                                                                                                     Kaynak: turkpdr@googlegroups.com

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :