- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Fiziksel Çevreyi Düzenleme – Verimli Ders Çalışma

Fiziksel Çevreyi Düzenleme – Verimli Ders Çalışma sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

FİZİKSEL ÇEVREYİ DÜZENLEME

Öğrenme sürecinin gerçekleştiği ortamın öğrenmeyi etkilediği yıllardır kabul edilen bir olgudur. Çalışma ortamının düzenlenmesi ve fiziksel koşulların çalışma için uygun duruma getirilmesi öğrencinin dikkatini daha kolay toplayabilmesini sağlar. Ancak burada önemli olan öğrencilerin kendi öğrenme tercihlerine ve çalışma stratejilerine göre öğrenme ortamlarını düzenlemesidir. Bu şekilde öğrenciler kendi tercih ettikleri ortamda kendilerini daha güvende ve rahat hissederler ve öğrenmeleri kolaylaşır.

Aşağıdaki önerilerden yararlanarak öğrenciler de kendileri için gerekli olan fiziksel düzenlemeleri yapabilirler:

 1. Evin belli bir yerini çalışma yeri olarak hazırlamak, hep aynı yerde çalışmak, çalışmaya daha kolay adapte olunmasını sağlar. Çalışma yeri, çalışma davranışı için uyarıcı bir rol oynar.
 2. Gürültüden ve sesten çabuk etkilenen, dikkati çabuk dağılan öğrencilerin çalışma odası veya çalışma köşesi sessiz, gürültüden uzak bir yer olmalıdır. Sessiz ortamda çalışamayan öğrenciler içinse özellikle arka planda kısık sesle klasik müziğin çaldığı bir ortam uygun bir öğrenme ortamı olabilir.
 3. Üzerinde çalışmak için tüm araç ve gereçlerin (kitap, defter, kalem, kağıt, silgi vb) bulunduğu bir masada çalışılması, sık sık masadan araç-gereç almak için çalışmanın başından kalkılmasını engeller.
 4. Oda ısısı ne çok soğuk ne çok sıcak olmalıdır. Isının aşırı yükselmesi, fiziksel rahatsızlıklara, ilginin dağılmasına, zihnin gevşemesine yol açabilir. Düşük ısı ise çabaları ısınmaya yöneltmekte, zihnin odaklanmasını güçleştirebilmektedir.
 5. Oda sık sık havalandırılmalıdır. Oksijen azlığı, dikkatsizliğe ve uykuya yol açabilir.
 6. Çalışma odası ve çalışma masasının üzeri düzenli olmalıdır. Çalışma odasının düzenli olması, fiziksel ve düşünsel rahatlık açılarından gereklidir.
 7. Çalışma ortamında radyo, teyp, televizyon gibi dikkat dağıtıcı araçlarla, yine dikkat dağıtabilecek nitelikte resim, fotoğraf, afiş, poster, oyuncak gibi uyarıcılar olmamalıdır.

 1. Çalışma masası sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Örneğin, çalışma masası yemek yeme, oyun oynama amaçlı kullanılmamalıdır.
 2. Çalışma için kullanılacak olan sandalyenin çok yumuşak ve rahat edilebilecek türden olmamasına dikkat edilmelidir. Yumuşak bir sandalye, çalışma sırasında kolayca gevşeyerek dikkatin dağılmasına neden olabilir.
 3. Çalıştığınız ortamda görme ve okumanın rahatça yapılmasını sağlayacak bir aydınlık olmalıdır. Işığın az ya da çok olması gözü yorabilir, dikkatsizlik, sinirlilik yapabilir.
 4. Çalışmalar masa başında yapılmalıdır. Uzanarak ya da yatarak çalışmak yerine masa başına oturarak çalışmak, dikkatin daha uzun süreli derste kalmasını kolaylaştırır. Uzanarak, yatarak, masanın üzerine abanarak ya da sandalyede geriye yaslanarak çalışmak, çalışırken kısa sürede dikkatin dağılmasına, hemen gevşemeye ve uykuya neden olan davranışlardır.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :