- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Evliliğinizdeki Sorun Depresyon Olabilir

Evliliğinizdeki Sorun Depresyon Olabilir sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

EVLİLİĞİNİZDEKİ SORUN DEPRESYON OLABİLİR !

 

Birlikte karar verilerek güzel hayallerle başlayan evlilik sürecinin zaman içinde çatışmaların olduğu  bir ortama dönüşmesi eşleri evlilikleri üzerine düşünmeye zorlayabiliyor.

TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre son yıllarda boşanma oranları hızla artıyor. Bu oranın yüksekliği hepimiz için  endişe verici. Dağılan aileler.. mutsuz, hayal kırıklığı  yaşayan  ve  güvensiz bireyler .. ortada kalan veya  bir tercih yapmakla baş başa bırakılan çocuklar.

Tüm bu değişimleri uzman olarak   üzülerek izlesek de ailelere verdiğimiz destekle, yazdığımız bilgilendirici makalelerle  gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.

Danışmanlık için  başvuruda bulunan  eşlere  : “Ne kadar zaman önce  sorunların başladığını ,  Bu sorunları ortaya çıkaran bir olay olup olmadığını düşünmelerini  istediğimizde  ilginç cevaplarla karşılaşabiliyoruz.

Çatışmaların başlangıcı bazen ailenin  yaşadığı maddi sorunların olduğu bir döneme , bazen bir hamilelik sürecine , bebek veya bir yakının  kaybına , bazen de eşlerden birinin artan  iş temposuna bağlı olabiliyor. Bu süreçler evlilik için riskli dönemlerdir. Eşlerden birinin  bu dönemlerde yaşadığı olumsuz duygular diğer eşe yansıyabilir. Yaşanan duygusal değişimlere bağlı olarak eşlerden birinin veya her ikisinin bu duygular konusunda dikkatli hareket etmesi gerekir. Diğer eşin yaşadığı   duygusal zorlanmaların aşılmasında verilecek destek veya dönemsel bir anlayış evliliği kurtarabiliyor. Sıklıkla karşılaştığımız,  eşlerin bu süreçlerde birbirindeki bu  duygusal değişimleri fark edememeleri.

Diğer eşin zor bir dönemde olduğunu göremeden beklenti içine girmek o kişiyi fazlasıyla yorabilir ve zamanla o kişiyi de olumsuz duygulara sürükleyebilir.

Eşlerden birinin yaşadığı  yoğun olumsuz duygular bazen bize bir depresyonu  işaret edebiliyor. Eşler  bu durumun tabi ki farkında olamıyor.  Sorunu “bir depresyon süreci”  olarak değil eşinin kendisi ile eskisi gibi ilgilenmemesi , artık onu sevmemesi olarak yorumluyor. Depresyonda olan eş de;  eşinin kendisini anlamadığını, onu  artık yorduğunu , ondan çok şey beklediğini  , buna enerjisinin olmadığını ve artık bu evliliğe devam etmek istemediğini ifade edebiliyor.  İşte boşanmaya giden bir evlilik ..  nedeni kişilerin anlaşamaması , birbirini sevmemesi  veya evlenirken yanlış bir karar vermesi  değil, eşinin   içinde bulunduğu zorlu dönemi görememesi .

Bu nedenleri  bilimsel olarak ortaya koyduğumuzda sorunun asıl kaynağını gören eşler  bu olumsuz havadan yavaş yavaş kurtularak evlilikleri için yeniden düşünmeleri   ve hızlı karar vermemeleri gerektiğini fark ediyor.

Bu dönemde olan benzer evliliklerde  önerimiz ; eşlerin  boşanma  gibi bir kararı hemen vermemesi . Bu tip önemli kararlar kişinin ruhen  sağlıklı olduğu, sağlıklı  düşündüğü dönemlerde  verilmelidir. Bu  şekilde verilen kararlar  hem kişinin yaşamı hem de çocukların psikolojisi için daha doğru olacaktır.

Mutlu bir yaşam dileği ile ..

Psikolog Eda Gökduman

www.edagokduman.com

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :