- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Etkin Dinleme Becerisi Kazanma

Etkin Dinleme Becerisi Kazanma sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ETKİN DİNLEME BECERİSİ KAZANDIRMADA (İFİKAN) YÖNTEMİ

Aşağıda öğrencilerin etkin birer dinleyici olmalarını sağlayacak 6 basamaktan oluşan İFİKAN adlı bir yaklaşım anlatılmaktadır;

İ – İleriye bak

F – Fikirler

İ – İşaretler

K – Katıl

A – Araştır

N – Not tut

“İ” İLERİYE BAK anlamına gelir. Öğrencinin derse hazırlıklı gelmesi, öğretmenin anlatmakta olduğundan yola çıkarak, daha sonra söyleyeceğini önceden tahmin etmeye çalışmadır. Bunun dört yararı vardır;

  • Öğrenci uyanık kalır.
  • Öğrencinin dikkat kopmalarını önler, dikkati sürdürür.
  • Öğrencinin aktif katılımını sağlar.
  • Öğrencinin ve öğretmenin motivasyonu artar.

Üç Aşamada Öğrencinin İleriye Bakması mümkündür:

1- O gün derste öğretilecek konuların öğrenci tarafından önceden okunmasını sağlamak. Bu, dersi dersten önce çalışmak anlamına gelmez. Yapılacak ön okumanın amacı, o konu ile ilgili temel kavramları tanımaktır. Böylece fikirler, isimler, yerler, veya formüller derste karşılarına çıkınca, onları daha kolay algılarlar. Bu da kalıcı olur, dersi dersten sonra daha iyi hatırlamalarına da imkan verir.

1988 yılında yapılan bir araştırma dersle ilgili temel kavramlarla dersten önce tanışmayı sağlayan yaklaşımı uygulayan öğrencilerin dersten sonra daha çok bilgiyi hatırladıklarını ve sınavlarda daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur.

2 -Öğrencinin dersten önce kouyu okurken, zihninden konu ile ilgili sorular oluşturmasını istemek. ”Derse geldiğinizde bu soruları hatırlamanızı isteyeceğim.” Şeklinde yönerge vermek.

Yine yapılan araştırmalar, sorulara cevap olacak şekilde DİNLEMENİN ve OKUMANIN, daha iyi öğrenmeyi sağladığı, derste dikkati artırdığını ortaya koymuştur.

  • Eğer yukarıda anlatıldığı gibi bir ön hazırlık yapılmamış olsa bile, öğrencilere ‘’dersi dinlerken benim daha sonra ne söyleyeceğimi düşünün” şeklinde istekte bulunmak. ”Benim anlattıklarımı göz önüne alarak, bir sonraki aşamada ne söyleyebileceğim, ne gelebileceği konusunda fikir yürütün. ”Eğer ben sizin düşündüğününüzü söylemiş olsam bile, zihninizi konu etrafında yoğunlaştırdığınız için dersi daha dikkatle dinler, anlar ve daha sonra daha çok şey hatırlarsınız.” Şeklinde açıklama yapmak.

“F” FİKİRLER anlamına gelir ve öğrencinin önemli fikirlere dikkat çeker.Konunun temelini oluşturan ANAHTAR FİKİRLERE DİKKAT ÇEKİLİR: Anahtar fikirler örneklerle, açıklamalarla, kanıtlarla desteklenir ve sık sık tekrarlanır. Öğrencinin şu sorulara zihninden cevap araması istenir;

Burada temel fikir nedir?
Bu yeni bir fikir mi?
Öğretmenin bu örneği vermesinin sebebi ne?
Öğretmenin bu anlattığı neyi ortaya koyuyor?

Bu vb. sorularla anahtar fikirleri, temel fikir ve kavramları bulmaları mümkün olacaktır.Bir süre sonra anahtar fikirlerin tekrar tekrar geçtiğini öğrenciler de fark edip göreceklerdir. 45 dk.lık bir ders sırasında, anlatılan birçok şeyin, aslında az sayıdaki anahtar fikir ve temel kavramı ortaya koymak ve bunları desteklemek için tekrarlandığını öğrenciler de fark etmeleri sağlanmalıdır.

“İ” İŞARETLER anlamına gelir.

Öğrencilere ; ‘’OKUL BİR OYUNDUR.BU OYUNUN KURALLARINI BİLEREK VE BUNA UYARAK OYNARSANIZ HEM BAŞARILI OLUR, HEM DE BU OYUNDAN ZEVK ALIRSINIZ.” ‘’ ÖĞRETMENİN İŞARETLERİNE KARŞI DİKKATLİ VE UYANIK OLMAK, OKUL OUYUNUNUN EN ZEVKLİ YÖNLERİNDEN BİRİDİR.”

Sloganlarını benimsetmek. .

Bu işaretlere örnek olarak şunlar sıralanabilir.

*Önemli!
*Başlıca!
*Can alıcı!
*Şunu unutmayın!
*Burada esas fikir!…vb.

“K” KATIL anlamına gelir.

Öğrencinin aktif bir dinleyici olmasını sağlamak, aynı zamanda eldeki imkanlardan en iyi şekilde yararlanmayı gerektirir.Bunun için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir.

*Öğrencilerin derse zamanında gelmesini sağlayın.

*-Bütün öğrencileri görüp duyabilecek konumda olun.

*-Söylenilenleri öğrencilerin sadece içinden tekrarı ve yazması değil, aynı zamanda baş ve mimiklerle TEPKİ GÖSTEREREK DİNLEMELERİNİ sağlayın.

Bu, derslerin kalitesini de yükseltir.

“A” ARAŞTIR ANLAMINA GELMEKTEDİR.

Bunun için ;

*Öğrencinin sorular sormasını isteyin. (konuyla ilgili)
* Öğrencilerin, konuyla ilgili kendi fikirlerini sizinle yada dersten sonra bir arkadaşıyla paylaşmasını isteyin.
*Sorulara verilen cevapların haricinde belirlenen bir soruyu araştırmasını öğrenciden isteyin.
*Öğrencilerden mutlaka not defteri tutmasını, aklına gelen soruları ya da yorumları unutmaması için kaydetmesini isteyin.

“N” NOT TUT ANLAMINA GELMEKTEDİR:

Not tutmak, işitilenlere mantıklı bir çerçeve sağlayarak,dersin etkin bir şekilde dinlenmesini sağlar. Öğrencinin not tutması öğrenme olayının ön şartını yerine getirmeye imkan verir.

Öğrenmenin ön şartları:

*Uyanıklık ve dikkat
*Aktif katılım
*Motivasyon ve
*Sonuçların geri bildirimidir.

Öğrencinin not tutması, öğrenilen malzemenin hatırda tutulmasını , dolayısıyla unutulmayıp kişiye mal olmasını sağlar.Not tutulmadan dinlenen ders veya konuşma, önemli ölçüde ziyan edilmiş -hiç değilse yeterince yararlanılmamış- bir zamandır.Kısaltarak not tutma yöntemleri öğrenciye öğretilirse, DİNLEME KALİTESİ adına çok faydalı olabilir.

Psikolog Prof.Dr.Acar Baltaş

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :