- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Etkili Öğrenme Koşulları

Etkili Öğrenme Koşulları sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ETKİLİ ÖĞRENME KOŞULLARI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

 

 1. Okullar ve sınıflar düşünme ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için sessiz yerler olmalıdır
 2. Tüm sınıflar ve kütüphaneler çok iyi aydınlatılmış olmalıdır.
 3. Zor dersler (matematik, fen vb.) öğrencilerin dinlenmiş ve canlı olduğu sabahın ilk saatlerinde olmalıdır.
 4. Rahat bir öğrenme için okul ortamının ısısı 68-70 F. Arasında ayarlanmış olmalı.,
 5. Sınıf içinde öğrencilerin yeme içime davranışları kesinlikle yasaklanmalıdır.
 6. Ders saatleri, önemli problemlerin çözümü ve önemli becerilerin geliştirilebilmesi için 45-55 dk olarak düzenlenmelidir.
 7. Öğrenciler uygun çalışma ve öğrenme ortamının yaratılabilmesi için sıra ya da sandalyelerde oturmalıdır.
 8. Öğrencilerin en iyi öğrenme biçimleri olan ders kitabının okunması ya da anlatılan dersin dinlenmesi yöntemlerine ağırlık verilmelidir.

Çoğu öğretmen gibi siz de bu kuralların öğrenme için gerekli koşulları sağladığını düşünebilirsiniz.  Bu koşullar yüksek başarıya sahip pek çok öğrenci için gerçekten geçerli olabilir ancak hepsi için değil. Hiç de azımsanmayacak sayıdaki öğrenci bu koşullarda düşük performans ve akademik başarı göstermektedir. Çünkü her öğrenci farklı öğrenme stillerine sahiptir:

 1. Bilişsel (Bilgi Süreci): Bireyler farklı algılama, organizasyon ve bilgiyi hatırlama modellerine sahiptirler. Bazı öğrenciler okuyarak ya da materyallere göz atarak öğrenmeyi tercih ederken, diğerleri bilgiyi yüksek sesle duymaya ve dinlemeye ihtiyaç duyarlar. Bazıları da bedenlerini kullanıp hareket edebilecekleri etkinliklerle daha iyi öğrenirler. Bazı öğrenciler dikkatlerini yoğun olarak belli bir konuya yoğunlaştırabilirken, diğerleri aynı anda pek çok şeye dikkatlerini verebilirler.
 2. Etkililik (         ): Bireyler farklı motivasyon dereceleri ve öğrenme yeteneklerine sahiptirler. Bu motivasyon yoğunluğu öğrenme stillerinin önemli belirleyicilerinden biridir. Diğer boyutu merak, hoşgörü, engellenme ile başa çıkabilme ve risk alabilmedir. Etkililiğin en önemli boyutu “Denetim Odağıdır”. Bazı öğrenciler başarılarını dış etkenlere bağlarken (“Problem çok zordu”, “Öğretmen iyi anlatamıyor”, “Puanım yüksek çünkü bazı sorularda iyi tahminlerde bulundum” vb.), bazıları başarılarını iç etkenlere bağlar (“Yeterince çalışmadım”, “Yönergeyi dikkatli okumadım” vb.). Başarısını dış etkenlere bağlayanlar (dıştan denetimli) davranışlarının sorumluluklarını almazlar, oysa iç etkenlere bağlayanlar (içten denetimli) sorumluluk aldıkları için başarılarını geliştirebilirler.
 3. Fizyoloji (Biyoloji): Aç ya da yorgun bir öğrenci etkili öğrenme için hazır değildir. Gün boyunca sahip oldukları vücut ritimleri bazı öğrencilerin diğerlerinden daha iyi öğrenmelerini sağlayabilir. Bazı öğrenciler ders dinlerken uzun süre oturabilirken bazıları hareket etmek, sınıf içinde dolaşmak isterler. Işık, ses, ısı gibi diğer faktörler de öğrenciler üzerinde farklı etkilere sahiptirler.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :