- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Etik İkilem

Etik İkilem sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ETİK İKİLEM

 

 

  • Problemin Belirlenmesi:

 

2 aylık hamile olan Aydan Hanım’a yapılan bir ultrason veya amniyosentez testinde çocuğunun down sendromlu olacağı bildiriliyor. Burada anne çocuğu aldırmalı mı; yoksa aldırmamalı mı? Yani kürtaja başvurmalı mı, başvurmamalı mı?

 

  • Problemin etik standartlara göre incelenmesi;

 

Durumumuza ilişkin açık bir madde olmamakla birlikte; psikolojik danışma ilişkileri- 6. maddede bir nebze de olsa bize yön gösterecek bilgiler vardır.

6.madde; Danışanın durumu gerek kendisi gerekse başkaları için açık ve yakın bir tehlike oluşturuyorsa, psikolojik danışman bu tehlikeyi önleyebilecek, mantığa uygun bir tedbir alır veya ilgililere bu tehlikeyi bildirir. Bu durumda psikolojik danışman diğer uzman kişilerle konsültasyon yaparak en uygun kararı verir.

 

  • İlkelere göre inceleme, bilgi toplama, danışma, tartışma

 

—Eğer kürtaj yasal olmayan ve ayrıca işinin ehli olmayan doktorlar tarafından yapılırsa ‘danışana zarar vermeme’ ilkesi ihlal edilebilir.

—Aydan Hanım’ın durumu ailesine veya yakınlarına bildirilirse ‘gizlilik ilkesi’ ihlal edilmiş olacaktır. Ama bu durum müdahale planının bir adımı olarak yapılırsa yarar sağlama ve zarar vermeme ilkesine uygun hareket edilmesini sağlayabilir.

—Durumun dini boyutu hakkında bilgi verilebilir.

—Durumun hukuki boyutu hakkında bilgi verilir. TCK’nin 5. bölüm, 99\100\101 no’lu maddelerinde ‘çocuk düşürtme, düşürme veya kısırlaştırma’ başlıklı yasa maddeleri uyarınca durumun hukuki boyutu tartışılır.

 

  • Uygun çözüm alternatiflerinin üretilmesi

 

—Çocuk aldırılabilir; çünkü Türkiye’de kürtaj yasaldır. (TCK- 99\100\101)

—Çocuğun durumu hakkında- danışanın izniyle- aileyi ya da babayı da sürece dâhil ederek ortak bir karar verilebilir.

—Çocuk aldırılmayabilir; çünkü dinen cana kıymak günahtır ve ayrıca sağlıklı doğan bir çocuğun ileride engelli olup olmayacağı belli değildir.

— Çocuk aldırılmayabilir; çünkü engelli de olsa bir çocuk aileye büyük sevgi ve mutluluk getirecek bir meyvedir.

— Çocuk aldırılabilir; çünkü engelli doğan bir çocuğu ebeveynlerden biri ya da ikisi de kabullenmeyebilir ve ailede çatışma çıkabilir veya çocuktan utanılabilir.

— Çocuk aldırılabilir; çünkü engelli bir çocuğun maddi- manevi külfeti aileye ağır gelebilir ve bu da ailede çatışmaya sebep olabilir.

—Çocuk aldırılmayabilir; çünkü aile devletin verdiği 385 YTL lik ‘özel eğitime muhtaç çocuğa verilecek maddi yardım’ı istismar etmek için çocuğun doğmasını isteyebilir.

 

  • Uygun çözüm alternatifinin seçilmesi

 

Annenin ve babanın psikolojik danışmadan ve hatta psikoterapiden geçirilip sürece uyumları kolaylaştırılabilir. Eğer çocuğu aldırırlarsa bir daha çocuk sahibi olup olmayacağı hakkında bilgi verilir (doktorlar aracılığıyla). Down sendromuyla ilgili tıbbi gelişmelerin çok ilerlediğini ve bunun utanılacak bir durum olmadığıyla ilgili bilgi verilir. Bu tür seçenekler sunulurken ailenin SED’i de göz önüne alınıp karar vermesi önerilir. Nihai olarak olayın tüm boyutları incelendiğinde kararı anne veya çift beraber verecektir.

 

  • Eylem planı hazırlamak ve değerlendirmek

 

Çocuğun aldırılıp aldırılmayacağı hakkında harekete geçmek için babanın da sürece dâhil olması ve kararın ortak çıkması beklenecektir. Bu alternatifler seçilerek zarar vermeme ve yarar sağlama ilkesine bağlı kalınmıştır. Ayrıca sürece babayı da dâhil ederek ve bunda Aydan Hanım’ın da rızası alınarak gizlilik ilkesi ihlal edilmemiştir.

 

  • Uygulama ve sonuca ilişkin değerlendirme

 

—Danışan için en uygun çözüm planı uygulanır ve işe yarayıp yaramadığı kontrol edilir.

—Verilecek karardan sonra danışmayı biraz daha devam ettirip danışana manevi destek vermek de yararlı olabilir.

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :