- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ergenlik Döneminde Genç Kızlarımız

Ergenlik Döneminde Genç Kızlarımız sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ERGENLİK DÖNEMİNDE GENÇ KIZLARIMIZ

Ergenlikten genç kızlığa geçiş dönemi fiziksel ve duygusal açıdan birçok değişikliğin yaşandığı özel fakat zorlu bir süreç. Bu süreçte genç kızların jinekolojik sağlıklarıyla ilgili bilmeleri gereken noktalar var.

Ergenlik dönemi birçok genç kız için zorluklarla dolu. Bunda annelerin bilinçsiz ve eğitimsiz olmasının büyük payı var. Yanlış bilgilerle genç kızların üzerinde korku ve baskı yaratmak, onların sorunları konusunda konaşabilmelerini önlüyor. Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi’nden Dr.Murat Taşdemir, ergenlik döneminde genç kızların en sık karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi. İşte genç kızların sık sordukları sorular ve yanıtları:

1-Adet kanamaları hangi sıklıkta olur?

Adet kanaması ayda bir olur. 25-30 gün arasında süren adet siklusları normaldir. Adet kanaması 3-7 gün sürer. İlk günlerde daha fazla olan kanama giderek azalır. Adet kanamalarının başladığı dönemlerde bu kanamalar her ay aynı şiddette olmayabilir. Bir ay daha fazla, diğer ay çok daha hafif olabilir.

2-Adet kanamaları düzensizse ne olur?

Adet kanamaları vücut ağırlığından, yapılan diyetten, heyecandan, stresten, egzersizlerden ve hastalıklardan etkilenerek düzensizleşebilir. İlk dönemlerde adet günlerinin uzunluğu değişir. İlk 1-2 yıl düzensiz adet görülmesi normaldir.

3-Adet sikluslarının uzunluğu önemli midir?

Bazı genç kızlar yılda sadece 3-4 kez adet görebilir. Stres, ağır egzersiz, ani kilo kaybı ve diyet nedeni ile adet siklusları bu kadar uzun sürebilir. Bunun dışında hormonal dengesizlikler bu sürenin uzmasına yol açabilir. Polikistik over sendromu adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve adet düzensizliklerinin görüldüğü durumda da yılda sadece 3-4 kez adet görülür.

4- Adet siklusları çok kısaysa nedeni nedir?

Stres, bazı tip egzersizler veya hayatımızdaki diğer değişiklikler nedeni ile adet siklusları 21 günden kısa sürebilir. Bu durumda hekiminize başvurarak kontrolden geçmeniz gerekir. Fazla kanama anemiye neden olur. Kansız olan kişiler demir içeren besinlerden fazla yemeli veya demir hapları kullanmalıdır. Adet sikluslarının kaç günde bir olduğunu, kanamanızın kaç gün sürdüğünü, kanama miktarını ve kramp gibi şikayetlerinizi kanamanın miktarını not ederseniz hekiminize başvurduğunuzda bu bilgiler size yardımcı olur.

5-Bir ay adet kanaması olmaması önemli midir?

Vücudunuzdazı bazı değişikliklerden dolayı stres, hastalık, kilo kaybı gibi nedenlere bağlı olarak arada birkaç ay adet görmeyebilirsiniz. Cinsel hayatı aktif olan kişilerde adet görülmemesi ilk önce gebeliği düşündürür. Birkaç ay adet kanaması olmadığında hekime başvurulması gerekir.

6-Hala adet görülmediyse bu neyin belirtisidir?

Adet kanamaları 9-16 yaşları arasında başlar. Spor yapan genç kızlarda veya çok zayıf olan kızlarda ilk adet gecikebilir. Gelişmenin başladığı dönemlerde kilo veren genç kızlarda ilk adet gecikir. 15 yaşınıza rağmen hala adet görmediyseniz hekime başvurmanız gerekir. Bazı kızlarda vajenin girişinde bulunan zarda normalde bulunması gereken ve adet kanının dışarı aktığı açıklık bulunmaz. Çok nadir vakalarda ise vajen veya rahim gelişmeşi olabilir.

7-PMS nedir?

Premenstrual sendrom birçok kadının ve genç kızın karşılaştığı bir durumdur. Adet kanamasından 1-2 hafta önce başlayarak duygusal değişiklikler, göğüslerde ağrı, hassasiyet, vücutta şişlik, sivilcelenme, yorgunluk gibi belirtilere neden olur. Bu yakınmalar adet kanamasının başlaması ile geçer. Östrojen ve progesteron beraberce bu bulgulara neden olabilir. Şeker, kafein, tuz gibi belli maddelerin tüketimini azaltmak ve dinlenmek önemlidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :