- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Engelsizim Projesi

Engelsizim Projesi sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ENGELSİZİM PROJESİ

(Özel Eğitimde Aile Katılımı)

İletişim Defteri (Dönemde 1)

Öğretmenlerin çocuğun gelişim ve değişim aşamalarını, çocuğun kazandığı becerileri, yapılan uygulamaları, bu uygulamalar esnasında çocuğun ve eğitimcinin ne hissettiğini ben “dili” ile bir deftere aktarılmasını temel alır. Bu defter öğrenci ya da servis şoförü ile aileye iletilir. Aile bu durumda geri bildirim vererek iletişim kurulur.

Doğum Günleri Panosu (Yıllık)

Öğrencilerin doğum günlerinin bulunduğu büyük takvim, yada panoya ay ay öğrencilerin doğum günlerini sınıflandırılacak, bu öğrencilerin resimleri yapıştırılır. Her ayın belli bir günü o ayki öğrencilerin doğum günleri kutlanır.

Kaynak Kişi Etkinliği (Ayda 1)

Sınıfa veli çağrılıp bir konu hakkında sunum yapması istenir. Bu daha çok kendi mesleği ile ilgilidir. Örneğin hemşire olan bir anne sınıfa gelerek temizlik hakkında bir sunum yapabilir. Bu etkinlik okul velisi olmayan biri tarafından da yapılabilir. Ancak velinin yapması daha etkilidir.

5 Çayı (Haftada 1)

Ailelerle haftada bir etkileşim gurubu yapılır. Mel olarak grupla psikolojik danışma tekniklerini ele alır.

Sineterapi (İki ayda bir)

Zihinsel engellilerle ilgili filmler seçilip ailelerle izlenir. Film sonunda ailelerin duygularını, izlenimleri konuşulur. Bu şekilde ailenin kendilerini açması sağlanır.

Bibliyoterapi (Haftada 1)

Haftanın bir günü ailelerle grup halinde kitap okunur. Kitabı okuyan kişi ne anladığını, düşündüğünü, hissettiğini ailelerle paylaşır.

Aile Ödevi:

Görüşmeler esnasında aileye çeşitli ödevler yapması istenir.

Bülten (Ayda 1)

O ay okulda yapılan eğitimler, duyurular, etkinlikler hakkında genel bir değerlendirme yapılarak aileye bülten halinde sunulur.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :