- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Duyguları Anlamak

Duyguları Anlamak sitemize 23 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Duyguları Anlamak

Duygularımız bizim yaşamımızın renkleridir. Onlar bizim dünyamızı aydınlatırlar ya da karartırlar. Çevremize duygularımızla bir ışık saçarız. Bazen kıskançlık duygularıyla yeşile keseriz. Öfkeden kızarır, bozarırız. Üzüntülü ya da yalnız olduğumuzda derin bir maviliktir bizi saran.

Şairler düşüncelerini ve duygularını sütlü kahverenginde sunarlar bize. Olumlu duygularımız sevgi, aşk, istek gibi günlerimizi çoşkuyla doldururlar. Oysa yaşanan stresli durumlar bizde  olumsuz duygular yaratarak dünyamızı karartarak tüm hoş görümüzü yok ederler.

Duygularımızın içinde bulunulan duruma, psikolojik  yapımıza ve bilişsel süreçlerimize bağlı olan boyutları vardır. Bu nedenle de farklı stres durumları bizde farklı duygular yarattığından verdiğimiz tepkiler de farklıdır.

Hiçbir zaman aynı durum içerisinde bulunan iki insan aynı duyguları yaşayamazlar ancak yine de bazı durumlar insanlarda ortak duyguların yaşanmasına neden olur. Şimdi bu ortak duygulara bir bakalım.

Kaygı:

Eğer birey çevresinde kendisi için bir tehdit olduğunu düşünüyorsa, fiziksel bir tehlike hissediyorsa, kendisi için değerli olan birilerini ya da bir şeyleri kaybetmekten korkuyorsa, bir başarısızlıka yüz yüze ise bunlar onda kaygı yaratır. Kaygı duygularının kendileri doğrudan stres yaratıcılardır ve aynı zamanda da kaygıya karşı veriler duygusal tepkilerdir. Unutmayalım ki kaygı bizi psikolojik olarak etkilediği kadar tüm bedensel işlevlerimizi de bozar.

Öfke:

Engellenme ve bazı toplumsal etkinliklerden uzaklaştırılmak insanda öfke duygularının yaşanmasına yol açar. Öfke de güçlü bir duygu olup bizim tüm bilişsel yetilerimizi bozabilir.

Depresyon:

Birey kendini kayba uğramış hissettiğinde yaşanıyor.

Duygular bizi çeşitli biçimlerde davranmaya güdülerler. Olumsuz duygular bizi sağlıksız davranmaya yöneltirler. Bu nedenle olumsuz duygularımız nedeniyle verdiğimiz tepkileri yaşamımızda bir şeylerin yanlış gittiğini bize ileten önemli uyarı işaretleri olarak değerlendirelim. Böylece gerçek duygularımızın gerçek kaynaklarına ulaşabiliriz. Duygularımızı tanımak yaşamımızı denetleyebilmemize yardımcı olur. Stres duygularından kurtulabilmenin yolu bu duyguların kaynağını bulabilmektir. Bu her zaman kolay olmaz çünkü duygularımız yoğunluğu bilişsel süreçlerimizi bozabilir.

Olumlu duygularımızın başında sevgi, sevebilme gücü vardır. Sevgi tek bir duygu değildir. Bir çok duygunun bileşenidir. Olumlu ve olumsuz yönleri de vardır. Sevgi bazen umutken bazen da umutsuzluk ve hayal kırıklıklarını beraberinde getirir. Bazen güven verirken bazen da korkutucudur. Anne babalar sevgili çocuklarının başarısıyla mutluluk yaşarlarken onun başarısızlığı üzüntü kaynağı olabilir. Görüyoruz ki sevgi bir çok duyguyu birden içeriyor. Bu güçlü duyguyu dengelemek önemli oluyor. Yoksa aynen olumsuz duygular gibi bilişsel süreçleri bozarak bizi olumsuz etkileyebiliyor.

İki insan arasında sergilenen bir çok davranışın nedeni bu davranışlara rehberlik eden duygular algılanabildiğinde anlaşılabilir.

Bu nedenle insan ilişkilerinin anlaşılabilmesinde duyguların anlaşılması adının konulması önemlidir.

Duygular doğru yanlış olamazlar. Ancak olumlu ya da olumsuz olabilirler.

Duyguların ifade ediliş biçimi tek ya da herkes için aynı değildir. Her duygu tek bir davranışa da bağlı değildir. Farklı durumlar farklı duyguların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Çocuklar doğduklarından çok kısa bir süre sonra çevrelerindeki insanların duygularını anlamaya başlarlar. Bununla beraber duygulara eşlik edn güdüleri ve tepkileri de anlamaya başlarlar.

Çocukların duygularını zenginleştirebilmeleri, çevrelerindeki kendileri için önemli olan kişilerin rollerini tanıyarak onlarla özdeşimler kurarak, duyguların adlarını koyarak yaşantılar geçirebilmelerine bağlıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :