- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Cinsellikle İlgili Sorular

Cinsellikle İlgili Sorular sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Okul çağına geldiklerinde çocukların cinsellikle ilgili hangi tutumları kazanmaları gerekmektedir?

 

  1. Olumlu bir beden imgesi: Çocuğun bedeniyle ilgili geliştireceği beden imgesi cinsellikte çok önemlidir. Eğer çocuk bedeninin cinsellikle ilgili bölgelerinin utanç verici olduğunu düşünürse ve onlardan utanırsa, olumlu bir beden imgesi geliştirebilmesi ya da kendi bedenini kabul edebilmesi güçleşebilir. Çocuğunuza bedeninin güzel olduğunu ve ona değer vermesi, onunla övünmesi gerektiğini öğretin. Tabi ki bedenini kabul etmesi onu herkese sergilemesi gerektiği anlamına gelmez.

 

  1. Açık bir tutum: Çocukların cinsellik konusunda açık, kabul edici ve dürüst tutum gösterilmesine gereksinimleri vardır. Bu tutumu da  ana babalar göstermek zorundadır. Cinselliğin konuşulmasından utanç duyan ebeveynlerin, bu konuda kendilerini rahat hissedinceye kadar birbirleri ile konuşmaya, beraberce kitap okumaya, görüşlerini güvendiği arkadaşlar ile paylaşmaya ihtiyaçları olabilir.

 

 

  1. Doğru bilgi: Bunun için bedenimizin değişik bölümlerinin isimlerinin yanı sıra işlevlerini de bilmemiz gereklidir. Bu doğru bilgiler çeşitli kitaplardan ve ansiklopedilerden edinilebilir. Ayrıca çocuğunuza beden sağlığı ve temizliğinin önemi ile ilgili bilgi vermeniz de gereklidir.

 

  1. Mahremiyete saygı: Çocuğunuza başkalarının mahremiyetine saygı göstermesini ve karşılığında da saygı beklemesini öğretin. Pek çok çocuk merak nedeniyle birbirlerinin bedenlerini keşfetmeye çalışırlar ve bu da çocukta korku yaratabilir. Çocuğunuza yalnız kendi bedenine sevgi ve saygı göstermesini öğretmekle kalmayın, başkalarının mahremiyetine de saygı göstermesini sağlayın.

 

 

  1. Kendine saygı: Çocuğunuzun da mahremiyete hakkı vardır. Bedeni ona aittir ve onun izni olmadan kimsenin ona dokunmaya hakkı yoktur. Sevgiyle dokunma ile mahremiyete saygı gösterilmeyen dokunmaları birbirinden ayırt edebilmesi için onu eğitin ya da bu konuda uzman kişilerden yardım alın.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :