- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Bunları Hep Hatırlayalım ( Kurallar )

Bunları Hep Hatırlayalım ( Kurallar ) sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BUNLARI HEP HATIRLAYALIM

        Kuralları ve beklentileri belirleyin:

  • Kuralların sayısı değil, içeriği önemlidir.
  • Kuralları düzenli olarak uygulanmaya çalışın. Adım adım kazandırılan kurallardan hareketle, daha karmaşık kurallar dizisine geçin.
  • Çeşitli durumlara uygun farklı kurallar seçin.
  • Kurallarınız ölçülü ve uygulanabilir olsun. Gereğini çocuğunuza mutlaka anlatın.
  • Kurallarınız kısa ve öz olsun ve olumlu anlamlar taşısın.
  • Çocuklarınızla konuşurken, evinizin kurallarını koyarken bunu gülümseyerek ve rahat bir yüz ifadesiyle, güçlü ve canlı bir ses tonuyla yapmaya özen gösterin.

 

        Az konuşup daha çok işi yapmaya çalışın:

Çocuklarınızı sesinizle değil, beden dilinizle kontrol etmeye çalışın. Kullandığınız sözcüklere dikkat ederek ve göz iletişimi iletişim kurarak mesajınızı iletin. Yapacağınızı söylediğiniz bir şeyi mutlaka yapın.

        Mola yöntemini kullanmaya çalışın:

Bu yöntem, çocuğunuzun olumsuz davranışını tam ortasında durdurmak için, bu davranışı yer, zaman ve sessizlikle bölmektir. Diğer bir deyişle, çocuğu olumsuz davranışı gösterdiği ortamdan alarak bu davranışları gösteremeyeceği bir mekana bir süre için götürmektir.

        Çocuklarınızın yaşayarak öğrenmelerine fırsat hazırlayın:

Bazen çocuklarınızla ilişkilerinizde onlarla konuşmak, davranışlarının sonuçlarını onlara anlatmak, ulaşmak istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Böyle durumlarda “deneyim harika bir öğretmendir” sözünden yola çıkarak, çocukların kendi davranışlarının sonuçlarını görmeleri yoluyla öğrenmelerini sağlamak etkili olabilir. Çocuklarınızın davranışlarının sonuçlarından ders almasına izin vermekle birlikte, onların ve arkadaşlarının can güvenliklerini tehlikeye atmamaları için gerekli tedbirleri alın.

        Sorunları beraber çözmeye çalışın:

Sorunu konuşmak için rahatsız edilmeyeceğiniz sakin bir zamanı seçin. Konuşmanıza olumlu bir mesajla başlayıp, olumlu, onu destekleyici ve ona güveninizi gösteren ifadelerle bitirin. Çocuğunuzun sorunu kendi açısından anlatmasına izin verin ve onu sessizce dinleyin. Mümkün olan bütün çözüm yollarını beraberce  tartışın, hangi yolu seçeceğinize ve izleyeceğinize karar verin.

        Çocuğunuza ve kendinize karşı daha sabırlı olmaya çalışın, davranışların  yerleşmesi için zaman tanıyın:

 

Yeni davranışlar kazanmanın zaman alıcı bir süreç olduğunu hep hatırlayarak, çocuğunuzun olumlu ve istendik davranışları kazanması için süreye gereksinimi olduğunu unutmayın. Bu konuda okul ve ev tutarlılığı da çok önemlidir.

        Fiziksel disiplin yöntemlerini kullanmamaya çalışın:

Çünkü dayak;

  • Çocuğun iç disiplin kazanmasına yardımcı olmaz. Çocuk karşılaşacağı fiziksel disiplin yöntemi ile ilgilenir. Ona neden olan davranışı gözardı eder. Davranışı neden yapmaması gerektiğini öğrenmek yerine sadece dayaktan kaçınmak için çabalar.
  • Dayak sağlıklı bir anne baba çocuk ilişkisinin önünü keser. Çünkü çocuklar anne babalarını koruyucu, öğretici ve yol gösterici olarak görürler. Anne baba, çocuğa vurarak bu imajı yıkar ve ilişkinin bozulmasına neden olur.
  • Aile içerisinde şiddet gören çocuk çevresindekilere de şiddet uygulama eğilimini geliştirir.

        Çocuğunuz olumlu bir davranış göstermişse bunu fark edip onu takdir etmeyi unutmayın.

        Her çocuğun farklı ve özel olduğunu unutmadan, kendi yeteneklerini gösterebilmesi için ortamlar hazırlayın.

OLUMLU DİSİPLİN NEDİR?

Çocukların olumsuz davranışlarını ceza vererek engellemek yerine, olumsuz davranışın oluşmasını engelleyici davranış seçeneklerini öğretmeye yönelik önleyici yaklaşıma olumlu disiplin anlayışı denilmektedir. Bu anlayışa göre; çocuğa kendi gereksinimlerini karşılaması için uygun seçenekler verilip, öğrendiği uygun davranışlar pekiştirilirse çocuk olumlu davranışlar gösterir. Bu yaklaşımın temelinde, “Gerçek disiplin, sevgi ve anlayış gerektirir” düşüncesi vardır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :