- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Bireysel Psikolojik Danışma

Bireysel Psikolojik Danışma sitemize 24 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

1. OTURUM

DANIŞMAN: Hoş geldiniz Melek Hanım. Ben Ömer özer. Sizin psikolojik danışmanınızım
DANIŞAN: Hoş bulduk
DANIŞMAN: Nasılsınız umarım sıkıntı çekmediniz buraya gelirken
DANIŞAN: Buraya gelirken sıkıntı çekmedim kolay buldum burayı zaten sokağa kadar taksi getirdi. Ama uzun zamandır sıkıntılıyım ve bu yüzden buradayım
DANIŞMAN: Sıkıntınız için geldiğinizi ve konuşmak istediğinizi biliyorum ama öncelikle bir kaç şeyi netleştirmek istiyorum (bilgi verme)
DANIŞAN: Çok mu gerekli direkt konuya girsek
DANIŞMAN: Profesyonel bir psikolojik danışma sureci için bu gerekli
DANIŞAN: Dinliyorum öyleyse
DANIŞMAN: Öncelikle sunu bilmenizi isterim ki psikolojik danışmandan yardım alan bireyler ruh sağlığı bozuk insanlar değillerdir. Zaten bu yüzden hasta ve doktor değil danışan ve danışman kullanmayı tercih ediyoruz.
DANIŞAN: Anladım
DANIŞMAN: Diğer bir konu ve yardım alanların kafasına en çok takılan konu ise gizlilik. Danışma surecinde konuştuklarımız sadece siz ve benim aramda kalacak sizin izniniz olmadan kesinlikle 3, bir şahısla paylaşılmayacaktır.
DANIŞAN: Evet, bende bu konuyu merak ediyordum bahsettiğiniz iyi oldu.
DANIŞMAN: Ve diğer bir önemli nokta danışma seanslarından verim alabilmeniz ve probleminize çözüm üretebilmeniz için bu ilişki surecinde sizden aktif katılım bekleyeceğim
DANIŞAN: Anladım Ömer Bey anlattığım konuştuğum kadar fayda sağlayacağım yani
DANIŞMAN: Evet, Melek hanım öyle de denebilir doğru anlamışsınız. Bir doktora gidip ilaç almak gibi psikolojik danışma probleminizi hemen çözmeyebilir. Bu süreç boyunca bazen acı çekip üzülüp sıkıldığınız anlarda olacaktır. Biz psikolojik danışma sürecini genel anlamda 5–8 oturum olarak planlarız ancak sorununuzun önemine ve yoğunluğuna göre bu süreç uzayıp kısalabilir. İlerde bunu belirleyebiliriz ancak 5 oturum olarak kararlaştırmamızın faydalı olacağını düşünüyorum
DANIŞAN: Anlaştık Ömer Bey
DANIŞMAN: Birde sizden şu belgeyi imzalamanızı isteyeceğim. Sizin hak ve sorumluluklarınızı ve biraz önce anlattıklarımı içeriyor.
DANIŞAN: Tamam, Ömer Bey okuyup imzalayayım
DANIŞMAN: Teşekkür ederim. Beni aradığınızda evliliğiniz ve kocanız hakkında konuşmak istediğinizi söylediniz. Aslında evlilikle ilgili konularda çiftlerin beraber gelmesini tercih ediyoruz e öneriyoruz ama telefonda söylediğiniz kadarıyla kocanız gelmek istemedi.
DANIŞAN: Evet, Ömer bey ona da söyledim beraber gidelim dedim ama yanaşmadı. Bana bağırdı. Benim danışmana ihtiyacım yok çok istiyorsan sen git dedi. Ve ben de bu gün bu yüzden buradayım
DANIŞMAN: … (susma)
DANIŞAN: Evliliğimiz iyi gitmiyor sürekli tartışıyoruz. Onu sevmemekle suçluyor beni artık onu sevmiyormuşum. Oysa ben onu her şeyden çok seviyorum zaten sevmesem evliliğimi kurtarmak adına buralara kadar gelmem. Ben onu kaybetmemek için elimden geleni yaptım yapıyorum ve yapacağımda. Ve esas ilginç olan o beni sevmemekle suçlarken bende onun beni sevmediğini düşünmekteyim
DANIŞMAN: Hmmmm (basit kabul)
DANIŞAN: Ailesiyle yani kendi annesiyle ilgilenmeye başladı şu sıralar. Zaten eşim ailesine bağlıydı ama su son zamanlarda daha da çok arttı bu durum. Bazen telefon edip orada kalıyor ve eve gelmiyor. Hafta sonlarını hep orda geçirmeyi istiyor. Birkaç kez bu kadar sık gitmek istemediğimi söyledim ama bu sefer daha çok tartışıyoruz. Bu yüzden artık tartışmak istemiyorum ve kabul ediyorum.
DANIŞMAN: Evliliğiniz kötü gidiyor ve bu yüzdende annesine daha düşkün olduğunu mu soyluyorsunuz.
DANIŞAN: Evet, aynen öyle. Bunu yapıyor ve gene de beni onu sevmemekle suçluyor. Bana diyor ama galiba o beni sevmiyor.
DANIŞMAN: Sizi sevmediğinizi düşünüyorsunuz. Öyleyse size bunu düşündürten bazı şeyler olmalı değimli?
DANIŞAN: Evet, var hem de çok
DANIŞMAN: O zaman haftaya size sevilmediğinizi düşündürten şeyleri konuşalım haftaya ne dersiniz?
DANIŞAN: Olabilir konuşabiliriz.
DANIŞMAN: Öyleyse haftaya aynı saatte
DANIŞAN: Tamam, teşekkür ediyorum
DANIŞMAN: İyi günler Melek Hanım görüşmek üzere.

2. OTURUM

DANIŞMAN: Hoş geldiniz melek hanım. Bugün nasılsınız?
DANIŞAN: Hoş bulduk Ömer Bey iyi sayılmam pek hala aynı durumlar geçerli çünkü.
DANIŞMAN: Geçen hafta kocanızla sorunlarınız olduğunu ve sizi sevmediğini düşünüyordunuz ve aynı şekilde sizinde onu sevmediğinizi düşünüyordu. Son zamanlarda annesine olan düşkünlüğü size kocanızın sizi sevmediğini düşündürtüyordu. Ve sizde bu düşünceyi uyandıran başka noktalarda olduğunu söylemiştiniz. Sizden bir hafta boyunca bu noktaları düşünmenizi istemiştim. (özetleme )
DANIŞAN: Evet bende sizin tavsiyenize uyarak bazı noktalar belirledim hatta yazdım
DANIŞMAN: Yazdıklarınız konuşalım isteseniz
DANIŞAN: Elbette öncelikle eşimin bana hiç yardım etmemesi. Hiç ilgilenmiyor. Yemeğini yiyor. Sofra hazırlarken veya bulaşıkları yıkarken hiç ilgilenmiyor.
DANIŞMAN: …
DANIŞAN: Diğer bir şey bana hiç güzel söz söylemiyor onun için ne yaptıysam cevap vermiyor. Şu iyi olmuş şunu beğendim bunu beğenmedim bile demiyor. Ve gecen haftada söylediğim annesine olan düşkünlüğü
DANIŞMAN: Annesine düşkünlük, yardım etmeme ve güzel sözler duymamanız size kocanızın sizi sevmediğini düşündürttü (yansıtma)
DANIŞAN: Evet öyle
DANIŞMAN: Ve bu sizi üzüyor ve bu yüzden de buraya kadar geldiniz
DANIŞAN: Evet. Ve düzeltmek için her şeyi yapabilirim.
DANIŞMAN: Sizinde onu sevmediğinizi düşündüğünü söylediniz. Peki, bunun nedeni olarak neyi gösteriyor konuştunuz mu bu konuyu hiç
DANIŞAN: Elbette konuştuk. Onu anlayamadığımı akşama kadar bizim için çalıştığını ancak benim ondan çok şey beklediğimi, onun işiniz özelliklerini bilmediğimi ve onu haksız yere suçladığımdan bahseder ve hep beni suçlar.
DANIŞMAN: Ne zamandır evlisiniz ne zamandır bu tartışmalar var?
DANIŞAN:4 yıldır evliyiz ve son 6 aydır bu tartışmalarımız yoğun. Oysa hiç böyle başlamamıştı severek evlendik biz evlenmeden önce iki yıllık flört hayatımız vardı ve sevgimizden emindik ikimizde. Hiç böyle tartışmalarımız olmamıştı.
DANIŞMAN: Demek istiyorsunuz ki “flört döneminde ve evliliğin ilk yıllarında her şey istediğimiz gibiydi ancak şu an sevginden emin olduğum halde kocam benim sevmediğimi değiştiğimi düşünüyor ve problem yaratıyor. Problemler o kadar arttı ki bende onun sevgisinden şüphe duymaya başladım. ( yansıtma)
DANIŞAN: Evet galiba eşimin yaptıklarından çok tartışmalarımızın sıklığı ve beni suçlamaları sevmediğini düşündürtüyor bana
DANIŞMAN: Tartışmaların sıklığı ve beni suçlamaları… (tekrarlama)
DANIŞAN: Evet evet. Galiba dedim ama kesinlikle öyle bana yardım etmemeleri aslında benim bahanem gibime geliyor. Ben onun için çırpınırken beni suçlaması beni kızdırıyor ve beni sevmiyor diyorum. Yardım etmemesi vs. anlattıklarım galiba benim bahanem.
DANIŞMAN: Tebrikler. Kendinizle ilgili tespitler yapmanız çok güzel ilerlemenizi görebiliyorum bence doğru yoldayız ( tasvip)
DANIŞAN: Teşekkür ederim. Kendime itiraf edemiyordum aslında bu tartışmalara olan kızgınlığımı ve onun davranılışlarına bakarak beni sevmediğini soyluyordum
DANIŞMAN: Gene zamanımızın sonuna geliyoruz ve sizden gene birkaç şey isteyeceğim. Flört döneminde böyle değildik demiştiniz. Bu yüzden flört dönemindeki ilişkinizi düşünün. Ne gibi şeyler vardı ve nasıl bir yaşantınız vardı. Onun size sizin ona karsı olan tavır ve davranışlarınızı bugün ile o zaman arasındaki farklılıkları haftaya konuşmaya ne dersiniz.
DANIŞAN: Tamam siz nasıl isteseniz, düşüneceğim
DANIŞMAN: Teşekkürler melek hanım haftaya görüşürüz.
DANIŞAN: Ben teşekkür ederim görüşmek üzere
3. OTURUM
DANIŞAN: Merhaba Ömer Bey
DANIŞMAN: Hoş geldiniz melek hanım bugün iyi gördüm sizi
DANIŞAN: Hoş bulduk biraz daha iyiyim. Eşime kızgınlığımın sevmediğini düşünmemin esas sebebini görüyorum ve hafta boyunca mutlu günlerimizi düşünüp hayallere daldım. Ondanda biraz mutluyum. Keşke o günlere tekrar dönsek
DANIŞMAN: Kararlı olduğunuzu söylemiştiniz. İnanıyorum ki o mutlu günler dediğiniz günlere döneceksiniz. Size gerçekten güveniyorum (teşvik)
DANIŞAN: İnşallah
DANIŞMAN: Gecen hafta kızgınlığınızın esas sebebini tespit etmiştiniz ve flört döneminde ilişkinizin böyle olmadığını çok daha iyi olduğunu söylemiştiniz. Bugünde o dönem hakkında konuşacaktık
DANIŞAN: Evet, ö dönemler. Biz aynı üniversitede idik. Eşim yüksek lisans öğrencisi idi bense lisans öğrenimime devam ediyordu. Onun dersleri araştırmaları hazırladığı tez çok kapsamlı idi. Çok ders çalışıyordu. Başarılı bir öğrenci idi. Zevk alıyordu çalışmalarından bende onu sık sık başarılı bir öğrenci olduğunu söylerdim hatta ona araştırmalarında yardım ederdim gurur duyardım onunla ve bunu her fırsatta söylerdim bu yoğun temposu sık sık görüşmemizi engellese de gene de mutluydum. Çünkü beraber olduğumuzda hiç ders konuşmaz tamamen benimle ilgilenirdi. Az zaman geçirirdik ama tamamen birbirimize odaklanırdık
Bu düşüncelerle evlendik. Çok mutluyduk. Sonra eşim bir firmada genel müdür oldu işleri o kadar yoğun ve stresli ki. Eve geldiğinde zaten yorgun ve bitkin oluyor ve benle hiç vakit geçirmiyor. Eskidende böyleydi ama gene de vakit ayırıyordu bana ama su an öyle değil. Oysa ben ona elimden geldiğince yemek yapıp hizmet ediyorum sevgimi gösteriyorum. Bütün bunlara rağmen hala onu sevmediğimden bahsetmesi beni çok üzüyor aynı zamanda kızdırıyordu.
DANIŞMAN: Anlıyorum. Sevginizi yemek hazırlayarak evde üzerine düşen görevleri yerine getirerek gösteriyorsunuz. Ama evde eşinizin sevginizi anlamadığını söylüyorsunuz. Ve sizle eskisi kadar vakit geçirmediği için sizi sevmediğini düşünüyorsunuz.
DANIŞAN: Evet, ona beni sevmediğini hissettiğimi söylediğimde. Sizin için çalışıyorum eve zamanında geliyorum özel günlerimizi unutmuyor kutlayıp hediye alıyorum senin ve çocuğumuzun geleceği için çalışıp çabalıyorum ve hala sevmediğimi düşünmene anlam veremiyorum deyip köpürdü.
DANIŞMAN: İkinizde sevginizi gösterdiğinizi iddia ediyor ancak anlaşılmadığınız için karşıyı suçluyorsunuz? Öyle mi?
DANIŞAN: İkimiz mi? Yaptıkları sevgisini göstermez ki. Herkes yapar onun dediklerini. Bunları yapınca sevildiğimi mi hissetmem gerekiyor gene mi suçlu benim.
DANIŞMAN: Ben size suçlusunuz demedim ki. Yanlış anlamanızdan bahsediyorum. Yada anlayamamaktan…
DANIŞAN: Benim yanlış anlamam mı? Hayır hayır bu olamaz bunu kabul edemem.
DANIŞMAN: Sevginizi gösterdiğinizi söylediniz.

DANIŞAN: Evet, kesinlikle gösteriyorum
DANIŞMAN: Açar mısınız bu kesinlikleyi? (deştirme)
DANIŞAN: Tabii ki ilkokul öğretmeniyim sabahçı kademedeyim. Dersim biter bitmez eve geliyorum saat 13,00 gibi. Ortalığı toparlayıp yemek yapıyorum hem de onun en sevdiği yemekleri. Sofrayı kuruyorum. Yemek yiyoruz kalkıp TV izliyor yada bilgisayarın başına geçiyor. Sofrayı topluyorum bulaşıkları yıkıyorum. Sevdiği tatlıları yapıyorum çay yapıyorum. Yiyor teşekkür ediyor ama hala ya bilgisayar ya TV başında. Onun istemediği şeyleri yapmıyorum. Giyimime çevreme hatta arkadaşlarıma bile dikkat ediyorum. Ama oturup benimle iki satır konuşmuyor bile. Yatağı açıyorum yatıyor ve sabah tekrar işe. Günler hep aynı rutinde ben daha ne yapayım. Bütün bunları yapıyorum ve sevmiyorsun beni artık cümlesini duyuyorum oysa esas sevmeyen o. Bende kızıyorum. Tartışıyoruz. Onu anlamadığımı işini küçümsediğimi ve ondan çok şey beklediğimi söylüyor. Oysa ben eski günlerdeki gibi benimle konuşmasını istiyorum.
DANIŞMAN: Bütün bu yaptıkların sevgini mi gösterir? (yüzleştirme)
DANIŞAN: Göstermiyor mu bir eş daha ne yapar ki
DANIŞMAN: Haftaya gösterip göstermediğini konuşalım istersen sende o zamana kadar bira düşün istersen.
DANIŞAN: Bence gösteriyor ama gene de sizin için bir düşüneceğim.
DANIŞMAN: Haftaya görüşmek üzere öyleyse melek hanım
DANIŞAN: Peki, teşekkür ederim görüşmek üzere
4.OTURUM
DANIŞMAN: Hoş geldiniz melek hanım nasılsınız?

DANIŞAN: Hoş bulduk Ömer Bey. Düşünceliyim biraz. Hafta boyunca sizin söylediklerinizi düşündüm. Ama işin içinden çıkamadım. Nasıl olurda yaptıklarım sevgimi göstermez. Bir eş daha ne yapar gerçekten bulamadım.

DANIŞMAN: Evet geçen hafta burada kalmıştık. Güzel özetlediniz. Size geçenlerde okuduğum bir kitaptan söz etmek istiyorum. Kitabın ismi beş sevgi dili. Hoşuma gitti ve sizinle paylaşmak istedim.

DANIŞAN: Dinliyorum Ömer Bey.

DANIŞMAN: Kitapta beş sevgi dili olduğunu söylüyor yazar. Bu arada yazar bir evlilik danışmanı. Sevgi dili ne demektir diye bir soru gelebilir aklınıza. Sevgi dili karşımızdaki kişiye bu bir sevgili eş veya çocuğumuz yada herhangi bir arkadaşımız olabilir, sevgimizi ifade ederken ki kullandığımız dildir. Aynı zamanda sevgiyi anlamamızda da bu dili baz alıyormuşuz.

DANIŞAN: Neymiş peki bu sevgi dilleri?

DANIŞMAN: Hemen açıklayayım. Birinci sevgi dili onay sözleridir. Bu dile sahip bireyler sevgilerini bu yolla ifadelendirme yoluna giderler. Bu dile sahip bireyler sevildiklerini de ancak onaylandıkları zaman hissederler.
Diğer bir sevgi dili ise nitelikli beraberliktir. Bu sevgi diline sahip bireyler sadece kendilerine odaklanıldığında sevildiklerini hissedebilirler. Onlar için önemli olan partnerlerini kendilerine ne kadar odaklandığıdır.
Diğer bir sevgi dilimiz ise armağan alma. Bu dile sahip bireyler armağan almayı her şeyden üst düzeyde tutarlar. Armağan büyüklüğü yada değeri önemli değildir. Bir şey almak yeterlidir. Bu kişiler sevgilerini de armağan alarak gösterirler.
İlginçmiş. Hiç bu boyutuyla düşünmemiştim. Peki beş tane dediniz diğer ikisi nedir?

DANIŞMAN: Diğer bir dil hizmet davranışlarıdır. Bu tip bireyler sevgilerini karşılarındakine hizmet etmek şeklinde gösterirler. Ve sevildiklerini hissetmeleri için hizmet edilmesini beklerler.
Bir diğeri ise fiziksel temastır. Bazı insanlar dokunmak dokunulmak isterler. Bu cinsel anlamda olmayabilir. Basit bir öpücük bir dokunuşta bu işlevi görebilir. Bu sevgi diline sahip bireyler sevildiklerini fiziksel temas gördüklerinde hissederler. Onlarda sevgilerini fiziksel temas ile gösterirler.

DANIŞAN: Hiç bu boyuta düşünmemiştim geçekten. Bunlar benim için çok yeni kavramlar ve gerçektende mantıklı gelmeye başladılar.

DANIŞMAN: Evet bana da öyle gelmişti beğenmiştim ve sizle paylaşmak istedim.
Peki sevgi dilimizi yada karsımızdakinin sevgi dilini nasıl belirleyeceğiz.

DANIŞMAN: Güzel soru… En sevdiğimiz karsımızdakinden en çok beklentilerimizi göz önüne alarak sevgi dilimizi belirleyebiliriz. En çok şikayet ettiğimiz şeyler bizim karşımızdan beklentilerimizi ortaya koyar bu da bizim sevgi dilimiz hakkında bilgiler verebilir. . Kitabın sonunda eğer siz karsınızdakinin sevgi dilini bilmeden ona karşı bir şeyler yapıyorsunuz o bunu anlamayacaktı. Biz sevgimizi gösterdiğimiz iddia etmekte karşı taraf bunu anlamayacaktır. Eğer anlamasını istiyorsak bu onun sevgi dilinde konuşmalıyız. Sizinde şikayet ettiğiniz buydu değil mi?

DANIŞAN: Evet öyleydi. Ama şu an kafamı toplayamıyorum. Bu kavramlar bu fikirler bana çok yeni. Olayları hiç boyutta düşünmemiştim. Sevgimin anlaşılamayacağını hiç düşünmemiştim.

DANIŞMAN: O zaman bu hafta bunu düşünmeye ne dersiniz. Haftaya siz ve eşinizin sevgi dillerini konuşalım

DANIŞAN: Evet bence de bizim sevgi dillerimizi inceleyelim bu fikir aklıma yattı.

DANIŞMAN: Ne güzel öyleyse kendi sevgi dilinizi belirlemek adına eşinizden beklentilerinizi bir kağıda yazınız. Kocanızda sizden beklentilerini yazmasını isteyebilirsiniz. Yada daha somut bir ifade ile sevgisini göstermek için ir eş ne yapmalı diye bir soru yöneltip cevaplamasını isteyebilirsiniz.

DANIŞAN: Pek sanmıyorum eşimin bunu yazacağını yada söyleyeceğini…

DANIŞMAN: Siz deneyim kabul etmese üstelemeyin. Kocanızın en çok nelerden şikayet ettiğini siz kendiniz yazın onlar üzerinde konuşalım.

DANIŞAN: Anlaştık Ömer Bey

DANIŞMAN: Öyleyse haftaya görüşmek üzere

DANIŞAN: Teşekkür ederim görüşmek üzere iyi günler

DANIŞMAN: İyi günler melek hanım

5. OTURUM
DANIŞAN: Merhaba Ömer Bey

DANIŞMAN: Merhaba melek hanım hoş geldiniz buğun nasılız.

DANIŞAN: İyiyim Ömer Bey en azından son 6 aydır olduğumun en iyisi bugün problemimize yeni bir bakış açısından bakabiliyorum artık.

DANIŞMAN: Ne güzel. Geçen hafta hatırlayacağınız gibi sevgi dillerinden bahsetmiştik. Sizin ve kocanızın sevgi dillerinden bahsedelim demiştik. Hatta kocanızla konuşmanızı istemiştim.

DANIŞAN: Ve konuştum da! Benden istek ve beklentilerini söyledi inanmayacaksınız ama…

DANIŞMAN: Konuşmayacağını ve bu konu ile ilgilenmeyeceğini söylemiştiniz gerçekten güzel bir gelişme bu. Sizin sevgi dilinizi belirleyelim isteseniz.

DANIŞAN: Ömer Bey aslında itiraf etmem gerekir ki siz gecen hafta anlatırken de benim dikkatimi çekmişti benim sevgi dilim nitelikli beraberlik ve hizmet davranışları.

DANIŞMAN: Nasıl vardınız bu kanıya? (deştirme)

DANIŞAN: En çok şikayet ettiğim şeyleri düşündüm. Kocamın bana yardım etmemesi ve tamamen benimle ilgilendiği bir zaman yaratmamasıydı. Ayrıca bana yardım etmemesini de sürekli eleştiriyordum. Ve anlamaya başlıyorum ki o aslında beni seviyordu ancak benim beklentilerim farklı olduğundan dolayı ben onun bu sevgisini anlayamamıştım.

DANIŞMAN: Gerçekten seviyordu derken? (deştirme)

DANIŞAN: Çocuğumuzla ilgileniyordu. İsteklerimi hemen alıyordu. Hatta beğendiğim şeyleri bana sormadan sürpriz yapıyordu. Yani armağan alma onun sevgi dillerinden biri olabilir.

DANIŞMAN: Çok güzel tespitler doğru yoldasınız. (Teşvik)

DANIŞAN: Evet hissedebiliyorum mutluyum şu an çok!

DANIŞMAN: Gelelim kocanızın sevgi diline.

DANIŞAN: Onu bulamadım işte. Ona beklentilerini yazmasını söyledim anacak sevgi dilini çıkaramadım

DANIŞMAN: Paylaşır mısınız benimle cevabını

DANIŞAN: Elbette. Ama pek bir şey yazmadı ki zaten aynen şöyle demiş. Beni anla işimin zorluğunu göç ben bir genel müdürüm demiş sadece.

DANIŞMAN: Aslında çok açık melek hanım

DANIŞAN: Açık mı? Bana da açın bakalım şunu

DANIŞMAN: Evlenmeden öncede başarılı bir yüksek lisans öğrencisi olduğunu ve onula gurur duyduğunuzu ve bunu da ona sık sık ifade ettiğinizi söylemiştiniz geçen oturumlarımızda değil mi?

DANIŞAN: Evet hatırladım ve galiba anlamaya da başladım onay sözleri diyeceksiniz.
Çok güzel. Doğru onay sözleri çünkü kocanız onay sözleri duymaya alışmış sizden. O bir genel müdür ve takdir edilmekten hoşlanması olası.

DANIŞAN: Ve ben ona bunu vermek yerine hizmet etmeyi seçtim ve doğal olarak o bunu anlamadı bende sevilmediğimi hissettim çünkü eşim benim sevgi dilim olan hizmet davranışlarına uygun davranışlar sergilemiyordu.

DANIŞMAN: Çok güzel çözdünüz tebrikler. (Teşvik)

DANIŞAN: Kesinlikle anlıyorum ama hadi sevgi dilimizi öğrendik. Ve ben onun sevgi diline uygun davranmaya karar verdim şu andan itibaren peki ya benim sevgi ihtiyacım nasıl olacak sevildiğimi nasıl anlayacağım.

DANIŞMAN: Kocanızın sizinle ilgilenmesini ve size odaklanmasınız istiyorsunuz değil mi?

DANIŞAN: Evet hem de her şeyden çok ve bunu ona söylediğim halde yapmadı.

DANIŞMAN: Nasıl söylediniz bir canlandırma yapalım. Kocanız karsınızda ve ona ilgilenmesini söyleyin bakalım.

DANIŞAN: Ahmet benimle hiç ilgilenmiyorsun oysa ben senin için akşama kadar çırpınıyorum neden 3 satır konuşmak zor mu bu kadar. Yada salatayı da sen yapsan ne olur ki hiç yardım etmiyorsun

DANIŞMAN: Ve onun cevabı da ben bir genel müdürüm sen anlamıyorsun beni şeklinde oluyor değil mi?

DANIŞAN: Evet öyle.

DANIŞMAN: Konuşmalarınızı şu şekilde düzenleyebilirsiniz.
‘ biliyorum akşama kadar yoruluyorsun ama mutfakta da bana şu salata işinde yardım edebilirsen mutlu olacağım’
‘ akşama kadar yoğun ve stresli bir iş geçirdin bunun farkındayım ama eski günlerdeki gibi oturup konuşalım istiyorum ve bu benim iyi hissetmeme neden olacak bira konuşalım mı yada yemeğe çıkalım mı yada bir yerlere gidelim mi? ‘
Bu şekilde cevaplar vermek zor mu?

DANIŞAN: Elbette zor değil ve bunu deneyeceğime emin olabilirsiniz. Yani onun sevgi dilini konuşacağım ve benim sevgi dilimi anlaması için onun fark etmesini sağlayacağım.

DANIŞMAN: Çok güzel ama bir noktayı unutmamak gerek. Bir anda kocanızın değişmesini umamayız. Biraz sabır isteyecek bu iş

DANIŞAN: Anladım Ömer Bey gerçekten çok teşekkür ederim.

DANIŞMAN: Biliyorsunuz bu son oturumumuzdu ve sizden bir özet yapmanızı istesem ne dersiniz.

DANIŞAN: Ben kocamın artık beni sevmediğinden şikayet ediyordum aynı şekilde o da aynı duyguları bana karşı hissettiğini söylüyordu. Size geldim şu anki ilişkimizi ve evlenmeden önceki dönemlerimizi konuştuk ve sevgi dillerinden bahsettiniz. Bende yaptığım hatayı daha doğrusu nerde yanlış yaptığımı gördüm ve daha dikkatli olmaya karar verdim ve bugün son oturumumuz. Peki eğer sorun sevgi dilleri ile hallolmazsa ne olacak. Gene sizinle görüşebilir miyim.

DANIŞMAN: Güzel özetlediniz Tabii ki yardımcı olabildiysem ne mutlu ama siz nerde sıkıntı yaşadığınızı buldunuz. Gerçekten yerinde tespitler yapmanız başarıya ulaşmanızı sağlayacak bence. Kendinize iyi bakın iyi haberlerle görüşmek dileğiyle

DANIŞAN: Gerçekten çok teşekkür ederim Ömer Bey görüşmek üzere

DANIŞMAN: İyi günler melek hanım

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :