- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Bilgisayarın Zararları

Bilgisayarın Zararları sitemize 20 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BİLGİSAYAR VE TELEVİZYONUN YANLIŞ KULLANIMININ ZARARLARI

Her geçen gün yaşamımızda daha çok yer bulan bilgisayar ve televizyon, olumlu bir çok katkının yanı sıra, bir kısım sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bilgisayar kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte zararları sağlıkçıların gündemine yerleşti. Bizler de bu konuya dikkat çekmek ve siz velilerimizi bu konuda bilgilendirmek istedik.

 Uzmanlar aşırı bilgisayar kullanımı ve televizyon seyretmeye bağlı zararları şöyle dile getirmektedir:

-Elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkma, el becerisinde bozulma

-Boyun kaslarında ağrı ve tutulma

-Sürekli aynı noktaya bakmaktan kaynaklı gözlerde yorulma. Ayrıca ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Bunlara uykusuzlukta eklenebilir ve böylece uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

– Televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman geçirmek, saatlerce oynanan playstation oyunları, hayatımızın odak noktasına koyduğumuz cep telefonları epilepsi, kanser vb. hastalıkları da çok fazla tetiklemektedir.

-Tamamen ölme ve öldürmeye endeksli PC oyunlarıyla el bombası, molotof, ışın silahı alev efektli oyunlarda da ruhsal tahribatın yanı sıra fiziksel zararlar söz konusudur. Ekrandaki bu üç boyutlu şiddet çocukları birçok konuda olumsuz anlamda etkilemektedir.

-Uykuya ayrılan saatin azalması. Uyku azlığı sonucu kişi sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır, ders başarısı düşer.

– Aile bireyleri arasındaki iletişim aksar. Çocuğun aile bireyleri tarafından televizyon ve bilgisayar başında uzun süre kalması nedeniyle uyarılması aile ile ilişkinin kalitesini düşürür.

– Eğer bilgisayardaki yazılım programı (software) çocuğun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir. Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet,  kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir.

Çocukların Hayatında Bilgisayarların Yeri Ne Olmalıdır?
Bilgisayarların birçok yararları olduğu ve ebeveynler tarafından kullanımının denetlendiği düşünülürse, bu teknolojinin çocukların gelişiminde olumlu bir etkisi olduğu söylenebilir. Ancak bilgisayarların, çocuğun ihtiyaç duyacağı tüm deneyimleri sağlayamayacağı, aşırı kullanımı durumunda çocuğu sosyallikten uzaklaştırıp çevreden koparabileceği unutulmamalıdır.

-Çocukları bilgisayar başındayken onlara yol gösteren, yardımcı olan veliler çocuklarının güvende olduğundan emin olabilirler.
-Küçük çocuklar bilgisayarın başında 15 dakikadan fazla oturmamalıdır.

-Televizyon iyi aydınlatılmış odada 2.5 metre mesafeden izlenmelidir. Çok sık kanal değiştirilmemelidir. Sürekli yanıp sönen güçlü ışıklardan sakınılmalıdır.

-Çocuğu sınırlandırabilmek için aile öncelikle kendi televizyon seyretme süresini gözden geçirmelidir.

Özetle, bilgisayar ve internet kullanımının olumsuz etkilerini yok etmek için, ebeveynlerin yakın denetimi ve kontrollü yönlendirmesinin şart olduğu söylenebilir.

REHBERLİK SERVİSİ

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :