- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Başarıyı Beklemek

Başarıyı Beklemek sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BAŞARIYI BEKLEMEK

Hiç bir başarı hemen gelmez. Başarıya giden yolda üzerimize düşenleri sabırla yerine getirmeli ve istediğimiz sonucu alana kadar elimizden geldiğince görevlerimizi aksatmamaya çalışmalıyız. Sonra da sonucu beklemeliyiz.

Bazı şeyler hemen olmaz

Yaşımız gereği her şeyin hemen olmasını istiyoruz. Beni dinlemiyorlar… Beni adam yerine koymuyorlar… Ben ne zaman büyüyeceğim? Sözlerime değer vermiyorlar… Neden istediklerimi yaptıramıyorum? Özellikle ilk ve ortaöğretim çağındaki arkadaşlarımızın bir çoğunun yakınmalarıdır bunlar.

Hangimiz: “Sen sus bakalım, büyükler varken sana sıra düşmez.” sözünü duymamıştır ki! Bu söz yanlıştır belki, ama hala kulaklarımızda çınlar hepimizin.

Bu yüzden yaşımızın ilerlemesini isteriz belli bir zaman. Hatta yaşımızı sorduklarında biraz abartarak söyleriz. Dik durur, biraz da ayaklarımızın ucuna doğru yükselerek kendimizi büyük göstermeye çalışırız. “Ben çocuk değilim!” deriz.

Bıkmışızdır çocuk gibi görülmekten, çocuk yerine konmaktan. Hele hemencecik büyük adam olmayı annemiz babamız veya ablamız ağabimiz gibi olmayı istediğimiz zamanlar çok olmuştur. İsteriz, çünkü onlar gibi olunca istediğimiz her şeyi elde edebileceğimizi düşünmüşüzdür hep. Bu doğrultuda hayaller kurmuşuzdur.

Peki niye olmaz istediklerimiz. Hiç düşündünüz mü bunu?

Her şeyin bir zamanı vardır

İsterseniz birlikte düşünelim. Bayramları ele alalım örneğin. Bayramların unutulmayan yanlarından biri de bayramdan önceki gece yaşanan heyecanlardır. Saatler, dakikalar, saniyeler geçmek bilmez. Bir an önce sabah olsun da bayram neşesini yaşayalım isteriz. Yaşayacağımız güzellikleri düşler ve onların çabucak yaşanması için hemen sabah olmasını bekleriz. Ama bütün bunlar için yapılacak bir şey vardır: Beklemek.

Evet, bazen yaşayacağımız güzelliklere ulaşmanın tek yolu beklemektir. Bir çocuk, anne karnında dokuz ay kalır. Bir yumurtadan 21 günde civciv çıkar. Baharın gelmesi için, kışın geçmesi gerekir. Güneşin doğmasını izlemek isteyenler, sabahı beklemek zorundadır. İsteseniz de istemeseniz de 1 saat, 60 dakikadır. Yürüyebilmesi için bile nereden baksanız bir bebek bir yıla ihtiyaç duyar.

Yani her şeyin bir zamanı vardır. O zamana kadar sabredilmelidir.

Beklemek, tembellik yapmak anlamına gelmez

Beklemek, hiçbir şey yapmamak değildir. Beklemek, bulunduğumuz durumda ne yapmamız gerekiyorsa onu bıkmadan usanmadan uygulamak demektir. Çünkü ancak bu şekilde beklediğimiz güzelliklere ulaşabiliriz.

Edison’un ampulü, Graham Bell’in telefonu icadı çok uzun süreler almıştır. Bilim adamları, bu icatlara giden yolda binlerce deney yapmışlardır. Sonuç alıncaya kadar bu deneyleri hiç usanmadan, bıkmadan tekrarlamışlardır.

Bu süreçte, asla yılgınlık göstermemiş, sabretmiş, çalışmalarına devam etmişlerdir. Sonuçta da insanlık tarihine adlarını geçirecek bu büyük icatlara imzalarını atmışlardır.

Bir şeyin hemen olmasını isteriz; ama öyle olmayabilir. Bu, hiç olmayacak anlamına gelmez. Sadece istediklerimizin gerçekleşmesi için yeterli zaman geçmemiştir.

Sonuca ulaşana kadar sabırla çalışın

Umutsuzluğa kapılmamalıyız. “Daha zaman var!” demeliyiz. Üzerimize düşenleri yapmalı, beklemeliyiz. Hayatta başarılı olanlar, işte bu “bekleme” işini tam olarak yapabilenlerdir.

Sonuçta sınavlara girecek ve idealinizdeki okulu kazanarak amacınıza ulaşacaksınız…

sekerhoca@zirve.com.t

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :