- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Başarısız Öğrenci Veli Mektubu

Başarısız Öğrenci Veli Mektubu sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sevgili Velimiz,

Yeni bir eğitim-öğretim yılını daha yarıladık. I. dönemin ilk sınav sonuçlarını gösteren ara karneleri sizlere göndererek, ilk veli toplantılarımızı da yaptık. Çocuklarımız yeni sınıf, yeni öğretmen ve derslere uyum sağlama süreci içerisindeler. Okulun açıldığı tarihten bu yana, çocuklarımızın derslerde gösterdikleri başarılar ile ilgili, ipucu olabilecek nitelikte önemli değerlendirmelere artık sahibiz.

Her öğrenci başarıya ulaşmak ve başarının yarattığı güzel duyguları yaşamak ister. Ancak başarılı olmak için çabalayan çocuklarımız zaman zaman bu konuda hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Yaşadıkları bu hayal kırıklıklarının sürekli olması, onların yetersizlik duyguları geliştirerek, kendilerine olan güvenlerini, inançlarını kaybetmelerine ve çabalamaktan vazgeçmelerine yol açabilir. Bu vazgeçiş çocuklarımızın ileriye dönük kısa ve uzun vadeli amaçlarını da bir kenara atarak, başarı duygusundan bir adım daha uzaklaşmalarına neden olabilir. Başarısız öğrencilerin de pek olumlu sayılmayacak tutum ve davranışlar sergilemeye başladıklarını sık sık gözlemleriz.

Çocuklarımızdan bizlere gelen, “Çalışıyorum ama yapamıyorum!, Benim kafam matematiğe basmıyor…, Fen dersini sevmiyorum., Derslerde sıkılıyorum… vb.” dolaylı ya da dolaysız mesajlara karşı daha duyarlı olmamız gerekiyor. Bu mesajların çoğu, kendisini çaresiz hisseden çocuklarımızın bize iletmeye çalıştıkları yardım çağrıları olabilir. Öğrencilerimizin eksiklerini belirleyerek, aile ve okul işbirliğiyle onları desteklemeli, kendilerini geliştirmelerine, kendilerine olan güvenlerini ve saygılarını arttırabilmelerine yardımcı olmalıyız.

Bildiğiniz gibi derslerde başarılı olmak; gerekli bilgileri öğrenmek, sınav tekniğini geliştirmek, zamanı iyi kullanmak, soruları iyi anlamak ve doğru çözmek gibi pek çok bilgi ve beceriyi içerir. Bazı dersler (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgisi, İngilizce), öğretim programları içerisinde temel yapıyı oluştururlar ve öğrencilerin tüm eğitim-öğretim yaşamları boyunca temel dersler olarak önemlerini sürdürürler. Böyle olunca da, bu derslerden vazgeçme, onları tercih etmeme gibi bir seçenekleri olmaz.

Derslerde başarılı olmak, kendini yeterli hissetmek, çocuklarımızın sadece bilişsel gelişimlerinde değil, aynı zamanda kişilik ve sosyal gelişimleri ile olumlu benlik algısı oluşturabilmelerinde önemli rol oynar. Biz yetişkinler onlara hem eksiklerini görmelerinde, hem de tamamlayabilmelerinde destek olmalıyız. Çocuklarımızın amaçlarını ve eksiklerini görebilmelerine yardımcı olabilmek için, kendilerine özellikle “Ben neyi amaçlıyorum?”, “Amacıma uygun bir çalışma içinde miyim?” sorularını yöneltebilmelerini sağlamalıyız.

Sınavlar ve aldığımız notlar, çocuklarımızın kendilerini tanımaları, eksiklerini tamamlamaları ve amaçlarını gözden geçirmeleri için iyi bir fırsattır. İlköğretim eğitiminin 8 yıla çıkmasıyla birlikte, ilköğretim yönetmeliklerinin geçerli olduğu 6. 7. ve 8. sınıflarda ders ve sınıf geçme ile ilgili koşullar, orta öğretim sınıf geçme yönetmeliklerinden büyük farklılıklar göstermeye başladı. İlköğretimde yıl sonu not ortalaması 2.00 olan derslerden öğrenci başarılı sayılıp sınıf geçerken, lise 1. sınıfta I. dönem notu 5.00 bile olsa II. dönem notu 1.00 olan öğrenci o dersten başarısız sayılmaktadır. Lise I. sınıfta yıl sonunda başarısız dersleri olan öğrencinin, bir üst sınıfa devam edebilmesi için de yıl sonu ağırlıklı ortalamasının 3.00 olması beklenmektedir. Ayrıca lise 1. sınıf, lise eğitiminde baraj sınıf olarak kabul edildiğinden, zayıf notlar nedeniyle sınıf tekrarı riskinin en yüksek olduğu yıldır. 6. 7. ve 8. sınıflarda eksik öğrenilen tüm bilgilerin, ilerleyen yıllarda artarak yeni eksik bilgilere zemin oluşturabileceği düşünülürse, çocuğumuzun güçlü ve başarılı olduğu alanları gözden kaçırmadan şimdiden bazı önlemler almamız zorunlu hale gelmektedir. Tüm bu çabalar onun ileriki sınıflarda başarıyı yakalayabilmesi için önemlidir.

Kaygıdan uzak, rahat bir çevrede edinilen her bilgi çocuğunuzun bir basamak daha ilerlemesini sağlayacaktır. Onu başarısızlıkları yüzünden suçlamak ve eksiklerini sürekli tekrar etmek yerine, birlikte çözüm yolları üretmeye çalışalım. Beklentilerin altında ezilmeden, bıkkınlık ve karamsarlık noktasına gelmeden harcanacak her çaba ve çocuklarımıza vereceğimiz destek, onların gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.

Şimdi başarıya ulaşmak isteyen bir öğrenci için derslerle ilgili eksiklerin hızla tamamlanması gereken bir noktadayız. Sizlerden istediğimiz, çocuklarınızla birlikte onların bulundukları düzeyi bir kez daha değerlendirmeniz ve bundan sonraki sınıflarda aynı derslerden benzer sorunları yaşamamaları için çocuğunuzun çalışmalarını okul ile işbirliği içerisinde yeniden planlamanız ve izlemenizdir.

Yaşayabileceğiniz tüm güçlüklerde, okul yönetimi, sınıf ve branş öğretmenlerimize, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezimize başvurabilirsiniz. Bu işbirliğini sağlayabilirsek, başarılı olabileceğimize inanıyoruz…

Nilgün ELBİR
II. Kademe Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı
Tel : 0 312 286 85 85 (156)

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :