- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Anne-Babalar İçin Tatil Önerileri

Anne-Babalar İçin Tatil Önerileri sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yazın ders mi çalışılırmış. Gezmek, top oynamak, eğlenmek varken… Evet bunu diyenlerinizin sayısı hiç de az değil. Tatilin dönüşü tatile gidişe benzerse güzeldir. “Ben bu tatilden bir şey anlamadım” diyenin tatilini verimli geçirdiğini söyleyemeyiz. Öyleyse neden çalışmamız gerektiği üzerinde duralım biraz.
Tabiî ki yazın ders çalışmak kolay olmayacaktır. Fakat tüm günümüzü ders çalışarak geçirmekten bahsetmediğimiz için imkânsız da değildir. Günde iki üç saat ders çalışmak bizi dinlenmekten ve eğlenmekten mahrum etmeyecektir. Hatta sorumluluklarımızı yerine getirmek, ders dışı aktivitelerimizde daha huzurlu olmamızı ve önümüzdeki sınavlara hazırlanmada iyi bir antrenman olacaktır. Herkesin dinlendiği bir zamanda az da olsa çalışmanız, sizi diğerlerinden farklı hale getirecektir.
Bu nedenle yaz tatili sizin için en iyi fırsatlardan biridir. Çünkü sınavlar, çalışkan öğrencinin başarısını ödüllendiriyor. Çalışmayan, ya tutarsa mantığı ile hareket eden öğrenciye şans vermiyor. Üstelik bu sınav sisteminde okul başarısı da esas alınmaktadır. Dolayısıyla hem okulda hem de sınavda başarılı olmak şart.
İşte bu nedenle yaz tatilinizi verimli bir şekilde değerlendirdiğinizde başarınız büyük oranda artacak, ancak boş geçirdiğinizde kayıp geçen, sindirilen bir zamandan öteye gidemeyecektir. Bunu deneyim ve gözlemlerimizden edindiğimiz birikimle söylüyoruz. Sizlerin yaz tatilinizi verimli bir şekilde değerlendirmenizi sağlamak için de gerekli hazırlıkları size sunmuş bulunuyoruz.
Yaz tatilinde okul ve dershanenizin olmayışı sizleri rahatlatacak hem okul yorgunluğunu üzerinizden atmak için fırsat bulacaksınız, hem de öğrendiğiniz konuları, tekrarlayarak ve soru çözerek, pekiştirme ve iyice özümleme olanağı bulacaksınız.
Tatil sonunda iyi bir temel ve iyi bir ön hazırlıkla kendinize daha çok güvendiğinizi göreceksiniz.

YAZ TATİLİNDE DERS YOK MU? DİYENLER!

Başarıya Hazırsanız İşte size öneriler….
Sevgili Öğrenciler,
* Yaz tatilindeki zamanınızı günde en az 1,5 saat ders çalışacak şekilde geçirmenizi bekliyoruz.
* Bu 1,5 saatlik süreyi konu tekrarlarına ve yaz ödevlerin de yer alan soruları çözmeye ayırmanızı diliyoruz.
* Gününüzün belirli vakitlerini size tavsiye ettiğimiz düşünme gücünüzü geliştirecek kitapları sırasıyla okumaya ayırmanızı istiyoruz.

* Öncelikle bütün derslerden sınavlarda çıkan konuları inceleyiniz. Bir çalışma planı hazırlayıp hangi konuyu, hangi gün, hangi saatte, ne kadar süreyle çalışacağınızı belirlemeli ve buna uymalısınız.
* Bu ayarlamayı yaparken iyi bildiğiniz konulara daha az, üzerinde daha fazla çalışılmanız gereken konulara ise daha fazla zaman ayırmalısınız.
* Test çözümleri sınavlara hazırlıkta son derece yararlı alışkanlıklardır. Kendi kendinize yaptığınız çalışmalarda dikkati toplama, yorulduğunuzda test değiştirerek dinlenme, zamanı kontrol etme gibi becerilerin sınav başarınıza büyük yararı olacağını unutmayın.

ÇALIŞMA YÖNTEMİNİZ NASIL MI OLACAK?
Sevgili Öğrenciler,
Eğer tatilinizi önerilerimize uyarak değerlendirir ve yaz ödevlerinizi de belirtilen tarihler arasında tamamlarsanız, göreceksiniz ki bir dönemin tüm yorgunluğu ve ağır yükü üstünüzden kalkmış olacak ve önümüzdeki döneme iyi bir ön hazırlıkla, kaygılarınızı gidermiş, huzur içinde ve daha enerjik biçimde gireceksiniz.
Tüm çalışmalarınız sene başında yapılacak olan Seviye Tespit Sınavındaki (6-7-8-9-10-11-12. sınıflar) başarınızı ve yıl içerisindeki çalışma temponuzu olumlu yönde etkileyecektir. Yaklaşık 11 hafta sürecek yaz tatilinde yaptığınız çalışmalar sizi hedefinize daha çok yaklaştıracağını unutmayın.
Unutmayın, şimdi erken davranma zamanı!…
KİTAP OKUYORUM!
Bu yaz yapacağımız en önemli çalışmamızdan bir tanesi de kitap okuma alışkanlığını ve akıcılığını kazanmak olacaktır.
Bu sayede hem hayata kendinizi daha hazır hissedeceksiniz, hem de sınavlarda sınırlı sürede soruları okuma – anlama yeteneğiniz gelişmiş olacaktır.

Haziran ayından itibaren her 15 günde, bir kitap bitirmenizi öneriyoruz. Yaz tatilinde okuyabileceğiniz kitapları öğretmenlerinizin size sunduğu listeden seçebilirsiniz.
Yol almayı sevenler, Yolda kullanacağı bilgiyi bilmek isteyenler, Ve elbette kitap severler şu günlerde kitapçılarda buluşuyor… Siz de katılın, Siz de kazanın…

BÜYÜK DÜŞLER KURUN
Fark yaratma yürekliliğini gösterme ve gerçekten yapmaya değer bir şeyler yapma zamanı gelmiştir. Yüreğinizde tutuşan hedefiniz, düşünüz olan her şey için… Yeryüzündeki günlerinizin, değerli ve anlamlı geçmesi kendinize olan borcunuzdur.
Yaşamın tadına varın. Var gücünüzle hedefinize odaklanın.
Büyük düşler kurun. Değerli şeylerin pek kolay elde edilmediğinin farkında olun.
İyi günler olacak. Kötü günler de olacak. Kendi kabuğunuza çekileceğiniz, tasınızı toplayarak teslim bayrağını çekmek isteyeceğiniz zamanlar da olacak. Bunlar aslında kendinizi zorladığınızı, öğrenmek ve gelişmekten korkmadığınızı gösterme fırsatlarıdır.
Azimle devam edin. Kararlılıkla ve doğru araçlarla büyük işler başarabilirsiniz.
Aklınızın ve yüreğinizin size yol göstermesine izin verin. Kendinize güvenin.
İnsanoğlunun olağanüstü gücüne ve bu güçle gerçekten fark yaratabilecek işler başarabileceğine inanın.
Çok çalışmanın, neşelenmenin ve umut etmenin gücüne inanın.
Yeni bir başlangıç, harika bir şey gerçekleşeceğinin umudunu simgeler.
Siz bir tanesiniz ve bu yoldan bir kere geçeceksiniz.
Düşünüzü yaşayın! Fark yaratın.

Bu Bölüm Anne Babalar İçin…

Sayın velimiz,
En değerli varlığımız olan çocuklarımızın geleceğe iyi bir şekilde hazırlanmaları için iyi bir eğitimden geçmeleri gerektiğinin farkındayız. İyi bir eğitim ise aileden başlar, bu nedenle öğrencilerimiz için hazırladığımız programa sizleri de dâhil ettik.
Nasıl mı? Öğrencilerimize sunduğumuz önerileri uygulamasına yardımcı olmanız ve her 15 günde bir kitap bitirme uygulamasına ilgi göstermenizi bekliyoruz. Göstereceğiniz küçük bir gayretin çocuğunuza büyük güç vereceğini unutmayın. Çalışma takvimi çocuğunuzu hedefsiz olmaktan kurtarır ve öğrenilenlerin pekişmesini sağlar. Ayrıca çocuğunuzun yerine getirdiği her sorumluluktan sonra çıta bir üste çıkar, düzenli bir yükselme gerçekleştirir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :