- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Anne Baba Okulu

Anne Baba Okulu sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ANNE – BABA OKULU

ÇOCUGUMUN ÖGRENMESINI NASIL ARTIRIRIM DIYE DÜSÜNMEYIN?!…
1 . Planlarinizi Paylasin:
Düzenli olarak yaptiginiz aile toplantilarinda, çocugunuza model rolünde bir ebeveyn olarak kendi planlarinizdan bahsedin. Planli olundugu aktiviteler planlamasi için yardimci olun ve ders çalisma programinin aralarina aile toplantilari koyun.
2 . Kitap Okuma Saatlerinin Kaydini Tutun:
Yatay eksende haftanin günlerinin yazili oldugu bur grafik tutarak çocugumuzu okuma konusunda motive edebilirsiniz. Çocugunuzun en sevdigi kitaptan her aksam kaç sayfa okuyacagi konusunda hedef belirlenmesini saglayin ve grafigi nasil isaretlemesinin gerektigini ögretin. Bu sekilde her gün okudugu sayfa sayisinin arttigin göreceksiniz ve daha da önemlisi çocugunuza bu ilerlemesinden dolayi övdügünüz zaman yüzündeki isiltiyi sizde fark edeceksiniz.
3 . Problemlerine Yardimci Olun (Sorunlariyla Ilgilenin):
Çocugunuzun okulda sürekli tekrar eden bir problemi oldugunda, çocugunuzun ögretmeniyle konusun ve problemi çözmek için planlar yapin. Buna ragmen sorun hâlâ devam ediyorsa, çözülmemisse ilerlemesine engel olan belirli bir ögrenme problemi olup olmadigini anlamak için bir test uygulayin.
4 . Dinlenme Metodlarini Ögretin:
Eger çocugunuz sinav olurken panikliyorsa, ona küçük bir dinlenme, rahatlama teknigi ögretin. Önce, karnindan yavas ve rahat nefes almasini söyleyin. Daha sonra, nefesini verirken fisiltiyla D-I-N-L-E-N demesini söyleyin. Çocugunuza gerginligi ve vesveseleri arttiginda bu yeni metodu uygulamasi için cesaretlendirin. Bunu ayni zamanda siz de uygulayabilirsiniz.
5 . Sinavlarda Kendime Güvenmesi Gerektiginin Tahsidatini Yapin:
Bazi çocuklar herhangi bir sinava tam olarak hazir olduklarini hissetmek için asiri çalisma ihtiyaci duyarlar. Eger sizin çocugunuzda bu kategorideki çocuklardan biriyse, sinav gününden günlerce önce tekrar etmesini saglayan, makul bir ders plani hazirlamasina yardimci olun. Çocugunuzun kendine güvenini kuvvetlendirecek uygulama sinavlarina girmesini saglayin.
6 . “Arastir, Sor, Oku, Anlat, Tekrar et” Metodunu Çalisma Araci Olarak Kullanin:
Sayisal sözel veya herhangi bir ders ile alakali bir konuya çalismaya baslamadan önce, çocugunuza önce o konunun genel olarak ne hakkinda oldugunu anlamasi için arastirmasi gerektigini, daha sonra konudaki basliklar hakkinda kendi kendine sorular üretmesi gerektigini, bir sonraki asmada bu sorunlara verilen cevaplari okumasini, daha sonra verilen bu cevaplari kendi kendine anlatmasini ve en son olarak da bütün ögrendiklerini tekrar etmesi gerektigini ögretin veya saglayin.
7 . Televizyon Izleme Vaktini Sinirlayin:
Çocugunuzun her hafta kaç saatini TV önünde geçirecegine karar verin. TV rehberinden, programlari ve showlari çocugunuzun önceden seçmesini saglayin. Uygun zamanlarda tekrar izletmek için özel programlar kaydedin.
8 . Aile Olarak Yilda TV’den Uzak Kalmayi Planlayiniz:
Yilda bir hafta TV izlemeyin. Bu süre daha zevkli islerin yapilmasina ve yeni seylerin ögrenilmesine vesile olabilir.
9 . Çocugunuzla Beraber TV Izleyin:
Programin içerigini çocugunuza açiklayin. Çocuklarin gerçek ve hayali ayirt etmelerine yardimci olun. Reklamlari tartisin ki çocugunuz bilinçli bir tüketici olabilsin.
10 . Beraber Okuyun:
Bütün ailenin ayni anda katilabilecegi bir okuma saati ayarlayin. Çocuklar, anne-babalarini okurken görmeye ihtiyaç duyarlar. “Söyledigimi yap”, ifadesinin “Yaptigimi yap” kadar etkili olmadigini unutmayin. Okuma kelime dagarcini arttiracaktir ve sohbetleri zevkli hale getirecektir.
11 . Ögretici Oyunlar Oynayin:
Bekleme zamanlarinda ve diger bos vakitlerde, çocugunuzun düsünmesini harekete geçirmek için aklinizda bir oyun hazir olsun. Twenty Question (20 soru), Categories (siniflar) ve I Spy (casusluk yaparim) siniflandirma becerilerini ve yöntemini ögretir. En erken yaslardan baslayarak, çocugunuzun aletlerin çalisma seklini, kavramlari ve çevresindeki nesnelerin özelliklerini anlamasinin nasil gelistigini gözlemleyin.
12 . Mantikli Hedefler Belirleyin:
Bir çocuk için C’den A’ya derece atlamak imkansiz gibi görünür. Her seferinde çocugunuzun her gece çalismasi için destekleyin ve gösterdigi çaba için her gün onu tebrik edin. Gelismeyi göreceksiniz.
13 . Sorulari Cevaplayin:
Ögrenme, saat 3’te bitmez. Sorulari ögrenme deneyimine çevirin. Eger çocugunuzun sorunlarinin cevabini bilmiyorsaniz bir kaynak kitaba bas vurun. Bir gezi planladiginizda önce biraz ev ödevi yapin. Beraber gideceginiz yerin tarihini arastirin. Görülmeye deger yerlerin listesini yapin ve bu yerin neden önemli oldugunu bulun.

14 . Matematigi Gerçekçi Yapin:
Çocugunuz, gerçek yasam durumlari yansitan kelime problemine sahip oldugunda, gerçek araçlari kullanin. Oturma odanizi adimla ölçün. Belli bir hizla gidilirse, büyükannenin odasina gitmenin ne kadar sürecegini hesaplayin. Matematigi gerçek hayatta iliskilendirmek, çocugunuzun ögrenme için ilkeleri ve sebepleri anlamasini kolaylastirir.
15 . Iyi Bir Dinleyici Olun:
Çocugunuzun, size her gün okumasini saglayin. Onu sadece yanlis okudugu kelimeleri düzeltmek için dinlemeyin. Biriyle baglantili kavramlar hakkinda o durumda karakterlerin baska neler yapmis olabilecegi hakkinda, daha sonra ne olabilecegi hakkinda konusun. Çocugunuzun, benzer temalarda okumus oldugu hikayeleri hatirlamasini ve onlari karsilastirmasini saglayin.
16 . Birlikte Sesli Okuyun:
Çocugunuz okumaya basladiktan sonra ona kitap okumayi sürdürün. Siir ve klasiklere de yer verin ve çocugunuza okutturun. Sizin çocugunuza okudugunuz kitaplarin çogu daha sonralari en sevilen ve tekrar tekrar okunan kitaplar arasinda yer alir.
17 . Okul Islerinde Istekli Olun:
Çocugunun gittigi okulun faaliyetlerini destekleyen velilerden olun. Özel durumlarda okulda bulunacak telefon konusmalarinda bulunarak okula yardimci olun. Çocuklar anne ve babalarini okulda görmekten çok hoslanir. Ayrica okulun sizin yardiminiza ihtiyaci var.
18 . Ögretmenlerle Konusun:
Çocugunuzun ögretmeniyle görüsmek için bir sorun çikmasini beklemeyin. Diyalogu ilk günlerden baslatin ve devam ettirin. Okulun ve ögretmenlerin yaptigini takdir etmek, bunu onlara hissettirmek çok önemlidir. Ufak bir tesekkür pek çok yol aldirir. Ögretmenlerin de olumlu tepkilere ihtiyaci vardir.
19 . Konusmayi Genisletin:
Küçük çocuklar konusmaya basladigi zaman onlara bas sallayarak yada tek kelimelik cevap vermeyin. Çocugunuzun kelime dagarcigini genisletin ve onlari düsünmeye sevk edecek cevaplar verin. Sonralari, çocugunuzun uzun cümleler kurmasina ve düsüncelerini detaylariyla açiklamasina yardimci olun.
20 . Çok Pratik Yaptirin:
Mükemmellik amaç degildir. Büyüklerle kurulan en küçük bir diyalog, oyunlarda rol alma gibi faaliyetlere çocugunuzun pratik yapmasini saglayacaktir.
21 . Her gün Matematikle Ugrasin:
Çatallari saydirarak, kurabiyeleri toplatarak, malzemelerin ölçülerini verdirerek, termostati ayarlayarak vb. çocugunuza matematigin önemini sezdirin.
22 . Okul Takip Çizelgesi Tutun:
Çocugunuzun her yil çalismasini gösteren bir çizelge belirleyin ve böylece onun neleri ögretmekte oldugunu anlayabilirsiniz. Bu sekilde sik sik tekrarladigi hatalari ya da dikkatsizlikleri saptayarak gerektigi zaman bu çizelgenin size yardimci olmasini saglayabilirsiniz.
23 . Okul Çalismalarini Saglayin:
Çocugunuz okulda olamadiginda ev ödevlerini gözardi etmeyin. Çocugunuzun ödevlerini düzenlemesinin önemli bir yeri vardir. Bu çocugunuzun çalismalarini sakli tutmasina ve hergün sinifta olanlarin önemli oldugunun sizin tarafinizdan bilinmesine yardimci olacaktir.
24 . Ev Ödevi Plani Yapin:
Çocugunuza ödevlerini yapmasi için iyi bir isik ve aydinlatma saglayin. Düzenli bir zaman ayarlayin. Çocugunuzun yaptigi ödevleri zamaninda ve dogru biçimde övün.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :