- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Anne, Baba Ben Ergen Oluyorum

Anne, Baba Ben Ergen Oluyorum sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ANA BABALARLA ERGENLİK ÜZERİNE…
Ergenlik denince aklımıza, 10-20 yaşları arasında yaşanan bir dönem gelir. Bu hızlı gelişim döneminde “Ben Kimim?, Nasıl Görünüyorum?, Ne olacağım?” sorularına yanıtlar aranır. Aynı zamanda değişen değerler ve ilişkiler ile ilgili daha sık düşünülerek önemli kararlar verilmeye çalışılır.
Çocuklarımızın biyolojik, psikolojik ve toplumsal anlamda önemli değişiklikler yaşadığı bu döneme ait çeşitli sorulara yanıtlar araması çok doğaldır. Onların düşüncelerine egemen olan bu sorulara bakıldığında soruların büyük bir kısmının cinsel gelişimi ile ilgili olduğu görülür. Çünkü büyüme ve gelişmeye bağlı farklı yaşantılar çocukta çoğu zaman merak uyandırırken bazen kaygı da yaratabilir.
Çocuğumuzun sorularına vereceğimiz doğru yanıtlar onun kendisine güvenmesini sağlarken, yanlış verilen yanıtlar onun endişelerini arttırabilir. Biz anne babalar için çocuğumuzla cinsellik üzerine konuşmak kolay değildir. Önce onun bu konuda öğrenme gereksinimi yokmuş gibi davranırız. Sorular sormaya başladığında da ya geçiştirir ya da başka şeylerden söz ederiz. Ancak bu arada, kendimizin de bu konularda çok rahat olmadığını ya da bildiklerimizi uygun bir dille nasıl anlatacağımız konusunda zorlandığımız gerçeğini fark ederiz.
Peki bu konuda ne yapmalıyız?…
Çocuğumuzun cinsellikle ilgili doğru bilgiler edinmesine önem vermeliyiz. Cinsel eğitime ufak adımlarla ve çocuğumuzun gelişim hızına uygun olarak küçük yaşlarda başlamalıyız. Çocuk karşı cins ile kendi arasındaki farklılıkları keşfetmeye başlayınca, duyduğu merak ile anne babasına sorular sormaya başlar. Soruları “Nasıl olsa öğrenir” diye geçiştirmek de çocuğumuzun cinsel gelişimini olumsuz etkiler. Çünkü çevresindeki farklı kaynaklardan yanlış bilgiler alarak olumsuz etkilenebilir.
Her çocuğun, temelleri ailede atılacak olan bir cinsel eğitime gereksinimi olduğunu biliyoruz. Ancak cinsel eğitimin zamanlaması ve içeriği çok önemlidir. Çocuklara cinsellik konusunda gereksinim duyduklarından ve sorduklarından daha fazla bilgi vermemeye özen göstermek, televizyonun ve arkadaşlarının anlattıklarından daha güvenilir ve doğru bilgiler vermek eğitimin temelini oluşturur.
Tüm anne babalar, çocuklarının güvenliğini sağlamak ve onları korumak ister. Bazen anne babalar cinselliği bastırmanın en iyi korunma yöntemi olduğuna inanırlar. Bizler değiştik ama dünya daha çok değişti. Günümüz de çocuklarımızın cinsellikle ilgili sınır ve sorumluluklarını bilmesi daha da gereklidir. Öyle ise anne babalar cinsellikle ilgili doğruları nasıl öğretebilirler?…
Bu dönemdeki en etkili öğretme yöntemi; çocuklarımızın merak ettikleri konularda açıkça bilgi vermek dışında ailelerinde ve yakın çevrelerinde uygun cinsiyet modellerine sahip olmalarını sağlamaktır. Unutmayalım ki, çocuğu yetiştiren anne baba birlikte oldukları süre içerisinde çocuk için en etkili örnektir. Cinsel eğitim ailede başlayıp okul ve çevre etkileşimi ile sürer. Bu etkileşim ve iletişimin içeriği ve biçimine örnek olacağını umduğumuz “Ergen Eğitimi Programı”na “Çocuğumuzun sağlıklı bir cinsel gelişim yaşaması için neler yapabiliriz?” sorusundan yola çıkarak, bizler Özel Arı Okulları olarak bir başlangıç yapıyoruz… Öğrencilerimiz için hazırladığımız ”Ergen Eğitimi Programı” kapsamında sunacağımız konuların başlıkları aşağıdadır:
 İlişkilerimiz(Aile, arkadaş ilişkileri vb.)
 Kişisel Beceriler (Karar verme, iletişim, değerler, yardım arama vb.)
 Kızlarda Ergenliğe Geçiş (Üreme organlarının yapısı, vücutta genel değişimler, adet görme)
 Erkeklerde Ergenliğe Geçiş (Üreme organlarının yapısı, vücutta genel değişimler, rüyalanma)
 Ergenliğe Geçişte Psikolojik ve Sosyal Değişimler
 Ergenlikte Değişime Uyum Sağlama
 Yaşanan Değişimlerle İlgili Sorunlar
Çocuğumuzun ergenlik döneminde yaşadığı yoğun değişimlerle ilgili sorularına doğru yanıtları bulabilmesi önemlidir. Bir çocuğun bilgi kaynakları sınırsızdır; anne, baba, kardeşler, arkadaşlar, komşular, medya, internet, kulak misafiri olunan konuşmalar, gözlemler, spekülasyonlar ve hayal gücü gibi…
Çocuğumuz büyüme süreci içinde farklı dönemler geçirir. Ancak büyümenin temel özelliği merak ve bundan doğan öğrenme güdüsüdür. Çocuk konuşmaya başlar başlamaz soru sormaya da başlar. Öğrenmenin temel yollarından birisi budur. Çocuğumuzun bu sorularından sıkılır ve ilgisiz bir tavırla onu geçiştirmeye çalışırsak, bu davranışımız çocuğumuz tarafından hissedilir ve bir süre sonra o da soru sormayı bırakır. Aynı zamanda bizimle iletişimini ve bizden öğrenmeyi keser.
 Sorduğu sorunun onun için erken, anlayamayacağı ya da ayıp bir şey olduğunu söylemek iletişiminizin kesilme riskini arttırır.
 Çocuğumuzla iletişimimizdeki temel hareket noktamız, soru sorduğu zaman bu soruların yanıtlarını vermeye hazır olmamızdır. Soru sormayan çocuklar sorularına yanıt bulamadıkları için susarlar.
 Çocuğumuzun soru sorma ve bizleri bilgi kaynağı olarak görme alışkanlığını geliştirebilmek için soruları asla yanıtsız bırakmamalı, aile içinde soru sormaya açık bir ortam yaratmalı, sorularına açık ve net yanıtlar vermeli, doğru bilgiyi aktarmaktan çekinmemeliyiz.
 Cinsellikten söz ederken sözü uzatmamalı, onun bilmediği kelimeleri kullanmamalı, doğal olmalı, sorduğu soruları önemli mi önemsiz mi olduğunu düşünmeksizin onun gelişim düzeyine uygun bir biçimde özenle yanıtlamalıyız.
 Sorulara şakayla ya da karşı soruyla yanıt vermek yanlış anlamalara ve iletişim engellerine yol açar.
 Çocuğumuza bilgi verirken değer yargılarımızı işin içine katmamalıyız.
 Bize yönelttiği sorulara ve cinsellikle ilgili görüşlerine karşı yargılayıcı olmamalıyız. Çocuğumuza bu konuda ancak davranışlarımızla model alabileceğimizi unutmamalıyız.
 Çocuğumuza gerekli bilgileri aktarırken, bu konudaki kaynak ve resimleri kullanmak yararlıdır. Bu hem anlatımımızı hem de onun anlamasını kolaylaştırır.
GELİN, ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLI BÜYÜYÜP GELİŞEBİLMELERİNE BİRLİKTE YARDIMCI OLALIM…

KAYNAKÇA:
1. ______ Anne Babalarla Cinsellik Üzerine. TAB Vakfı Yayınları. İSTANBUL.
2. ______ Gençlerle Cinsellik Üzerine. TAB Vakfı Yayınları. İSTANBUL.
3. Cholette, F. (1993) Çocuklara Cinsel Konularda Ne Söylemeli Nasıl Söylemeli. Gülen Ofset, İSTANBUL.
4. Cole, J. (1998) Cinsellikle İlgili Merak Ettikleriniz. Sistem Yayıncılık, İSTANBUL.
5. Eyre, L&R. (1999) Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatırım? Beyaz Yayınları, İSTANBUL.
6. Mayle, P. (1999) Bana Neler Oluyor? Sistem Yayıncılık, İSTANBUL.
7. Salk, L. (1998) Çocuğun Duygusal Sorunları. Remzi Kitabevi, İSTANBUL.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :