- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Animasyon Filmlerde Şiddet Öğelerinin İncelenmesi

Animasyon Filmlerde Şiddet Öğelerinin İncelenmesi sitemize 19 Mart 2021 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

            Çizgi film, 1920’li yıllardan beri çocukları, dolaylı olarak da aileleri ilgilendiren bir  kavramdır. Son yıllarda özellikle sinemalarda gösterilen uzun metrajlı animasyon filmler çocuklar ve aileler tarafından oldukça ilgi görmekte ve yüksek hasılat seviyelerine ulaşmaktadır. Bu hasılat miktarlarına bakarak, ailelerin, bu filmleri çocuklarının izleyebileceği içeriğe sahip filmler olarak gördükleri kabul edilebilir. Ancak sinema ortamı, televizyon kadar denetim sınırlarında kalmadığından bu filmlerin içeriklerinin yeterince denetlendiği söylenemez. Bu tür denetimsiz bir içeriğe, çocukların maruz kalmasının ne tür sonuçlar doğurabileceği konusunda literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Özellikle son yıllarda okullarda ve toplumda meydana gelen şiddet olayları göz önünde bulundurulduğunda, zaten günlük yaşamda oldukça fazla maruz kalınan şiddet görüntülerinin yanı sıra, çocukların kendilerini çok yakın hissettikleri ve özdeşleştirdikleri karakterlerinde bu yönde davranması şüphesiz çocukları olumsuz yönde etkileyecektir.

1920’li yıllarda çıkan ilk çizgi film olan “Kedi Felix”ten günümüze kadar yayınlanan çizgi filmler, içerik olarak, oldukça farklılaşmıştır. Özellikle, çizgi filmlerin ilk yayınlandığı yıllarda daha çok masallara ve şiddetten uzak yeni karakterlere yoğunlaşan çizgi film sektörü 1950’li yıllarda “Temel Reis”in yayınlanmaya başlamasıyla şiddet içerikli bir döneme girmiştir. Temel Reisten bu yana ise, çizgi filmlerdeki şiddet öğeleri de değişim göstermiş, farklı çatışma ortamlarının sergilendiği, çeşitli şiddet türlerinin içerikte yer bulduğu hatta hedef kitlenin çocuklardan yetişkinlere doğru genişlediği bir yayın alanı haline gelmiştir.  Günümüzde artık, yetişkinler için özel hazırlanan ve gece geç saatlerde yayınlanan yoğun miktarda küfür, kan ve şiddet içeren çizgi filmler oldukça popülerdir (örn: South Park). Hatta, erotizm ve porno içerikli çizgi filmler 2000’li yılların en önemli iletişim ve bilişim araçlarından biri olan internet üzerinde, herhangi bir yaş sınırlaması denetimi olmadan, yayınlanmaktadır.

Çizgi filmlerin ve animasyonların en önemli öğelerinden birisi “komedi” öğesidir. Ancak, yayınlanan çizgi filmlerin ve animasyonların bir çoğunda komedi öğesinin, şiddeti kamufle etmede kullanıldığı gözlenmektedir (örn: Woody Woodpecker, Scooby Doo, Sünger Bob  Kare Pantolon gibi). Bu kamuflaj, özellikle küçük yaştaki çocukların şiddeti algılamasını etkilemektedir. Özellikle 4-8 yaş arasındaki çocukların çizgi filmlerdeki şiddet öğelerini ayırt edemedikleri yapılan araştırmalarda görülmüştür (Snow, 1974). Buna karşı, 5. ve 6. sınıfa devam eden öğrencilerle yapılan bir araştırmada ise komik öğelerin bulunduğu çizgi filmlerin, bulunmayanlara göre, her ne kadar iki tür de aynı oranda şiddet içeriğine sahip olsa da,  daha fazla şiddet içerikli olarak algılandığı ortaya konulmuştur (Harney, 1978). Bir başka araştırma ise oldukça çarpıcı bir sonuca sahiptir. Gunter ve Furnham (1984) tarafından yapılan araştırmada, çizgi filmlerin, aynı rolü oynayan gerçek kişiler tarafından yapılmış filmlere oranla daha az şiddet içerikli olarak algılandığı belirtilmektedir. Buradan yola çıkarak, çizgi filmlerin gerek ailelerin gerekse çocukların kafasında masum bir imajı olduğunu söylemek mümkündür. Böyle masum bir görünüm sergileyen, ancak içerikte her türlü şiddetin yer alabileceği yayınlarla çocukların denetimsiz olarak karşı karşıya gelmesi, çocukların bilişsel ve sosyal gelişimleri bakımından büyük bir tehlike ortaya koymaktadır.

Bu tür bir tehlikenin, dünya literatüründe oldukça sınırlı yer bulması, bu konudaki araştırmaların sayısının çok az olması oldukça düşündürücüdür. Günümüzde, bir çok aile çocukların televizyon izleme saatlerini sınırlayarak ve bu saatleri özellikle çizgi filmlerin olduğu saatlere ayarlayarak çocuklarını zararlı içerikten korumaya çalışmaktadır. Bazı ailelerde ise çocuklarını animasyon tarzındaki filmlerle sinemada buluşturmak hem onları koruma çabası hem de bir ödüllendirme sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak son yıllarda, bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle sinemalarda oldukça yaygın yer bulan animasyon filmlerin içerikleri hakkında elimizde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu filmlerin içeriklerinin şiddet yönünden analiz edilmesinin aileler, araştırmacılar, eğitimciler, animasyon yapımcıları ve özellikle çocuklar bakımından oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :